Przegląd Lotniczy – wrzesień 2013

Spis numeru:

Między niebem a brzegiem jeziora
[wydarzenie / strona: 30 / autor: Miłosz Rusiecki]
W tym roku mazurskie pokazy, organizowane już po raz piętnasty, były naprawdę udane – na błękitnym niebie można było podziwiać wyjątkową różnorodność statków powietrznych, zaś na lotnisku w Kętrzynie można było oglądać z bliska nie lada lotnicze rarytasy.

Radom Air Show 2013
[wydarzenie / strona: 40 / autor: Michał Setlak]
Tegoroczny Air Show okazał się rekordowym zarówno pod względem liczby prezentowanych statków powietrznych, jak i odwiedzających imprezę widzów. Na 95-lecie Polskich Sił Powietrznych organizatorom udało się zgromadzić ponad sto statków powietrznych, a poka

Lizbona, Andaluzja, Baleary
[latanie samolotowe / strona: 20 / autor: Adrian Wrocławski, Łukasz Łapiński]
Można zadać sobie pytanie: Po co w ogóle uczymy się latać? Czy po to, by latać wokół lotniska? Zwykła Cessna 172 i parę wolnych dni wystarczy, by z przyjaciółmi dolecieć na kraniec Europy i z powrotem. Nie ma to, jak zgłosić przez radio nad Ibizą, kilka t

Prędkość prędkości nierówna
[latanie samolotowe / strona: 26 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
„Co to za jednostki KTAS, KIAS, w których podajecie prędkości opisywanych samolotów?” – pyta w liście czytelnik PLAR. No właśnie, a czy wiecie dokładnie, na czym polega różnica i co z tego wynika? Pewnie większość z was wie, że dla pilota najistotniejsze

Pora na IR (3) – Podejścia przyrządowe
[latanie samolotowe / strona: 34 / autor: Dominik Punda]
W poprzednim numerze omówiliśmy zasady, wg których projektowane są procedury IFR. Pora na przyjrzenie się samym procedurom. W PLAR 9/2013 zaczynamy od procedury podejścia – szeregu manewrów, wykonywanych wg wskazań przyrządów pokładowych z określonym zabe

Dla konesera – Beaver
[latanie samolotowe / strona: 70 / autor: Michał Setlak, Krzysztof Krawcewicz]
Historyczny De Havilland Beaver pojawił się na polskim niebie i – co ważniejsze – również w polskim rejestrze, korzystamy więc z okazji i prezentujemy na łamach PLAR legendarną maszynę, uznaną swego czasu za jedno z 10 największych osiągnięć kanadyjskiej

Ranabot – śmigłowiec ultralekki
[śmigłowce / strona: 6 / autor: Andrzej Rutkowski, Michał Setlak]
Czy zastanawialiście się, jak by to było latać w zdalnie sterowanym modelu śmigłowca? CH77 to bynajmniej nie model, choć wyglądem go przypomina. Jest zwinny jak model, ale daje nieporównywalnie większą frajdę z latania, bo pilotujemy go siedząc w środku,

W szponach nocy – analiza wypadku
[wypadki lotnicze / strona: 38 / autor: Michał Setlak]
W deszczową, jesienną noc pilot śmigłowca dwukrotnie zgłasza MAYDAY, nie informując o rodzaju zagrożenia, po czym maszyna ginie z ekranu radaru. Nic nie wskazuje na awarię – co w takim razie było przyczyną wypadku? Michał Setlak opisuje jedno z trudniejsz

Szybowcami nad Dunaj
[szybownictwo / strona: 52 / autor: Tadeusz Chwałczyk]
Brzmi to jak legenda: start z lin gumowych, drewniane szybowce i przelot 310 km… przez dwie granice, z lądowaniem na wojskowym lotnisku w okupowanej przez Armię Radziecką Austrii. Tę nieprawdopodobną historię z dziejów polskiego szybownictwa opisuje Tad

Sebastian Kawa zdumiewa
[szybownictwo / strona: 60 / autor: Tomasz Kawa]
Nie było wcześniej w historii światowego szybownictwa tak utytułowanego zawodnika… Sebastian Kawa w styczniu tego roku nad pampasami Argentyny wygrał szybowcowe mistrzostwa świata w klasie standard. W czerwcu wywalczył w Alpach tytuł mistrza Europy w kl

O balonach przy balonach
[baloniarstwo / strona: 46 / autor: Z Włodzimierzem Klóskiem rozmawia Jarosław Chłopecki]
Na przełomie lipca i sierpnia odbyła się XIII edycja Lorraine Mondial Air Ballons – jednej z największych imprez balonowych na świecie. Zawody rozgrywane są co dwa lata we Francji na lotnisku w pobliżu Metz. Nie zabrakło tam również Polaków – Włodzimierz

Beskidzki piknik
[aktualności / strona: 14 / autor: (ms)]
Notatka: W sierpniowo-wrześniowy weekend lotnisko Aleksandrowice było sceną organizowanego tradycyjnie przez Aeroklub Bielsko-Bialski X Międzynarodowego Pikniku Lotniczego Euroregionu Beskidy.

Po Socatę do Łodzi
[aktualności / strona: 14 / autor: (ks)]
Notatka: Francuska firma Daher-Socata powierzyła dystrybucję samolotów TBM850 w Polsce firmie Pro-Lux Aviation.

Usprawnienia Eclipse
[aktualności / strona: 14 / autor: (ms)]
Notatka: Firma Eclipse Aerospace przygotowała dla lekkich odrzutowców dyspozycyjnych Eclipse 550 pakiet usprawnień.

FIKI dla M28
[aktualności / strona: 14 / autor: (ms)]
Notatka: Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu uzyskały rozszerzenie certyfikatów EASA i FAA dla samolotu M28 o loty w znanych i prognozowanych warunkach oblodzenia (FIKI – Flight In Known Icing conditions).

60 lat legendy
[aktualności / strona: 15 / autor: (ks)]
Notatka: Firma Mooney świętowała podczas AirVenture 2013 w Oshkosh sześćdziesiątą rocznicę rozpoczęcia produkcji modelu M20.

450 nabiera kształtów
[aktualności / strona: 15 / autor: (ks)]
Notatka: W fabryce Embraera w Sao Jose dos Campos rozpoczął się montaż pierwszego prototypu lekkiego odrzutowca dyspozycyjnego Legacy 450, którego oblot ma nastąpić do końca bieżącego roku.

Rosyjski wierzchowiec
[aktualności / strona: 15 / autor: (ks)]
Notatka: Na pokazach MAKS pod Moskwą zaprezentowano kolejną wersję rozwojową dwusilnikowego samolotu turbośmigłowego Rysaczok.

SD-1 made in USA
[aktualności / strona: 15 / autor: (ks)]
Notatka: Firma SkyCraft Airplanes będzie produkować i sprzedawać w USA jednomiejscowy samolot LSA SD-1 Mini Sport.

M2 już lata
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: Na lotnisku w Independence swój pierwszy lot wykonał produkcyjny egzemplarz odrzutowca dyspozycyjnego Cessna Citation M2.

Gulfstream prowadzi
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: Według statystyk GAMA, w II kwartale tego roku w segmencie odrzutowców dyspozycyjnych najlepszy wynik uzyskała firma Gulfstream, wyprzedzając kanadyjskiego Bombardiera.

Jubileusz Muzeum
[aktualności / strona: 16 / autor: (red)]
Notatka: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie obchodzi jubileusz 50-lecia.

100 tysięcy lądowań
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: 12.08 flota 23 śmigłowców Eurocopter EC135P2+, eksploatowanych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, przekroczyła liczbę stu tysięcy lądowań.

Nowy Bell dla biznesu
[aktualności / strona: 17 / autor: (ms)]
Notatka: Na lotnisku firmy JB Investments w podwarszawskim Konstancinie uroczyście przekazano polskiemu klientowi śmigłowiec Bell 407GX – pierwszy fabrycznie nowy egzemplarz tego modelu dostarczony do Polski z dwóch sprzedanych w kraju w tym roku.

Caracal na Babicach
[aktualności / strona: 17 / autor: (ms)]
Notatka: Na lotnisku Warszawa Babice Eurocopter zaprezentował śmigłowiec transportowy EC725 Caracal, biorący udział w przetargu ogłoszonym przez MON.

Ratownicy w akcji
[aktualności / strona: 17 / autor: (ms)]
Notatka: 24 i 25.08 śmigłowce ratownicze W3-RM Anakonda z bazy w Gdyni Babich Dołach i samolot M28 Bryza z bazy w Siemirowicach prowadziły akcję poszukiwawczo-ratowniczą na Zatoce Puckiej.

Pierwsza pilotka 787
[aktualności / strona: 18 / autor: (ks)]
Notatka: Do elitarnego klubu pilotów Boeinga 787 Dreamliner w PLL LOT dołączyła pierwsza kobieta – Joanna Biedermann (UWAGA – informacja sprostowana; w rzeczywistości JB druga).

Boston z Bałtyku
[aktualności / strona: 18 / autor: (kk)]
Notatka: Muzeum Lotnictwa w Krakowie wzbogaci się o cenny zabytek.

Nowy atlas
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: Nakładem dlapilota.pl ukazało się trzecie wydanie Lotniczego Atlasu Polski.

BBMF w obiektywie
[aktualności / strona: 18 / autor: (kk)]
Notatka: Nowy album znanego naszym czytelnikom Keitha Wilsona, pilota i fotografa lotniczego, poświęcony słynnej eskadrze Battle of Britain Memory Flight.

IMiGW pokazuje chmury
[aktualności / strona: 19 / autor: (ms)]
Notatka: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił w internecie nową witrynę z wizualizacją danych radarowych.

Będzie wieża
[aktualności / strona: 19 / autor: (ks)]
Notatka: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej powierzyła firmie Skanska budowę siedmiokondygnacyjnej wieży kontroli ruchu lotniczego wraz z ośrodkiem radiokomunikacyjnym na terenie Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2013

Spis numeru: Cirrus Generation 5 – pełny pokład, pełny zasięg[latanie samolotowe / strona: 6 / …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje