Przegląd Lotniczy – listopad 2018

Spis numeru:

W listopadowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Minifox – jak na własnych skrzydłach
Opisany w kwietniu br. na łamach „Przeglądu Lotniczego” jednoosobowy Eurofly Minifox jest już w Polsce. To malutki, minimalistyczny samolot, który pilotowi daje niesamowite wrażenie latania „jakby na własnych skrzydłach”… Właśnie tak to ujmuje Wiesław Jedynak, autor artykułu i właściciel pierwszego w ewidencji ULC Minifoxa. Zdjęcia w locie – Andrzej Rutkowski.

AT-6 – dwusilnikówka nowej generacji
AT-6 Twin PSE, najnowszy samolot Tomasza Antoniewskiego (konstruktora AT-3), został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie w październiku br. Dwusilnikowy czteroosobowy samolot otrzymał oryginalny układ z trzema powierzchniami nośnymi. Wygląda bardzo nowocześnie.

Robin – drewniany klasyk z Francji
Mało znany w Polsce Robin DR 400 to niezwykle udany samolot wytwórni z francuskiej Burgundii. Powstało ich ponad 3000, a produkcja nadal trwa. To popularny samolot turystyczny, ale też i holujący szybowce. Egzemplarz, który testuje i opisuje nasz brytyjski korespondent Dawe Unvin, został oblatany w 1972 r. To bardzo wytrzymały samolot, jego drewniany płatowiec jest bezresursowy. Zdjęcia Keith Wilson.

Per aspera ad astra
Wystawa polskich osiągnięć lotniczych na Politechnice Warszawskiej była jednym z wydarzeń upamiętniających obchodzone w tym roku rocznice. W gmachu głównym uczelni oraz przed nim zaprezentowano przekrojowo historię rozwoju polskiego lotnictwa, od jego początków aż do najnowszych projektów. Wystawę odwiedził Krzysztof Krawcewicz, absolwent WMEiL PW.

Polskie lotnictwo – narodziny i walka
W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości świętujemy także 100-lecie polskich skrzydeł. Warto wiedzieć, że pierwszy bojowy lot polskiego lotnictwa został wykonany już przed 11 listopada 1918 r. O dwóch pierwszych latach naszego lotnictwa, latach walk w obronie granic i niepodległości młodego państwa, pisze Katarzyna Ochabska.

Kilka rad przed zimą
Latanie w warunkach zimowych stawia przed pilotami wiele wyzwań. W kolejnym praktycznym poradniku podpowiadamy pilotom, jak przygotować się do eksploatacji statków powietrznych w tej porze roku. Zwracamy uwagę na ryzyko wystąpienia oblodzenia i dobór właściwego lotniska zapasowego. Porad udziela instr. pil. Krzysztof Krawcewicz.

Strategia na zwycięstwo
Po 35 latach polska załoga po raz szósty odniosła zwycięstwo w prestiżowych zawodach balonów gazowych o Puchar Gordona Bennetta. Sukces Mateusza Rękasa i Jacka Bogdańskiego nie był dziełem przypadku. Po starcie ze szwajcarskiego Berna Polacy polecieli w odwrotnym kierunku niż większość czołowych załóg, do końca ściśle realizując swój plan. O przemyślanym triumfie pisze Marek Matuszelański.

Lotnicze targi
Już po raz trzeci w Kielcach odbyły się Targi Lotnictwa Lekkiego. Nie brakowało na nich nowych oraz już znanych samolotów, śmigłowców i wiatrakowców, część z nich gościła na naszych łamach. Na uwagę zasługuje udział Aeroklubu Polskiego z reprezentującymi go sportowcami – medalistami. Targi, które podsumowuje Roman Peczka, stanowią nie tylko miejsce prezentacji i promocji sprzętu z licznymi imprezami towarzyszącymi, ale też liczące się wydarzenie towarzyskie.

Podróż w czasie
Do lat pierwszej i drugiej wojny światowej cofamy się z Kamilem Winkiem, który relacjonuje jubileuszową, 25. edycję słynnych pokazów Flying Legends w angielskim Duxford. Tylko tam można było zobaczyć start formacji złożonej z jedenastu Spitfire’ów. Gwiazdami pokazów były jedyny w Europie Avro Lancaster oraz… F-35 w towarzystwie Mustanga i Spitfire’a. Zobaczmy to na zdjęciach.

Dla premiera i prezydenta
W listopadzie w cyklu na 100-lecie Lotnictwa Wojskowego prezentujemy dwa biało-czerwone samoloty z napisem „Rzeczpospolita Polska” na kadłubie: Gulfstream G550 i Boeing B737. Obie maszyny są najnowszym nabytkiem naszego wojska i służą do transportu najważniejszych osób w państwie. Tekst i zdjęcia air-to-air Filip Modrzejewski.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o tym, co tak naprawdę świętujemy pod hasłem „100-lecie polskiego lotnictwa” i kto jest lotnikiem; felietony: Piotra Długiewicza o wolności w lotnictwie w rozumieniu europejskim i amerykańskim oraz kapitana Jarosława Czaplickiego o prawie Murphy’ego w lotnictwie i seriach na pozór drobnych problemów, które w swojej masie są prawie równie wyczerpujące jak konkretna kryzysowa sytuacja.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2018

Spis numeru: W sierpniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Następca Jet RangeraTym modelem amerykański producent chce …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P