Przegląd Lotniczy – wrzesień 2014

Spis numeru:

We wrześniowym Przeglądzie Lotniczym polecamy:

Orzeł wylądował
Aquila A211 z glaskokpitem przedstawiona została na tegorocznym Friedrichshafen, a w lipcu br. wylądowała na lotnisku w Sobieniach. Redaktor naczelny obejrzał samolot, polatał i zadał kilka pytań o naprawdę niezwykłe szczegóły konstrukcyjne. Przedstawiamy ten samolot. który nie tylko ładnie lata ale i ładnie wygląda o czym świadczą zdjęcia Romana Peczki. Certyfikowany wg przepisów VLA, kompozytowy samolot z Rotaksem 912 przywołuje dobre skojarzenia z (nie produkowaną już) przyjazną dla pilota austriacką DV-20 Kataną, choć jest bardzo szybki. Sekrety Aquili ujawnia Wam Krzysztof Krawcewicz.

Sposób na złą pogodę
Jako alternatywę trudnego i kosztownego Instrument Rating polecamy pilotom VFR pod rozwagę EIR, czyli zupełnie nowe w skali Europy uprawnienia do lotów według wskazań przyrządów na trasie. O szczegółach dostępnych już w Polsce szkoleń EIR i płynących z nich korzyści opowiada Bolesław Kozłowski.

Ciężar nieprzekraczalny
Przekroczenie masy dopuszczalnej do startu jest częstą przyczyną katastrof. Przypominamy proste obliczenia, które pomogą tego uniknąć. Niby proste, a jednak o tym zapominamy.

Chillout na Balearach
Ibiza, Majorka i Minorka z powietrza… Takie wakacje spodobają się każdemu. Adrian Wrocławski dzieli się swoimi doświadczeniami z rajdu Cessną 172 nad Balearami i hiszpańskim wybrzeżem. A wszystko małym nakładem, bo Cessnę pilot możne wynająć na miejscu!

Dalekie trasy VFR cz.1
O tym jak dobrze zaplanować zagraniczną trasę, jakie trudności możemy napotkać na lotniskach i co powinniśmy przygotować opowiada Adrian Wrocławski – znany ze swoich relacji w Przeglądzie Lotniczym – który za sterami Cessny zwiedził już Europę wzdłuż i wszerz.

Lotnisko Bagicz – czy przetrwa?
To ostatnie takie lotnisko nad polskim morzem. Wygląda na to, że zawisły nad nim czarne chmury. Brak sensownego krajowego planu sieci lotnisk skutkuje tym, że tworzy się nowe, niekoniecznie potrzebne a likwiduje te z potencjałem. Z Piotrem Niewiarowskim rozmawiamy na temat szans i planów odnośnie uratowania potencjału tego lotniska.

Lotnicze pasje Krzysztofa C.
W małej miejscowości Blizne na Podkarpaciu powstała replika Nieuporta 11 z okresu I wojny światowej. Niczym człowiek orkiestra Krzysztof Cwynar założył lądowisko w Starej Wsi – bazę dla wielu pilotów ultralajtów, zbudował sobie kompozytowy samolot, uruchomił profesjonalną hamownię dla silników Rotax, a obecnie pracuje nad latającymi replikami samolotów historycznych Efekty znakomite – ocenicie na zdjęciach. A w planach… „Eskadra Niepodległości” składająca się z 3 Fokkerów D.VII, która uświetniłaby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzymamy kciuki do 2018 r. czasu jest i dużo… i mało.

Skrzydła Wielkiej Wojny
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało wystawę poświęconą roli lotnictwa podczas I Wojny Światowej. Otwarciu wystawy towarzyszyły niezwykłe pokazy replik z epoki i rekonstrukcje historyczne. Relacjonuje je z sobie właściwą swadą Miłosz Rusiecki.

Największy triumf
We wrześniu mija 80 lat od wielkiego triumfu Polaków w Challenge Internationale de Tourisme zwycięstwa załogi Jerzy Bajan – Gustaw Pokrzywka, oraz drugiego miejsca załogi Stanisław Płonczyński – Stanisława Zientek. Ostatni w historii lotnictwa Challenge przypomina Adrian Wrocławski.

System
Przez ostatnie 5 lat Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przeszło prawdziwą rewolucję. Przedstawiamy jak teraz wygląda polski system HEMS. Jest skuteczny.

Między wodą a niebem
Mazury AirShow jest cykliczną imprezą lotniczą organizowaną przez Aeroklub Krainy Jezior. W tym roku publiczność dopisała, organizatorzy nie zawiedli i sierpniowy weekend wypełniony był atrakcjami na niebie, ziemi i wodzie.

Polska wiązanka nieznana
W lipcu Toruń stał się światową stolicą szybowcowej akrobacji. Polscy zawodnicy nie zawiedli i zdobyli podium w kategorii Unlimited i Advanced. Do światowej czołówki wkracza z przytupem nowe pokolenie polskich akrobatów szybowcowych!

Spitfire nad Polską
Przez miesiąc Supermarine Spitfire z polskim pilotem za sterami gościł na polskich lotniskach. Kulisy przygotowywania trasy lotu samolotem historycznym zdradza Jacek Mainka. Artykuł ilustrujemy unikalnymi zdjęciami air to air Spitfire’a z polskim pilotem za sterami, w locie nad Polską.

A oprócz tego comiesięczna porcja lotniczych aktualności z kraju i ze świata, kalendarium imprez, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o korzyściach płynących z utrzymywania lotnisk użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji i felieton Piotra Długiewicza na temat utworzenia stref EA dla lotniska Sochaczew wielkością zbliżonych do CTR Okęcia.

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *