Aero L-60 Brigadyr fot. Marek Chmiel

XXV MZPL Kętrzyn 2023

Na lotnisku Aeroklubu Krainy Jezior 4 sierpnia br. rozpoczął się XXV Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa. Wbrew pesymistycznym prognozom pogody Kętrzyn powitał uczestników słonecznym, choć lekko zasnutym chmurami niebem.

KingAir C90 fot. Marek Chmiel
KingAir C90
fot. Marek Chmiel

Dzień Pierwszy

Korzystając z pogody szybko „sprawdziłem listę obecności”, którą otwierał KingAir C90 w towarzystwie CFM Shadow (brytyjski samolot klasy Microlight zaprojektowany w latach 80. przez Davida Cooka, który kierował „Cook Flying Machines”) oraz czeskiego Aero L-60 Brigadyr z roku 1960, który pomimo sędziwego wieku spędził zaledwie 400 godzin w powietrzu.Zmienne warunki atmosferyczne spowodowały, że wiele wcześniej zapowiadanych załóg nie było w stanie dolecieć do Kętrzyna, lub przylatywały z dużym opóźnieniem, jak choćby PZL M28B/PT z 33 BLT.

CFM Shadow fot. Marek Chmiel
CFM Shadow
fot. Marek Chmiel

Głównym wydarzeniem pierwszego dnia pokazów było odsłonięcie obelisku upamiętniającego polskich pilotów, którzy walczyli w Bitwie o Anglię w dywizjonach 300, 301, 302 i 303 oraz w dywizjonach RAF. Na uroczystość przybyli reprezentacji środowisk kombatanckich i stowarzyszeń lotniczych m.in. Stowarzyszenia Lotników Polskich, Klubów Seniorów Lotnictwa z Warszawy i Łodzi, Klubu Pilotów Doświadczalnych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych oraz państwowych. Uroczystość otrzymał należną oprawę wojskowa – kompanię reprezentacyjną wystawiła 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana.

Obelisk upamiętniający polskich pilotów, którzy walczyli w Bitwie o Anglię w dywizjonach 300, 301, 302 i 303 oraz w dywizjonach RAF. fot. Marek Chmiel
Obelisk upamiętniający polskich pilotów, którzy walczyli w Bitwie o Anglię w dywizjonach 300, 301, 302 i 303 oraz w dywizjonach RAF.
fot. Marek Chmiel

W okolicznościowym przemówieniu Prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich – Piotr Skrzyński – opisał udział polskich pilotów w Bitwie o Anglię podkreślając ich wkład w zwycięstwo nad siłami Luftwaffe podczas tej kampanii. W imieniu narodu brytyjskiego hołd polskim bohaterom złożyła kpt. Stephanie Quayle z Królewskich Sił Powietrznych, zastępca Attaché Obrony Ambasady Brytyjskiej. Uroczystości zakończył Apel Poległych, który poprowadził kpt. Ignaczak z 15 GBZ.

kpt. Stephanie Quale z Królewskich Sił Powietrznych, zastępca Attaché Obrony Ambasady Brytyjskiej. fot. Marek Chmiel
Kpt. Stephanie Quayle z Królewskich Sił Powietrznych, zastępca Attaché Obrony Ambasady Brytyjskiej.
fot. Marek Chmiel

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy zlotu i zaproszeni goście wzięli udział w garden party i koncercie ballad w lotniskowej tawernie.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

fot. Andrzej Wrona

A-26B Invader w Polsce

Przywrócony do stanu lotnego w niespełna miesiąc do zakupienia przez firmę Million Air z Houston …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje