Przegląd Lotniczy – luty 2022

Spis numeru:

Lutowy „Przegląd Lotniczy” już w salonach prasowych, a wydanie elektroniczne w e-kiosku i publio.pl
W lutowym numerze polecamy:

„Dziesięcioboista”
Na naszej okładce wdzięczy się do obiektywu ACA Super Decathlon. Z pozoru zwykły, klasyczny górnopłat z przeszklonym dachem, który nadaje się do turystyki… ale i akrobacji na poziomie intermediate. Keith Wilson przedstawia nam jego sylwetkę oraz wrażenia z lotu tą zaskakującą maszyną, która jest ciągle w produkcji, a nawet przeżywa renesans w dobie obowiązkowych szkoleń UPRT w Europie i Ameryce.

Przebazowania kształcą… pilota
Świeżo odebrana licencja PPL(a) wcale nie świadczy o tym, że jesteśmy w stanie przenosić góry. Eryk Kłopotowski dzieli się spostrzeżeniami, o które wzbogacił się podczas przelotu Cessną z Dominikiem Pundą z Mielca do Cascais, pokazuje jak wiele nauki przed nami. Spodziewaj się niespodziewanego…

Planowanie operacji IFR – cz. 2
Gdy już wiemy jak się do tego zabrać oraz jak wyposażyć siebie i samolot poruszamy temat wyboru lotniska docelowego. Dominik Punda radzi jak to zrobić, jakie kryteria brać pod uwagę i o czym pamiętać, aby nie było niespodzianek takich jak np. oskarżenie o nielegalne przekroczenie granicy.

Wygrać wyścig
Sezon 2021 był udany, zwłaszcza dla Sebastiana Kawy, który najpierw zdobył złoty medal na MŚ, a później wygrał szybowcową Formułę I – Grand Prix w St Auban. Tomasz Kawa opisuję jak wyglądały przygotowania i trening jego syna do zawodów oraz relacjonuje ich przebieg. „Nie wolno rezygnować z celów, poddawać się, trzeba walczyć do końca”.

Przegląd sezonu 2021
W tym roku sytuacja pandemiczna nie ograniczała szybowników w organizowaniu zawodów, jednak to pogoda nie pozwalała ich rozegrać. O tym kto zdobył tytuł mistrza, jak poradzili sobie juniorzy w Mistrzostwach Europy na Litwie, komu udało się wywalczyć odznakę oraz o nowej formie zawodów przeczytasz w artykule Marty Białej. Nadto listy pilotów – zdobywców kolejnych szybowcowych laurów w postaci odznak szybowcowych i diamentów.

Opowiem Ci o samolocie… – cz. 19
Co z mięśniami samolotu ma wspólnego Pascal oraz rodzeństwo A, B i STANDBY? Kamil Iwankiewicz dzieli się kolejną dawką informacji o samolocie – tym razem o tym jak zbudowane są jego „mięśnie”, czyli system hydrauliczny.

Z angielskim w świat – cz. 13
W drodze po ICAO level 5 trzeba wiedzieć, czym są „łączniki”, dzięki którym nasza wypowiedź po angielsku będzie spójna i… doceniona przez egzaminatora. O znaczeniu discourse markers and connectors dowiesz się z kolejnej porcji języka angielskiego, którą serwuje Łukasz Wieczorek. Tradycyjnie zestaw zadań do przećwiczenia i utrwalenia lekcji.

Rejestr polskich statków powietrznych 2022
Co lata na polskim niebie? – czyli jak zmieniła się liczba statków powietrznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Czego przybyło, a czego ubyło. Od Boeingów, Pilatusów i Cessn, przez Robinsony i Belle, Jantary i ASW, aż po balony, sterowce i bezzałogowe statki powietrzne. O obecnym stanie rejestru pisze Jerzy Liwiński.

Balony nad Doha
Bajeczne zdjęcia z wyprawę Mirosława Konefała do Kataru, gdzie odbył się 2. Festiwal Balonowy. Oprócz tradycyjnych balonów na niebie pojawiły się latający Kot, Tygrys i Klaun. Relację spisała Ewa Daszewska.

A oprócz tego…
Lotnicze wiadomości z kraju i ze świata, felietony kpt. Jarosława Czaplickiego o zimowych urokach pracy pilota liniowego, Piotra Długiewicza rozważania o przelotach ferry, oraz artykuł wstępny Redaktora Naczelnego – o lotniczych wnioskach z filmów akcji, nawet tych niekoniecznie wysokich lotów…

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2022

Wrześniowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach a w nim: Długoskrzydła 206-tka Zwraca uwagę swoimi …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock