Przegląd Lotniczy – marzec 2022

Spis numeru:

W marcowym numerze polecamy:

Powietrzne tankowanie… dla każdego
Gdy nad Polskim niebem widzimy smugi kondensacyjne od powietrznych tankowców, przychodzi refleksja – czy tankowanie w locie jest zarezerwowane wyłącznie dla misji wojskowych? Otóż nie, właśnie powstała w USA pierwsza firma świadcząca takie usługi dla general aviation. Filip Modrzejewski opowiada, jak zmieniono samolot rolniczy w mobilną stację paliw.

Jak zabawka…
Chyba każdy z nas miał okazję pobawić się w konstruktora-mechanika budując maszyny z klocków lego, bądź też składając przysłowiową szafę z IKEA… Van’s RV?4 to zestaw „lego” w wersji 1:1, w dodatku można nim latać naprawdę i nie jest to wcale takie trudne. Łatwy w pilotażu, ekonomiczny, nadający się do podstawowej akrobacji? czy RV-4 ma jakieś minusy? Testowi w locie poddał go Bob Davy.

Lot Zary dookoła świata
Młoda, zaledwie 19-letnia Zara Rutherford w pięć miesięcy obleciała kulę ziemską, aby pokazać kobietom, że mogą być odważne, ambitne i spełniać marzenia. O przygotowaniach, locie i trudnościach, z jakimi przyszło się zmierzyć Zarze oraz o ważnej roli, jaką odegrała… przytulanka od cioci przeczytacie w artykule jednego z członków zespołu „FlyZolo”, Jacka Ławreckiego.

Latasz? Sprawdź polisy
Ubezpieczenie posiada każdy pilot i statek powietrzny, ale… czy aby na pewno? Okazuje się, że polisa polisie nierówna. Kinga Drabczak w swoim artykule odkrywa kruczki i powiększa drobne druczki dotyczące polis.

Z ziemi w powietrze
Jesteś w szybowcu, zaraz startujesz, masz do wyboru dwie opcje, aby wzbić się w powietrze: hol za samolotem lub za pomocą wyciągarki. Marta Biała w swoim artykule porównuje te dwie wiekowe metody oraz dzieli się zaletami, wadami oraz zagrożeniami, jakie niesie każda z nich. A Ty jesteś zwolennikiem wyciągarki czy samolotu?

Viscount w PLL LOT – o czym wtedy nie wiedziano?
Kpt. Tadeusz Smolicz jest w trakcie pisania książki wspomnieniowej, w marcowym numerze PLAR przedstawiamy fragment dotyczący jego doświadczeń z brytyjskim samolotem Vickers Viscount, bardzo wówczas (w latach 60.) nowoczesnym. Niestety Viscounty nie posłużyły długo w PLL LOT… Czego wtedy nie wiedziano, badając ich katastrofy?

Opowiem Ci o samolocie… – cz. 20
Jak działają, do czego służą i jak ważną rolę odgrywają „nogi” samolotu. Kamil Iwankiewicz dzieli się kolejną dawką informacji – tym razem o tym, jak „chodzi” samolot, czyli poruszamy temat podwozia. A przed przeczytaniem zastanówmy się: czy samolot ma kolana?

Studia w powietrzu
Z myślą o tegorocznych i przyszłych maturzystach, którzy zastanawiają się jaką wybrać uczelnię a marzą o karierze pilota, Julia Janicka, studentka pilotażu na Politechnice Rzeszowskiej opowiada dlaczego wybrała tę szkołę, co ją wyróżnia, oraz dzieli się z nami urokami latających studiów.

W drodze po ICAO level 5 – cz. 14
Jednym z kryteriów, które podlegają ocenie podczas egzaminu jest płynność – fluency. Jakie znaczenie ma owa płynność w wypowiedzi, lotnictwie, egzaminie i co łączy ją z tempem, dowiecie się z kolejnej porcji języka angielskiego serwowanej przez Łukasza Wieczorka. Tradycyjnie zestaw zadań do przećwiczenia i utrwalenia lekcji.

Być tam, gdzie się lata…
Arizona to raj dla general aviation i zagłębie szkół lotniczych odwiedzanych przez klientów z całego świata. Natalia Szatkowska dzieli się z nami przygodami z lotów jako instruktorka, z czym przyszło jej się zmierzyć, oraz o różnicach i możliwościach, jakie daje latanie w Ameryce.

A oprócz tego…
Kalendarz imprez 2022, lotnicze wiadomości z kraju i ze świata, felietony kpt. Jarosława Czaplickiego o tym jak ważna jest informacja o śliskości pasa, Piotra Długiewicza o tym żeby nie popadać w rutynę i regularnie ćwiczyć sytuacje awaryjne, oraz artykuł wstępny Redaktora Naczelnego ? czy na pewno wiecie jak się robi zakręt?

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2022

Wrześniowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach a w nim: Długoskrzydła 206-tka Zwraca uwagę swoimi …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ben & Joe nad Atlantykiem. 90. rocznica przelotu braci Adamowiczów z Ameryki do Polski