Przegląd Lotniczy – listopad 2012

Spis numeru:

Wprowadzić ULC do Europy
[inne / strona: 28 / autor: Z Piotrem Ołowskim rozmawia Krzysztof Krawcewicz]
15 października 2012 stanowisko Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego objął Piotr Ołowski. Czy możemy się spodziewać rewolucji? Tego dowiecie się z rozmowy Krzysztofa Krawcewicza z nowym Prezesem ULC w PLAR 11/2012.

Skok spod gwiazd
[wydarzenie / strona: 6 / autor: Michał Setlak]
Nigdy dotąd w historii lotnictwa żadne przedsięwzięcie nie skupiło na sobie takiej uwagi ludzkości, jak stratosferyczny skok Feliksa Baumgartnera. Na czym jednak tak naprawdę polegała niezwykłość tego przedsięwzięcia? Misję Red Bull Stratos, w elegancki s

Port Lublin – zmiany w przestrzeni powietrznej
[latanie samolotowe / strona: 30 / autor: Andrzej Rutkowski]
We wschodniej Polsce powstaje nowy port lotniczy Lublin-Świdnik. Lotnicy General Aviation wiedzą, że pociąga to za sobą spore konsekwencje, jeśli chodzi o swobodę latania w tym rejonie. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Przeczytajcie w listopadowym P

Airvan do każdej roboty
[latanie samolotowe / strona: 14 / autor: Krzysztof Krawcewicz, Michał Setlak]
Wystarczy spojrzeć na Airvana, by widzieć, do czego został zaprojektowany – duża, 8-osobowa kabina, obszerne drzwi załadunkowe, proste, wytrzymałe podwozie. Ten samolot ma ciężko pracować i mało wymagać od infrastruktury lotniskowej i uprawnień pilota. By

Plan lotu – nowe zasady
[latanie samolotowe / strona: 38 / autor: Z Klaudiuszem Dybowskim rozmawia Andrzej Rutkowski]
Od 15 listopada 2012 obowiązują nowe zasady wypełniania planu lotu. Czy wprowadzone zmiany niosą ze sobą problemy dla lotników General Aviation? Na pytania PLAR odpowiada Klaudiusz Dybowski, wykładowca Ośrodka Szkolenia Lotniczego PAŻP.

„Metal szlachetny” – niezwykły P-51 Mustang
[latanie samolotowe / strona: 70 / autor: Thom Richard]
Precious Metal: potężny silnik, dwa przeciwbieżne śmigła – czy to jeszcze Mustang, czy już kompletnie inny samolot? Liczne modyfikacje mają jeden cel: prędkość. Pod żadnym innym względem samolot nie jest godny polecenia. Jest niewygodny, kapryśny, trudny

Modernizacja awioniki – czyli jak odmłodzić samolot
[latanie samolotowe / strona: 34 / autor: Krzysztof Łączkowski]
Obserwując ewolucję jakiegokolwiek typu samolotu produkowanego od 30 lat zauważymy, że zmienia się w nim głównie wyposażenie. Jednak gdy stary płatowiec jest jeszcze dobry, nic nie stoi na przeszkodzie, by latać nim korzystając jednocześnie z zalet współc

Na przekór pogodzie
[wydarzenie / strona: 44 / autor: Krzysztof Cieślawski]
Jak na złość, prognozy meteorologów sprawdziły się i sobota 2 września, pierwszy dzień organizowanego już po raz dziewiąty Międzynarodowego Pikniku Lotniczego Euroregionu Beskidy, powitała gości całkowitym zachmurzeniem i deszczem. Mimo to impreza była ud

Władza lotnicza w Polsce – kolejowe korzenie ULC
[inne / strona: 46 / autor: Jerzy Liwiński]
Obchodzący dziesięciolecie istnienia Urząd Lotnictwa Cywilnego kontynuuje funkcje władzy lotniczej, zapoczątkowanej w Polsce 93 lata temu. Z tej okazji jej historię – dziś wydającą się być momentami humorystyczną – przypomina na łamach Przeglądu Jerzy Liw

Latać LAK-iem
[szybownictwo / strona: 52 / autor: Paweł Frąckowiak]
Ilu szybowników, tyle opinii na temat coraz bardziej popularnych w Polsce szybowców LAK. Jednak ilu pilotów miało okazję przelecieć się tą litewską konstrukcją? Posłuchajmy Pawła Frąckowiaka, który na LAK-ach wylatał wiele godzin i można zaryzykować, że w

Urlop z rodziną – najlepiej na zawodach!
[szybownictwo / strona: 56 / autor: Bartłomiej Neroj]
Zawody szybowcowe nie muszą oznaczać rozłąki z rodziną. Co więcej, to doskonała okazja do wzmocnienia więzi rodzinnych oraz motywacja do lepszego oraz bezpieczniejszego latania – pisze w listopadowym PLAR Bartłomiej Neroj, a my proponujemy uwzględnić to w


[felieton / strona: 3 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza o mediach, lotnikach i ekspertach


[felieton / strona: 78 / autor: Piotr Długiewicz]
Felieton Piotra Długiewicza o interpretowaniu statystyk bezpieczeństwa.

Śmigłowy Premier
[aktualności / strona: 22 / autor: (ks)]
Notatka: Walcząca z problemami finansowymi firma Beechcraft Corporation ma zamiar wycofać się z produkcji odrzutowców i skoncentrować na maszynach z napędem śmigłowym.

HondaJet w produkcji
[aktualności / strona: 22 / autor: (ks)]
Notatka: W zakładach Honda Aircraft rozpoczęła się produkcja pierwszego przeznaczonego dla klienta egzemplarza odrzutowca dyspozycyjnego HondaJet.

Bigfoot z certyfikatem
[aktualności / strona: 22 / autor: (ms)]
Notatka: Kanadyjska firma Found Aviation uzyskała certyfikat FAA dla nowej generacji samolotów klasy bush planes – modeli Bigfoot i Expedition.

Kup i leć
[aktualności / strona: 22 / autor: (ks)]
Notatka: Najsłynniejszy producent samolotów w zestawach do samodzielnego montażu, Van’s Aircraft, będzie oferować należący do kategorii LSA model RV-12 również w postaci zmontowanej i oblatanej.

Usprawniony Sovereign
[aktualności / strona: 23 / autor: (ms)]
Notatka: Cessna zaprezentowała nową wersję swego dyspozycyjnego odrzutowca Citation Sovereign, wyposażoną w zintegrowany pakiet awioniki Garmin G5000 i nowe silniki turbowentylatorowe Pratt & Whitney PW306D.

Nowatorska Walkiria
[aktualności / strona: 23 / autor: (ks)]
Notatka: Zaprezentowany dwa lata temu jako projekt koncepcyjny kanadyjski samolot Cobalt Co50 Valkyrie wszedł w fazę prób w locie.

Elektryczna wyścigówka
[aktualności / strona: 23 / autor: (ks)]
Notatka: Angielska firma Teaco (The Electric Aeroplane Company) pracuje nad przeznaczonym do wyścigów i akrobacji samolotem Bat (nietoperz) napędzanym silnikiem elektrycznym o mocy 60 kW ze śmigłem przestawialnym.

P2006T coraz lepszy
[aktualności / strona: 24 / autor: (ms)]
Notatka: EASA zatwierdziła zmiany ograniczeń eksploatacyjnych dwusilnikowego Tecnama P2006T Twin.

Niezwykłe wykopaliska
[aktualności / strona: 24 / autor: (ks)]
Notatka: W lutym tego roku świat obiegła sensacyjna informacja o odkryciu w Birmie przez brytyjskego farmera i miłośnika lotnictwa Davida Cundalla kilkudziesięciu samolotów Supermarine Spitfire Mk XIV, zakonserwowanych i zakopanych w skrzyniach pod koniec

Kup Hurricane’a!
[aktualności / strona: 24 / autor: (ks)]
Notatka: W grudniu dom aukcyjny Bonhams z Anglii wystawi na aukcję jeden z kilkunastu latających na świecie myśliwców Hawker Hurricane.

Prywatny Dragon
[aktualności / strona: 24 / autor: (ms)]
Notatka: Udanym wodowaniem u wybrzeży Kalifornii zakończyła się 28.10 pierwsza komercyjna misja zbudowanego i eksploatowanego przez prywatną firmę SpaceX statku kosmicznego Dragon.

Sikorsky S76 certyfikowany
[aktualności / strona: 25 / autor: (ks)]
Notatka: Firma Sikorsky uzyskała certyfikat dla najnowszej wersji swego średniego śmigłowca wielozadaniowego S-76D.

20000 godzin na EC135
[aktualności / strona: 25 / autor: (ms)]
Notatka: Od wprowadzenia do służby w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w 2009 roku nowoczesnych śmigłowców EC135, piloci LPR wykonali już na tych maszynach łącznie 20 tysięcy godzin lotów.

Fabryka UTC w Polsce
[aktualności / strona: 25 / autor: (ks)]
Notatka: W Tajęcinie koło Rzeszowa w obecności m.in. premiera Donalda Tuska uroczyście otwarto utworzony kosztem ok. 70 mln dolarów zakład UTC Aerospace Systems.

Zdrowe odloty
[aktualności / strona: 26 / autor: (red)]
Notatka: 17.10 na warszawskim lotnisku Babice miał miejsce finał konkursu dla młodzieży „Odleć z nami, nie z narkotykami!”.

Sabat Lotniczek
[aktualności / strona: 26 / autor: (red)]
Notatka: W dniach 6-9 września w Tęgoborzu k. Nowego Sącza odbył się XV Sabat Pilotek, w którym wzięło udział ponad 70 osób.

Silnik dla A320neo
[aktualności / strona: 26 / autor: (ms)]
Notatka: Już wkrótce w zakładach Pratt&Whitney na Florydzie mają się rozpocząć próby nowatorskiego silnika PurePower PW1100G-JM, przeznaczonego do napędu samolotów Airbus A320neo.

Lubelska Antygrawitacja
[aktualności / strona: 26 / autor: (ms)]
Notatka: W dniach 30.08-.09 na lotnisku Radawiec obchodzący w tym roku 85-lecie powstania Aeroklub Lubelski zorganizował imprezę spadochronowo-balonową pod nazwą AntyGrawitacja Radawca.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2012

Spis numeru: Cirrus A.D. 2012[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Krzysztof Krawcewicz]Swą niesłabnącą popularność …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock