Zdjęcie z filmu „Flying Between Giants” mówi szybownikom bardzo wiele. Cumulusy zawieszone wysoko nad szczytami świadczą o doskonałej pogodzie do latania szybowcem. I nie tylko… fot. via Sebastian Kawa

K2 gliding expedition

Karakorum to drugi pod względem wysokości łańcuch górski na świecie ze szczytem K2 sięgającym 8611 m n.p.m. Te piękne góry, z największą ilością lodowców, leżą poza obszarem napływu wilgotnego powietrza znad Oceanu Indyjskiego co niweczy W Himalajach możliwość latania podczas lata. Wiele przesłanek wskazuje na to, iż góry Karakorum mogą stać się znaczącym ośrodkiem latania górskiego na szybowcach i areną atrakcyjnych zawodów szybowcowych.

Publikujemy list Tomasza Kawy informujący o rozpoczęciu wyprawy szybowcowej Sebastiana Kawy podczas której pl ten ostatni planuje eksplorację szybowcową w Karakorum:

Przez 100 lat rozwoju szybownictwa piloci spenetrowali większość zakątków świata przydatnych dla tej dziedziny sportu. Sebastian swym niesamowitym pasmem zwycięstw w zawodach wywalczył pozycję najwybitniejszego pilota w historii szybownictwa. Jestem przekonany, że już nikt go nie prześcignie w tym względzie. Dokłada też cegiełki w penetrowaniu niedostępnych dotąd miejsc. W pionierskich lotach wyniósł polską flagę nad Himalaje.Znalazł w Kaukazie drogę do bronionych przez niskie deszczowe chmury skalnych grzbietów Kaukazu. W zimowych warunkach dokonał w jednym locie dwukrotnego przelotu z Bieszczad przez Gorgany, Czarnohorę, Bukowinę do Rumunii ukazując niezwykły potencjał i przydatność do szybowania tych najdzikszych obszarów Europy. Gdy nastanie pokój będzie to raj dla szybowników naszego obszaru Po dwu latach intensywnych starań w rożnych instytucjach wielu państw zdołaliśmy uzyskać zgodę na latanie w Karokorum. Wczoraj Sebstian ze Sławkiem Makarukiem/ znanym z rajdów Camel Trophy/ wyjechał samochodem z przyczepą szybowcową w daleką podroż przez Bałkany, Turcję, Iran do Pakistanu. Koszty ponosi on i 2 pilotów, którzy przylecą liniami lotniczym. Przy wsparciu darczyńców większość różnorodnych opłat została już uregulowana i ma środki na przewidywalne koszty. Jednak cywilizowany świat kończy się na moście w Stambule, a tam zaczyna się obszar w którym niewiele się zmieniło od czasów poselstwa papieskiego Benedykta z Łęczycy. Został on wyposażony w ogromną ilość szlachetnych skórek futerkowych na prezent dla Wielkiego Chana i opłacenie kosztów wyprawy, ale tak go po drodze oskubali, że zostały bodaj dwie skórki na symboliczny dar. Tak jest do tej pory w obszarach bakszyszu, gdzie nawet sprawy regulowane przepisami zależą od celnika, policjanta, wojska , czy urzędnika. W miejsca gdzie przez wieki piach wchłonął więcej krwi niż deszczu trzeba będzie kupować ochronę policyjna, lub wojskową. Z tego względu przyjaciele zorganizowali składkę w programie zrzutka.pl Jeśli możesz to wrzuć coś na tę tacę i przekaż prośbę przyjaciołom, lub znajomym.

Tomasz Kawa

Informacje o wyprawie: www.sebastiankawa.pl

Link do zrzutki: Polska ekspedycja szybowcowa Karakorum K2 – Sebastian Kawa >>>

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Lotnisko_Rudniki_fot._aeroklub-czestochowa.org.pl

Szybowce wracają do Częstochowy

W dniach 28.06 – 07.07.2024 roku na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach rozgrywane będą 49. …

Stanisław Prauss i jego konstrukcje