Przegląd Lotniczy – sierpień 2013

Spis numeru:

Cirrus Generation 5 – pełny pokład, pełny zasięg
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Zaprezentowany po raz pierwszy na tegorocznych targach we Friedrichshafen Cirrus SR22T Generation 5, najbardziej wypełniony gadżetami samolot w całym General Aviation, odwiedził niedawno Polskę. Wykorzystaliśmy tę okazję, by sprawdzić, co dają pilotowi na

ADS-B – zmierzch radarów
[latanie samolotowe / strona: 26 / autor: Jerzy Orkiszewski]
Wyjaśniamy, na czym polega system cyfrowej łączności ADS-B, funkcjonujący już od paru lat w lotnictwie komunikacyjnym, który zaczyna trafiać i do samolotów General Aviation.

Jak (nie) wpaść na przeszkodę
[latanie samolotowe / strona: 36 / autor: Zespół Latajmy Bezpiecznie]
Gdy zdarzy się wypadek, często zastanawiamy się, jak to możliwe, że komuś z dużym doświadczeniem i nalotem przytrafiło się coś takiego. Ano, możliwe… Jak powstają sytuacje krytyczne, pokazuje na przykład opisane w sierpniowym Przeglądzie Lotniczym zgło

Pora na IR – Dwanaście zasad
[latanie samolotowe / strona: 46 / autor: Dominik Punda]
W drugiej części swego materiału, Dominik Punda przedstawia zasady leżące u podstaw tworzenia procedur IFR.

Air Show Radom 2013 – co zobaczymy
[wydarzenie / strona: 30 / autor: Michał Setlak]
Radomski Air Show daje okazję do podziwiania w locie lub na wystawie statycznej maszyn, których nie oglądamy na co dzień. Michał Setlak w telegraficznym skrócie przedstawia statki powietrzne, których udział w imprezie zapowiedzieli organizatorzy.

Leszno zaskoczyło atrakcjami
[wydarzenie / strona: 48 / autor: Łukasz Firs]
Sprzyjająca pogoda nagrodziła dziesięć miesięcy ciężkich przygotowań i 80 tysięcy widzów, którzy przybyli na lotnisko Centralnej Szkoły Szybowcowej podziwiało ponad 50 najróżniejszych statków powietrznych w imponujących pokazach – Piknik Szybowcowy w Lesz

Czyżyny wciąż na topie
[wydarzenie / strona: 54 / autor: Marcin Kania]
Co prawda ze względu na ograniczenia, nałożone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, goście zobaczyli nieco mniej podniebnych ewolucji, niż podczas poprzednich edycji imprezy, jednak krakowski piknik w roku 50-lecia Muzeum Lotnictwa Polskiego zaimponował najwy

Przystanek Przylep
[śmigłowce / strona: 58 / autor: Jędrzej Wiler, Andrzej Rutkowski]
Czy możecie sobie wyobrazić podróż samolotem z Wielkiej Brytanii na Krym? Zapewne tak, bo niby co w tym wyjątkowego. Ale jeśli ta podróż odbywa się w otwartej kabinie zabytkowego dwupłatowca sprzed siedemdziesięciu lat, to robi się z tego nie lada wyczyn!

B-24 Liberator – czysta magia
[inne / strona: 70 / autor: Dave Unwin, tłum. Michał Setlak]
Chcielibyście polecieć ostatnim na świecie latającym B-24 Libertor? Opowieść Dave?a Unwina sprawi, że poczujecie się, jak za jego sterami… „Gdy P-51 wskoczył w szyk, uświadomiłem sobie, jaki ze mnie szczęściarz. Pilotuję Liberatora – ?jedynego latająceg

Niemcy, Fryzja, Niderlandy
[latanie samolotowe / strona: 20 / autor: Adrian Wrocławski, Łukasz Łapiński]
Spośród wielu pomysłów na lotniczy weekend warto zaplanować coś niecodziennego, a jednocześnie wysoce poznawczego i obfitującego w historyczne uniesienia. Przykładem takiego planu może być skok przez przyjazne Niemcy do Niderlandów, który opisują na łamac

Z Modlina w Chrcynno
[latanie samolotowe / strona: 38 / autor: Zespół Latajmy Bezpiecznie]
Naruszenia stref to jeden z najpoważniejszych problemów związanych z lataniem w przestrzeni niekontrolowanej. Nie zawsze są one wynikiem nonszalancji – czasem brak oznaczenia na mapie VFR strefy spadochronowej czy lądowiska usypia czujność pilota i może p

Pocztówka z Rodos
[latanie samolotowe / strona: 42 / autor: Marek Jabłoński]
Wczasy w egzotycznym miejscu to także okazja by zebrać trochę lotniczego doświadczenia – udowadnia Marek Jabłoński, który na własnej skórze doświadczył specyfiki latania w atrakcyjnych regionach Grecji, gdzie ze względu na duży ruch charterowy… nie ma p

U szybowników w Transylwanii
[szybownictwo / strona: 52 / autor: Maciej Peikert]
Co robi z czasem wolnym między lotami kapitan Airbusa w obcym kraju? Oczywiście – szuka miejscowego aeroklubu! Maciej Peikert opowiada o swej wizycie w aeroklubie w rumuńskiej miejscowości Cluj.

Skrzydło w skrzydło – MP w klasie 15 m i KZS
[szybownictwo / strona: 60 / autor: Bartłomiej Neroj]
Oj, działo się, działo! Już sam tytuł świadczy o zażartych zmaganiach zawodników podczas Szybowcowych Mistrzostw Polski w Częstochowie, które relacjonuje Bartek Neroj.

400. Phenom
[aktualności / strona: 14 / autor: (ks)]
Notatka: Embraer przekazał nabywcy czterechsetny egzemplarz dyspozycyjnego odrzutowca Phenom.

PS-28 w GB Aircraft
[aktualności / strona: 14 / autor: (ms)]
Notatka: Firma GB Aircraft została autoryzowanym dystrybutorem Czech Sport Aircraft i wprowadziła do oferty należący do kategorii EASA Light Sport Aircraft dwumiejscowy samolot PS-28 Cruiser.

Certyfikat dla LT
[aktualności / strona: 14 / autor: (ms)]
Notatka: Epic Aircraft pracuje nad certyfikowaną wersją turbośmigłowego samolotu Epic LT.

Tysięczny A330
[aktualności / strona: 14 / autor: (ks)]
Notatka: Airbus dokonał uroczystego przekazania tysięcznego egzemplarza modelu A330.

Kestrel z G3000
[aktualności / strona: 15 / autor: (ms)]
Notatka: Firma Kestrel Aircraft zadecydowała, że rozwijany przez nią jednosilnikowy samolot turbośmigłowy wyposażony będzie w awionikę Garmin G3000.

Przedpłaty na odrzutowiec
[aktualności / strona: 15 / autor: (ks)]
Notatka: Firma Sonex Aircraft rozpoczęła przyjmowanie przedpłat po 10 tys. USD na jednosilnikowy, osobisty odrzutowiec SubSonex w postaci zestawów do samodzielnego montażu.

Turbo Antek
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: Ukraińska firma Antonow oblatała samolot An-2-100 – wersję rozwojową dobrze znanego An-2 z ukraińskim silnikiem turbośmigłowym Motor Sicz MS-14 o mocy 1500 KM oraz wyposażonym w rewers trójłopatowym śmigłem AW-17.

eSpyder z certyfikatem
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: Firma GreenWing International otrzymała dla ultralekkiego samolotu z napędem elektrycznym eSpyder certyfikat Niemieckiego Stowarzyszenia Samolotów Ultralekkich DULV.

Poczuj się jak Lindbergh
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: Airdrome Aeroplanes, producent budowanych na zamówienie replik starych samolotów takich jak Fokkery, Nieuporty, Blerioty czy Sopwithy zamierza oferować replikę Spirit of St. Louis w skali 3/4 w postaci zestawu do samodzielnego montażu.

SolarImpulse doleciał
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: Napędzany energią słoneczną elektryczny samolot Solar Impulse HB-SIA zakończył wieloetapowy lot przez całe terytorium USA.

Sto lat lotniska
[aktualności / strona: 18 / autor: (mr)]
Notatka: Z okazji stulecia toruńskiego lotniska, Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowało wystawę fotografii, dokumentujących dzieje toruńskiego lotnictwa.

Mucha znów lata!
[aktualności / strona: 18 / autor: (kc)]
Notatka: 29 lipca na lotnisku GSS AP Żar instr. Bogdan Drenda oblatał pochodzący z lat 50. szybowiec SZD – 12A Mucha 100 A, odrestaurowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej.

SME w Ostrowie
[aktualności / strona: 18 / autor: (ks)]
Notatka: Polscy szybownicy pokazali wysoką klasę podczas rozegranych w Ostrowie Wielkopolskim 17. Mistrzostw Europy w klasie Club, Standard i wielomiejscowej, wygrywając klasyfikację zespołową i zdobywając pięć medali.


[aktualności / strona: 18 / autor: (ks)]
Notatka: Podczas rozegranych w fińskiej miejscowości Orpiaa Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej srebrny medal i tytuł wicemistrza świata w klasie Advanced wywalczył Sławomir Talowski z Aeroklubu Częstochowskiego. Polska reprezentacja w składzie Kata


[felieton / strona: 3 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Artykuł wstępny z refleksjami Krzysztofa Krawcewicza na temat ewolucji misji PLAR 

Złoto akrobatów
[felieton / strona: 78 / autor: Piotr Długiewicz]
Felieton Piotra Długiewicza o językach w eterze.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2013

Spis numeru: Między niebem a brzegiem jeziora[wydarzenie / strona: 30 / autor: Miłosz Rusiecki]W tym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje