Przegląd Lotniczy – styczeń 2022

Spis numeru:

Styczniowy „Przegląd Lotniczy” już w salonach prasowych, a wydania elektroniczne w e-kiosku i publio.pl
W styczniowym numerze polecamy:

Elektryczny Velis
Nowa era nadchodzi krok po kroku – Pipistrel Velis Electro to pierwszy samolot elektryczny z certyfikatem EASA. Co go wyróżnia na tle innych statków powietrznych, czym różni się od wersji Virus i Alpha Trainer oraz jak lata – opisuje nasz korespondent Dave Unwin.

Krąg dla dwóch za ciasny…
O niestandardowym kręgu, który obowiązuje na Babicach oraz problemach, które wynikają z braku możliwości rozciągnięcia, któregoś z jego boków, uprzejmościach i złośliwościach oraz tym jak duży wpływ mają umiejętności pilotażowe na zażegnywanie sytuacji kolizyjnych przeczytasz w artykule Krzysztofa Krawcewicza.

Opowiem Ci o samolocie… – cz. 18
Kamil Iwankiewicz w tej części kontynuuje opowieść o silniku odrzutowym – tym razem, ?na deser” serwuje kilka słów o jego uruchomieniu, a jako ?wisienka na torcie” zagadnienie rewersu ciągu.

Planowanie operacji IFR
Jak się do tego zabrać, co powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę, jak wyposażyć siebie i samolot oraz dlaczego ?kochać” dyspozytora lotniczego i jego pracę pisze Dominik Punda.

Z angielskim w świat – cz. 12
To już rok publikacji artykułów, dzięki którym przybliżasz się krok po kroku do pozytywnego zaliczenia egzaminów oraz umiejętności posługiwania się ?Aviation English”, które otwierają przed pilotem wiele nowych perspektyw. Tym razem przyjrzymy się bliżej zagadnieniu ?departure briefing”, a przy okazji autor – Łukasz Wieczorek – dzieli się z nami swoim noworocznym postanowieniem.

Jednym skokiem
Zimą zazwyczaj układamy plany lotniczych wypraw na następny sezon. Kto ma do dyspozycji samolot szybki i ekonomiczny może jednym skokiem przenieść się w zupełnie inne otoczenie. Dla inspiracji zamieszczamy relację Jan Sokołowskiego, który razem z ojcem odbył podróż Sinusem po atrakcyjnych miejscach basenu Adriatyku rozpoczynając ją przelotem spod Poznania do Wenecji. Autor dzieli się przy okazji cennymi doświadczeniami lotniczymi -skorzystajmy z nich!

Na fali sądeckiej
Sezon falowy w pełni – Jesenika, Nowego Targu czy Żaru, jako miejsc do lotów falowych nie musimy przedstawiać, ale mało kto zna falę sądecką! Próbę opisania pól falowych w rejonie Nowego Sącza podjął Michał Ombach.

Pole… do popisu – cz.2
Marta Biała dawkuje nam kolejną porcję wiedzy dotyczącą lądowania w terenie przygodnym. Tym razem oprócz porad dotyczących przygotowania się do takiego lądowania, radzi jak zachować się już na ziemi i co robić gdy właściciel terenu nie jest zadowolony z naszej obecności … Oprócz tego przytacza ?ogniskowe opowieści”, czyli kilka historii wspominanych po latach, z których można się wiele nauczyć.

Gorący sezon
Podsumowanie balonowego sezonu w wykonaniu Ewy Daszewskiej. O tym jakie zawody, gdzie się odbyły i kto zgarnął najwyższe osiągnięcia dowiecie się z artykułu, w którym wspominamy miłe chwile rywalizacji balonowej. Dodatkowo kilka słów o rankingu 2021.

Kurs na Tarnów
Mościcki Klub Balonowy tradycyjnie, jak co roku, 11 listopada dla uczczenia Święta Niepodległości organizuję ?Balonowy Turniej Niepodległości”. W tym roku okazja była podwójna – dokonano uroczystego otwarcia nowej siedziby klubu. O tym jak prężnie może działać klub balonowy opisuje Ewa Daszewska.

Air Task Force Romania
Air-to-air dla miłośników kształtów naddźwiękowych… Filip Modrzejewski raczy nas zdjęciami w locie kanadyjskich myśliwców wykonanych w Rumunii. Kanadyjscy piloci latają tam w ramach NATO Air Policing. Autor przedostał się do bazy lotniczej Mihail Kogalniceanu skąd relacjonuje nam lot na pokładzie wojskowego C-27J Spartan oraz omawia operację wojskowe wykonywane przez pilotów.

A oprócz tego…
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, felietony Piotra Długiewicza oraz Jarosława Czaplickiego, a także artykuł wstępny Redaktora Naczelnego – Krzysztofa Krawcewicza o lodzie i o tym że nigdy nie wiadomo, który kawałek lotniczej wiedzy się w danej sytuacji przyda?

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2022

Wrześniowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach a w nim: Długoskrzydła 206-tka Zwraca uwagę swoimi …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje