Przegląd Lotniczy – sierpień 2012

Spis numeru:

Cirrus A.D. 2012
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Swą niesłabnącą popularność Cirrus SR22 – najlepiej sprzedający się samolot GA na świecie – zawdzięcza w dużej mierze temu, że nieustannie ewoluuje i wyznacza nowe w standardy komfortu i funkcjonalności. W sierpniowym numerze PLAR Krzysztof Krawcewicz dzi

Start z krótkiego pola
[latanie samolotowe / strona: 22 / autor: Jerzy Orkiszewski]
Jerzy Orkiszewski przypomina zasady startu z krótkiego pola. O tym, że powinno się je znać nie tylko teoretycznie, świadczy fakt, że w Stanach Zjednoczonych jest to jedno z ćwiczeń pilotażowych wymaganych do zdania egzaminu na CPL(A)

Piper M-Class – odporny na kryzys
[latanie samolotowe / strona: 26 / autor: Wojciech Jeziorski]
Wbrew tytułowi, nie mamy do czynienia z pojawieniem się nowego typu samolotu – pod nazwą M-Class kryją się znane i lubiane samoloty z rodziny Piper Malibu, o których w najnowszym Przeglądzie pisze Wojciech Jeziorski.

Z sercem nowej generacji – Sting S4
[latanie samolotowe / strona: 72 / autor: Marcin Wiśniewski]
Szumnie wprowadzona na rynek w tym roku (p. PLAR 4/12) wtryskowa wersja przebojowego silnika Rotax 912 – doczekała się pierwszych praktycznych zastosowań. W najnowszym numerze PLAR Marcin Wiśniewski dzieli się z Czytelnikami swymi wrażeniami z lotów jedny

Dwa silniki w osi – Cessna Skymaster
[latanie samolotowe / strona: 42 / autor: Alicja Orkiszewska]
Dobrze utrzymywane samoloty nieprędko się starzeją – mogą latać ponad pół wieku dobrze służąc właścicielom i ciesząc oko miłośników lotnictwa. Taką właśnie maszynę, wyposażoną w dwa umieszczone współosiowo silniki kultową Cessnę 336 Skymaster z 1963 r. pr

Bez ograniczeń – XtremeAir 41 czyli Sbach 300
[latanie samolotowe / strona: / autor: Michał Setlak]
Nowy akrobacyjny XtremeAir 41 uzyskał certyfikat EASA 1 lutego tego roku, a już w lipcu znalazł się w polskim rejestrze statków powietrznych. Co to za maszyna i do czego posłuży – pisze Michał Setlak.

Warszawski punkt widokowy – balon HiFlyer
[wydarzenie / strona: 46 / autor: Z Arkadiuszem Iwańskim rozmawia Andrzej Rutkowski]
Można śmiało powiedzieć, że Warszawie przybył nowy symbol. Wzorem innych miast europejskich i jako drugie (po Krakowie) miasto w Polsce, ma ona swój widokowy balon gazowy. Postanowiliśmy poświęcić mu nieco uwagi bo – jak się okazuje – jest on pełnoprawnym

Mocne podstawy – wytyczne polityki lotniczej
[inne / strona: 34 / autor: Piotr Kasprzyk]
Piotr Kasprzyk przywołuje zaskakująco proste i wciąż aktualne „Wytyczne polityki lotniczej krajowej zagranicznej” z 1933 r., które zapewniły wówczas burzliwy rozwój polskiego lotnictwa. Polecamy je refleksji nowego Prezesa ULC, zanim rozpocznie urzędowan

Triumf Polaków – Challenge 1932 r.
[inne / strona: 30 / autor: Michał Setlak]
Międzynarodowy turniej Challenge Internationale des Avions de Tourisme został rozegrany jedynie pięć razy, ale ukształtował lotnictwo sportowe w obecnej postaci. Na kluczowych etapach tej historii złotymi zgłoskami zapisali się Polacy. Zwycięstwo Żwirki i

Uczcić legendę
[inne / strona: 38 / autor: Mateusz Żelechowski]
Relacja Mateusza Żelechowskiego z wyprawy do miejsca spoczynku Stanisława Skarżyńskiego w 70. rocznicę śmierci bohatera polskiego lotnictwa sportowego i wojskowego

Leszczyński piknik
[wydarzenie / strona: 50 / autor: Krzysztof Kurek]
Leszno, szybowcowa stolica Polski, stało się miejscem pokazów lotniczych na prawdziwie światowym poziomie – pisze w sierpniowym Przeglądzie Krzysztof Kurek

W 6 lat do Mistrza Polski
[szybownictwo / strona: 24 / autor: Z Tomaszem Kaczmarczykiem rozmawia Andrzej Rutkowski]
Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej w klasie advanced wygrał Tomasz Kaczmarczyk – kolejny już wychowanek poznańskiego MOSAL-u, który osiągnął taki sukces. Z Mistrzem Polski rozmawia Andrzej Rutkowski

Lataj z nami na przeloty
[szybownictwo / strona: 52 / autor: Marek Jóźwicki]
W Lubinie już po raz drugi wspólnymi siłami Aeroklubu Zagłębia Miedziowego i Karkonoskiego Stowarzyszenia Szybowcowego z Jeżowa Sudeckiego zorganizowany został Wiosenny Obóz Przelotowy (WOP). W ramach tego zgrupowania treningowego szybownicy otrzymali zna

„Kluby” wśród burz i wichrów
[szybownictwo / strona: 58 / autor: Jerzy Kolasiński]
Relacja Jerzego Kolasińskiego z Mistrzostw Polski w Lisich Kątach, nieco osobista z powodu wesołego eksperymentu z „Libelką”…


[felieton / strona: 3 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza z refleksjami na temat tego, co instruktor powinien demonstrować uczniom podczas szkolenia


[felieton / strona: 78 / autor: Piotr Długiewicz]
Felieton Piotra Długiewicza o wolności latania w Polsce i tam, gdzie lotnictwo rozwija się najdynamiczniej na świecie…

Twin Otter z certyfikatami
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: Kanadyjski producent nowej wersji samolotów DHC-6 Twin Otter Series 400, firma Viking Air Limited, uzyskała dla nich certyfikaty typu amerykańskiego nadzoru lotniczego FAA i rosyjskiego MAK.

Ulepszony Decathlon
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: Firma American Champion Aircraft opracowała nową, mocniejszą wersję Xtreme klasycznego samolotu Decathlon z 210-konnym silnikiem Lycoming AEIO-390-A1B6 i śmigłem o średnicy 193 cm.

Skylane z dieslem
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: Cessna zaprezentowała nową wersję modelu Skylane – Turbo 182 – wyposażoną w certyfikowany przez FAA i EASA francuski silnik wysokoprężny Safran SMA.

Dwusetny Falcon
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: W zakładach firmy Dassault Aviation w Bordeaux-Merignac w południowej Francji został zmontowany 200 egzemplarz odrzutowca dyspozycyjnego Falcon 7X.

Port Lotniczy Modlin
[aktualności / strona: 17 / autor: (ks)]
Notatka: 15.07 uroczyście uruchomiono Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin – dwunaste lotnisko kontrolowane w Polsce.

Icon na wtrysku
[aktualności / strona: 17 / autor: (ks)]
Notatka: Firma Icon Aircraft oznajmiła, że zdecydowała się zastosować do napędu wodnosamolotu A5 nowy, wyposażony w elektroniczny wtrysk silnik Rotax 912 iS.

United zamawia 737 MAX
[aktualności / strona: 17 / autor: (ms)]
Notatka: United Air Lines – największe linie lotnicze na świecie – zamówiły w firmie Boeing 100 samolotów 737 MAX oraz 50 samolotów Next Generation 737-900 ER o łącznej wartoścvi 14,7 mld USD.

Nowość! RV-14
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: Rodzina RV wzbogaciła się o nowy model ­- RV-14. Przystosowany do akrobacji dwumiejscowy samolot jest podobny do RV-7.

Dotykowy Avidyne
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: Firma Avidyne zaprezentowała zintegrowany panel awioniki IFD440 FMS/GPS/NAV/COM z interfejsem HybridTouch, stanowiący bezpośredni zamiennik popularnego GNS430.

Radar pogodowy Garmina
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: Garmin zaprezentował nowy meteorologiczny radar dopplerowski GWX 70 dla statków powietrznych lotnictwa ogólnego.

20 lat Fundacji
[aktualności / strona: 18 / autor: (red)]
Notatka: W tym roku 20-lecie działalności obchodzi Fundacja Ochrony Zdrowia „Dar Serca” Pracowników PLL LOT i Członków ich Rodzin.

Skycatcher dla Europy
[aktualności / strona: 19 / autor: (red)]
Notatka: Cessna Aircraft Company poinformowała o zamiarze wycofania modelu C162 Skycatcher z kategorii Light Sport Aircraft i certyfikowania go według normalnych przepisów.

Piknik w Częstochowie
[aktualności / strona: 19 / autor: (ms)]
Notatka: W weekend 8-9.09 na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach odbędzie się pierwsza edycja imprezy pod nazwą SkyShow Częstochowa.

GPS z Glonassem
[aktualności / strona: 20 / autor: (red)]
Notatka: Garmin przedstawił nowy, przenośny odbiornik nawigacyjny GLO, zdolny do korzystania z konstelacji satelitów GPS oraz rosyjskiego systemu GLONASS.

A320 neo nabiera kształtów
[aktualności / strona: 20 / autor: (ms)]
Notatka: W fabryce Saint-Eloi w Tuluzie rozpoczęto wytwarzanie pierwszych elementów nowego Airbusa A320neo.

Nowa Agusta w próbach
[aktualności / strona: 20 / autor: (ms)]
Notatka: 6.07 we włoskim Cascina Costa oblatano drugi prototyp modelu AW169 – lekkiego śmigłowca firmy AgustaWestland, należącego do rodziny maszyn nowej generacji, obejmującej również modele AW139 i AW189.

20 lat Anakondy
[aktualności / strona: 20 / autor: (ms)]
Notatka: 16.07.1992 r. służbę w Marynarce Wojennej rozpoczęły pierwsze dwa śmigłowce W-3RM Anakonda.

LOT w olimpijskich barwach
[aktualności LOT / strona: 21 / autor: (lot)]
Notatka: Boeing 737 o rejestracji SP- LLG od 27 czerwca br. lata w okolicznościowym malowaniu z okazji XXX Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Większa oferta na trasach krajowych!
[aktualności LOT / strona: 21 / autor: (lot)]
Notatka: Od 1.08 br. PLL LOT wprowadziły dodatkowy rejs z Warszawy do Rzeszowa (Embraer 170 lub 175 – odpowiednio 78 i 82 pasażerów).

Umowa z Monarch już podpisana
[aktualności LOT / strona: 21 / autor: (lot)]
Notatka: Po podpisaniu w maju listu intencyjnego, 26 lipca br. w Warszawie PLL LOT podpisały umowę z firmą Monarch Aircraft Engineering Ltd z Wielkiej Brytanii, na podstawie której brytyjska spółka zostanie głównym wykonawcą liniowej obsługi technicznej

„Siedem o siódmej”
[aktualności LOT / strona: 21 / autor: (lot)]
Notatka: „Siedem o siódmej” to nowa promocyjna taryfa Last Minute.

Usługi serwisowe dla Dreamlinerów
[aktualności LOT / strona: 21 / autor: (lot)]
Notatka: PLL LOT podpisały19 lipca br. w Warszawie długoterminową umowę z Air France Industries KLM Maintenance & Modernisation w zakresie wsparcia usług serwisowych samolotów Boeing 787 Dreamliner.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2012

Spis numeru: FK 12 Comet – Smak życia[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Marcin …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock