Finał FAI Sailplane Grand Prix

W dniach 27 sierpnia – 2 września 2023 roku, we Włoskim Pavullo odbywają się finały szybowcowego Grand Prix. W zawodach bierze udział 19 pilotów z różnych krajów. Polskę w Pavullo reprezentować będą: Marek Sawczuk (szybowiec ASG-29), Łukasz Grabowski (JS-1) oraz Sebastian Kawa (Ventus 3).

Czym jest Grand Prix?

To forma zawodów szybowcowych. Zawody trwają zwykle pięć lub sześć dni. Jednocześnie bierze w nich udział do 20 zawodników, którzy są wyłaniani podczas dwuletniego cyklu zawodów kwalifikacyjnych. Każdy wyścig odbywa się na zamkniętej trasie o długości 200-300 km.

W odróżnieniu od klasycznych zawodów szybowcowych, o których często piszemy na łamach Przeglądu, start zawodników w Grand Prix odbywa się równocześnie (w przypadku klasycznych zawodów po otwarciu startu lotnego to pilot decyduje kiedy odejdzie na trasę). Kolejną różnicą jest punktacja – pierwszy zawodnik otrzymuje 10 punktów, następny 8, a kolejni po jednym punkcie mniej. Wygrywa pilot, który jako pierwszy przekroczy linię mety! W zawodach Grand Prix można obserwować walkę zawodników na żywo dzięki specjalnym trakerom GPS. 

Więcej informacji, ciekawostki, profile pilotów oraz wyniki na stronie https://sgpfinal23.sgp.aero/

O Marta Biała

Sprawdź też

VI Mistrzostwa Europy Juniorów – zakończone!

Zakończyły się VI Szybowcowe Mistrzostwa Europy Juniorów rozgrywane w dniach 29 lipca – 12 sierpnia, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *