Spis numeru:
W majowym numerze polecamy:
„B23 – kompan wygodnej podróży”
„Turbo” w nazwie, brak stacyjki czy też samochodowy wystrój kabiny, to tylko kilka różnic…
Nową wersję popularnego Bristella, o nazwie B23 Turbo, testował w locie i fotografował Andrzej Rutkowski, a tajniki jego konstrukcji zgłębiał Krzysztof Krawcewicz.
„Z Normandii do Leszna…”
Kiedy zamiast dotrzeć do pracy, skręcasz na lotnisko… powód? Jakiś się znajdzie – nowy typ, a finalnie nawet przebazowanie samolotu z Normandii. O spontanicznej przygodzie jaką było sprowadzenie do Leszna samolotu Viper SD-4 z lotniska w Deauville pisze Jacek Chmielecki.
„Najczęstsze błędy w szkoleniu IFR”
Nieznajomość procedur, definicji, braki w wiedzy teoretycznej czy pośpiech to tylko kilka błędów, które utrudniają szkolenie i wprowadzają chaos w kokpicie. Czy da się coś z tym zrobić? Instruktor IFR, Dominik Punda w swoim artykule postanowił wskazać nam te najbardziej typowe i powtarzalne błędy, które popełniają studenci i ułatwić przez to proces szkolenia.
„Powtórka z frazeologii”
Sezon rozpoczęty, więc jeśli planujesz wylot za granicę czy po prostu prowadzenie korespondencji w języku angielskim to Łukasz Wieczorek przygotował coś specjalnie dla ciebie – zestaw zagadnień i zadań, który ułatwi komunikację w języku angielskim.
„Śmigło – dla opornych, cz.2”
Szybka powtórka z posuwu i bierzemy na warsztat kolejne zagadnienie jakim jest sprawność śmigła. Po lekturze artykułu Krzysztofa Krawcewicza, nie będzie już opornych w tej kwestii.
„Opowiem Ci o samolocie – cz. 22”
Każdy wie do czego służy wolant i orczyk, jak działają lotki czy ster kierunku… ale czy w dużym lotnictwie działa to na tej samej zasadzie? Czym są powierzchni sterowe podstawowe i pomocnicze? Kamil Iwankiewicz w swoim artykule przybliża pojęcia związane ze sterowaniem dużym samolotem pasażerskim.
„Pole do popisu… cz.3”
W szybownictwie raz jest się pilotem, a raz członkiem ekipy naziemnej… Tym razem to Joanna Biała – zaprawiony w bojach manager ekipy, który zmierzył się z nie jednym polem – przybliży nam szybownictwo od tej drugiej strony.
„Tragiczny finał lotu 165”
Historia lotnictwa jest długa i skomplikowana, a każda tragedia niesie za sobą pewne refleksje. W tym przypadku sprawa jest skomplikowana i tajemnicza. Antoni Hochtaubel w zbiorach rodzinnych i dokumentach IPN szuka danych o okolicznościach katastrofy PLL LOT pod Zawoją w 1969 r. , w której zginął jego dziadek, kapitan Czesław Doliński.
„Powietrzny Cadillac”
Samoloty się nie starzeją – one nabierają wdzięku… Jednym z takich przykładów jest ciągle latający Fairchild F-24. Dave Unwin przybliża nam historię tej maszyny oraz próbuje jej w locie, a smakowitych zdjęć dostarczył Keith Wilson.
A oprócz tego… Wspomnienie – Ryszard Witkowski, Kalendarz imprez 2022, lotnicze wiadomości z kraju i ze świata, felietony kpt. Jarosława Czaplickiego, Piotra Długiewicza oraz artykuł wstępny Redaktora Naczelnego.
Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR