Przegląd Lotniczy – lipiec 2022

Spis numeru:

W lipcowym numerze polecamy:

DA50 RG

Intrygujący Diamond DA50 RG w czerwcu br. po raz pierwszy został zaprezentowany w Polsce. Na zdjęciach Andrzeja Rutkowskiego prezentuje się wspaniale (okładka). Napędzany dieslowskim silnikiem Continental CD 300, następca DA40 jest 5-miejscowy i ma chowane podwozie. Jego własności w locie sprawdzał Krzysztof Krawcewicz, a o tym czy wart jest 1 mln Euro, dopowiedzą zdjęcia…

Złoto akrobatów

Reprezentanci Polski w klasie Intermediate zdobyli deszcz medali na MŚ w Toruniu. Ich osiągnięcia na tle światowej akrobacji opisuje Krzysztof Krawcewicz, zdjęcia z konkurencji robił niestrudzony Miłosz Rusiecki.

Się lata — po Tunezji

Dobra wiadomość dla pilotów prywatnych szukających nowych wyzwań — rajd tunezyjski (Rallye Aerien International de Tunisie) wznowił działalność po dwóch latach przerwy. Warto pomyśleć o udziale w nim w przyszłym roku. A zachęcą do niego zdjęcia z tegorocznej edycji autorstwa Romana Peczki i relacja Anne Marie Ring.

Opowiem Ci o samolocie…

Tym razem opowieść Kamila Iwankiewicza pozwoli na zgłębienie tajemnic układu upustowego samolotu. Dzięki niej, nikomu nie będą już obce ?blidy?, a piloci liniowi przyswoją wreszcie niezbędną im wiedzę (kapitanowie czytają też).

Piknik na lotnisku — co warto wiedzieć

Kinga Drabczak opisuje przepisy dotyczące organizacji pikniku lotniczego. Większość z nich dotyczy organizatora, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo imprezy. Widzowie i piloci też powinni być odpowiednio przygotowani, choć często o tym zapominają.

Być bezpiecznym pilotem

Mikołaj Podolski — szef wyszkolenia Aeroklubu Słupskiego, o wpływie pilota na własne bezpieczeństwo, który powinien skłonić wszystkich latających do refleksji, właśnie teraz, w pełni sezonu.

Wyścigi nad borami
Na lotnisku w Lisich Kątach odbyły się Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Club A. Piloci rywalizowali między sobą w świetnych warunkach termicznych. Mimo obecności wielu zagranicznych szybowców, konstrukcje SZD pozwoliły osiągnąć szybownikom dobre wyniki. Aeroklub Nadwiślański był też gospodarzem Ogólnopolskich Zawodów Szybowcowych w klasie 15/18 metrów. O zawodach pisze Marta Biała.

Za lisem z młodymi wilkami

W Toruniu po raz kolejny odbyła się Fiesta Balonowa. Ewa Daszewska, odbywając loty z zawodnikami relacjonuje zawody z ?pierwszego rzędu?. W tym roku zadebiutowali młodzi piloci, w tym świeżo upieczony, mający licencję od 2 tygodni.

Poczuj się jak barnstormer

Dave Unwin opowiada o locie bardzo ładnym samolotem. Curtiss-Wright CW-12 ma charakter i potrafi dać nauczkę niejednemu dobremu pilotowi. Dlaczego wędrownych pilotów latających tym samolotem nazywano barnstormers? O tym można dowiedzieć się z artykułu, ubarwionego zdjęciami Keitha Wilsona.

Felietony:

  • Jarosława Czaplickiego — o zdrowiu pilotów, z którym nie zawsze bywa dobrze, ale nie należy tracić nadziei
  • Piotra Długiewicza — o tym że czas wypoczynku pilotowi się bezwzględnie należy choć przez pracodawców przepisy bywają interpretowane inaczej?
  • i redaktora naczelnego Krzysztofa Krawcewicza, który przewrotnie pyta, czy uzależnienie od latania powinno podlegać terapii.

Życzymy miłej lektury

Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2022

Wrześniowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach a w nim: Długoskrzydła 206-tka Zwraca uwagę swoimi …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *