Diamond DA62 MPP Vanguard fot. Diamond Aircraft

Grecja zamawia samoloty Diamond DA62 MPP Vanguard

Greckie Ministerstwa Kryzysu Klimatycznego i Ochrony Ludności podpisało z Diamond Aircraft kontrakt na dostawę trzech samolotów do zadań specjalnych DA62 MPP Vanguard Samoloty te będą wykorzystywane do operacji poszukiwawczo-ratowniczych i walki z pożarami, jako centra operacji lotniczych i nadzoru powietrznego, zwiększając zdolność Grecji do skutecznego zarządzania sytuacjami kryzysowymi i reagowania na nie.

Kontrakt obejmuje nie tylko trzy samoloty DA62 MPP, ale także stacje obsługi naziemnej, szkolenia, części zamienne i wsparcie następcze. Każdy samolot będzie wyposażony w najnowocześniejszą technologię dostosowaną do potrzeb misji nadzoru powietrznego i reagowania kryzysowego. Konfiguracja będzie obejmować:

  • System zarządzania misją CarteNav AIMS-ISR – do efektywnego planowania i wykonywania misji.
  • Datalinki BLoS (Beyond Line-of-Sight) i 4G/5G – zapewniające szybką komunikację i przesyłania danych w czasie rzeczywistym.
  • Morskie Radio VHF – do komunikacji z jednostkami pływającymi i w celu zapewnienia kompleksowego zasięgu podczas operacji.
  • System lokalizacji telefonów komórkowych Smith & Myers ARTEMIS – podnoszący skuteczność operacji poszukiwawczo-ratowniczych poprzez określanie lokalizacji urządzeń mobilnych.
  • Kamera Trakka TC-375 EO/IR – zapewniająca obrazowanie o wysokiej rozdzielczości do monitorowania i identyfikacji zagrożeń oraz poszukiwanych osób.

„Ta umowa stanowi ważny kamień milowy w naszym dziale samolotów do misji specjalnych. DA62 MPP został zaprojektowany tak, aby zapewniać wyjątkową wydajność w wymagających warunkach i jesteśmy przekonani, że ten samolot znacznie zwiększy możliwości Grecji w zakresie gaszenia pożarów oraz poszukiwań i ratownictwa. Zobowiązujemy się do zapewnienia kompleksowego wsparcia, aby zagwarantować powodzenie ich krytycznych misji” – powiedział Mario Spiegel, kierownik sprzedaży Diamond Special Misson Aircraft.

Dostawa samolotów DA62 MPP ma zostać ukończona do końca III kw. 2025 r.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje