Polska

Poznaj program Świdnik Air Festival 2023!

II Świdnik Air Festival 2023. fot. Marek Kwasowski

Lotnicza niedziela podczas III Świdnik Air Festival zapowiada się nader atrakcyjnie. Pokazy 4 czerwca 2023 r. odbywać się będą się zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Bramy lotniska otworzą się dla Publiczności o godzinie 10:30, a Festivalowe gwiazdy podziwiać będziecie mogli od 12:00 do 22:00. Dzisiaj ujawniony przez …

Przeczytaj więcej »

Ogólnopolski Zlot Samolotów General Aviation

II Ogólnopolski Zlot Samolotów General Aviation Radawiec Fly In 2023 fot. Marek Chmiel

Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing organizują w dniu 28 maja 2023r. II Ogólnopolski Zlot Samolotów General Aviation połączony z rodzinnym piknikiem charytatywnym Lotniczy Dzień Dziecka w Aeroklubie Lubelskim. W pierwszej edycji wzięło udział ponad 60 samolotów z całej Polski, Czech, Niemiec i Francji oraz blisko 7000 widzów z Lubelszczyzny. W …

Przeczytaj więcej »

Wystawa: Stanisław Skarżyński, zdobywca Atlantyku

Samolot RWD-5 bis (SP-AJU) kapitana Stanisława Skarżyńskiego na lotnisku Campo dos Afonsos w Rio de Janeiro po lądowaniu. fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało kolejną interesującą wystawę rocznicową: 1933 – Stanisław Skarżyński, zdobywca Atlantyku. Poświęcona ona jest przypadającej w tym roku dziewięćdziesiątej rocznicy przelotu kpt. pil. Skarżyńskiego nad Atlantykiem. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie, w trakcie którego prelegenci przybliżą sylwetkę Skarżyńskiego, historię lotów transatlantyckich, a także współczesnych pilotów latających nad …

Przeczytaj więcej »

Heksagon – nowy hangar dla MLP

HEKSAGON - wizualiazacja

20 kwietnia br. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie podpisało umowę na realizację inwestycji „Heksagon – budowa hangaru dla Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie”. Dzięki wspólnym działaniom, wytrwałości i zdeterminowaniu udało się zrealizować lotnicze marzenie. Teraz możemy oficjalnie ogłosić: historyczny Hangar nr 5 powróci na swoje miejsce! Dostanie nową rolę jako …

Przeczytaj więcej »

60. lecie Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa

Zaprezentowany po raz pierwszy podczas Zjazdu model samolotu Fokker D.VII, na którym latał płk. pil. Jerzego Kossowskiego wykonany przez Prezesa KKSL Leszka Mańkowkiego. Fot. Andrzej Szymczak

W dniu dzisiejszym odbył się w gościnnych progach Muzeum Lotnictwa Polskiego zjazd Stowarzyszenia Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa zorganizowany z okazji jubileuszu 60-lecia działalności KKSL. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12: 00 odsłonięciem na Murze Pamięci MLP tablicy upamiętniającej płk. pil. Jerzego Kossowskiego – ojca polskiego lotnictwa myśliwskiego, pilota oblatywacza samolotów …

Przeczytaj więcej »

Antoni Kocjan i jego konstrukcje

Prezentowane na konferencji konstrukcje Antoniego Kocjana motoszybowiec Bąk II i szybowiec IS-B Komar 49. fot. Oliwia Bonarek

Niemal 180 osób przybyło na zorganizowaną przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie konferencję naukową towarzyszącą otwarciu wystawy pt. „Antoni Kocjan i jego konstrukcje”. Spotkanie rozpoczął Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Tomasz Kosecki, który powitał przybyłych i wygłosił krótki wstęp do konferencji. Wykład dyr. Tomasza Koseckiego, w którym przedstawił system …

Przeczytaj więcej »

Piękno lotnictwa opisywane poezją

Poezja Lotników Polskich 1-30 marca 2023, Miejska Bibliotek Publiczna w Gliwicach

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przez cały marzec będzie miejscem, w którym będzie można podziwiać zatrzymane w kadrze piękno lotnictwa opisywane poezją autorstwa Mariusza Kirakowskiego i Barbary Prinke-Kusiby. Zachęcamy do zwiedzenia tej niezwykłej wystawy.

Przeczytaj więcej »

CUMULUSY 2022 – Laureaci

Laureaci plebiscytu Cumulusy 2022. fot: K. Niewiadomski

Podczas sobotniej gali w hotelu Airport Hotel Okęcie poznaliśmy laureatów ósmej edycji ogólnopolskiego plebiscytu lotniczego Cumulusy 2022. WYNIKI PLEBISCYTU CUMULUSY 2022 Kategoria: SPORT Michał Wieczorek – latanie precyzyjne i latanie rajdowo-nawigacyjne Sebastian Kawa – szybownictwo Krzysztof Wieczorek i Kamil Wieczorek – latanie precyzyjne i latanie rajdowo-nawigacyjne Maciej Kulaszewski – akrobacja …

Przeczytaj więcej »

20. lecie napędów Motoroma

20. lecie napędów Motoroma

W 2022 roku warszawska firma Motoroma obchodziła 20-lecie działalności związanej z produkcją silników i napędów paralotniowych. Rocznica ta stanowi doskonałą okazje dla podsumowania dotychczasowej jej działalności. Pierwszy napęd paralotniowy firmy Motoroma. Pierwsze silniki wytwarzano w Motoromie z części motocyklowych, bazując na własnej konstrukcji karterach dostosowanych do potrzeb napędów lotniczych. Kartery …

Przeczytaj więcej »

Rekordowy nalot PS-28 Cruiser w Polsce.

Samolot PS-28 Cruiser (SP-GBC) wylatał 6000 h w czasie szkolęń do PLL (A). Fot: GB Aircraft

Należący do warszawskiego ośrodka szkoleń lotniczych Ventum Air Flight Academy samolot PS-28 Cruiser (SP-GBC) wylatał w ciągu 9 lat użytkowania, jako samolot do szkoleniu pilotów do licencji PPL(A) łącznie 6 000 godzin. SP-GBC jest pierwszym samolotem firmy Cruiser Aircraft sprowadzonym przez GB Aircraft do Polski w 2014 roku. Od tego …

Przeczytaj więcej »