Śmigłowiec Mil Mi-8MTW-1 Special Flight Detachment „Rossija” poważnie uszkodzony na moskiewskim lotnisku Wnukowo. fot. Mash

Wypadek Mi-8MTW-1 na lotnisku Wnukowo

Śmigłowiec Mil Mi-8MTW-1 Special Flight Detachment „Rossija” został w dniu dzisiejszym poważnie uszkodzony na moskiewskim lotnisku Wnukowo (VKO).

Według rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax śmigłowiec podczas lądowania uderzył w ziemię belką ogonową. W wyniku uderzenia utracił wszystkie łopaty wirnika ogonowego, uszkodził belkę ogonowa oraz zamontowana pod nią płozę, która miał zabezpieczać ją przed taka ewentualnością. Interfax cytuje również służby ratownicze, które twierdzą, że wypadek spowodował ofiary w ludziach.

„Władze lotniska zaprzeczyły, jakoby ktokolwiek ucierpiał w katastrofie” – dodał Interfax.

Śmigłowce Mil Mi-8MTW-1 Special Flight Detachment „Rossija”. fot. Pawel Adzhigildaew / Wikimedia
Śmigłowce Mil Mi-8MTW-1 Special Flight Detachment „Rossija”. fot. Pawel Adzhigildaew / Wikimedia

Special Flight Detachment „Rossija” to firma obsługująca flotę samolotów VIP używanych do transportu rosyjskich urzędników państwowych, w tym prezydenta kraju Władimira Putina. „Rossija” dysponuje 15. śmigłowcami Mil Mi-17, wersjach Mi-8MTV-1 (nieuzbrojone) i Mi-8MTV -2 (uzbrojone) przystosowanymi do przewozu ważnych urzędników państwowych. Śmigłowce tego typu użytkowane są na również podczas krajowych wizyt Putina, uzupełniając jego flotę samolotów dalekiego zasięgu Ił-96 i innych odrzutowców.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P