Przegląd Lotniczy – sierpień 2022

Spis numeru:

W sierpniowym numerze polecamy:

Antek jak nowy

W czerwcu br. powrócił na niebo w odnowionej wersji – na zdjęciach prezentuje się zachwycająco. Aeroklub Świdnik jest jednym z niewielu aeroklubów, który utrzymuje, mimo wysokich kosztów, An-2 zdatnego do lotu i w wysokim standardzie. Samolot ten ma wielu zwolenników i bogatą historię, którą Krzysztof Krawcewicz opisuję w artykule.

Dla dużych chłopców — „Strikey”

Pali jak smok, w kabinie wszędzie są pokrętła, stery nie mają wspomagania, pilot siedzi na pironabojach, a „zapięcie pasów” to nie tylko pasy. Samolot BAC 167 Strikemaster Mk 87 to wyprodukowany w latach 70. bojowy odrzutowiec. Dziś łatwy do nabycia na rynku wtórnym i każdy, kto chce, może się na nim wyszkolić. Dave Unwin dzieli się z nami wrażeniami z lotów tą maszyną, i tym co w niej zachwyca pilota, latającego na co dzień „zwykłymi” samolotami general aviation.

Górnopłat czy dolnopłat?

Odwieczna dyskusja, który układ jest korzystniejszy. Zarówno jeden jak i drugi ma swoje wady i zalety. Krzysztof Krawcewicz systematyzuje je i wskazuje jak cechy aerodynamiczne i konstrukcyjne wpływają na pilotaż.

Opowiem Ci o samolocie? — cz. 25

Kolejna część serii, w której Kamil Iwankiewicz odkrywa śrubka po śrubce tajemnice samolotów pasażerskich. Tym razem zagramy w „ciepło, zimno”, czyli wyjaśnienie pojęcia tajemniczych „paczek” w klimatyzacji.

Jak powstawał Swift

Od szkicu, przez makiety, do szybowca znanego na całym świecie. Jakie trudności, emocje, a nawet chwile grozy towarzyszyły twórcom. Konstruktor, inż. Edward Margański, wspomina jak w latach 1990-91 powstał nowy polski szybowiec akrobacyjny.

Klasa Open i inni w Ostrowie

Lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego po raz kolejny zapełniło się szybowcami, tym razem z powodu 47. Szybowcowych Mistrzostw Polski kl. Open oraz 31. edycji Ostrów Glide w kl. Klub A i B. O tym jakie nowości wprowadzono dla klasy Open, z jakimi trasami przyszło się zmierzyć zawodnikom, kto odniósł sukces, a kto porażkę oraz o tym, że jedna błędna decyzja może pokrzyżować zawodnikowi plany pisze Marta Biała.

Lotniska czekają na Ciebie — Z angielskim w świat

Gdy masz już wpisany angielski do licencji to weekendowy wylot za granicę brzmi kusząco. Łukasz Wieczorek który często musi odpowiadać na pytania dokąd polecieć na pierwszy (i nie tylko) zagraniczny lot przedstawia kilka lotnisk, które warto odwiedzić.

Litwinów nowa wycieczka…

Podczas pokazów lotniczych w Suwałkach na niebie pojawił się prawie stuletni samolot Bellanca CH-300 Pacemaker pilotowany przez byłego prezydenta Litwy Rolandas Paksas. O amerykańskim samolocie, który zapisał się w historii lotnictwa wielu krajów, a dla Litwinów stał się symbolem narodowym, pisze Marek Chmiel. A zdjęcia Piotra Strzelczyka budzą uznanie dla pietyzmu z jakim odrestaurowano ten historyczny samolot. A tytuł zdradza czego znany w Polsce z pokazów pilot, Rolandas Paksas i jego przyjaciele, mają zamiar tym samolotem dokonać.

Antidotum 2022

W 2022 odbyła się trzecia edycja Leszczyńskich pokazów lotniczych, nie mniej widowiskowa od poprzednich. Zdjęcia Krzysztofa Cieślawskiego i Daniela Puciłowskiego dają szansę przeżycia jej w pełnej skali, tym co w tym roku nie byli…

Fly Fest Wystawa Lotnicza

W Piotrkowie Trybunalskim odbyła się jubileuszowa 10. edycja Międzynarodowej Wystawy Lotniczej Fly Fest. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem i to nie tylko wśród pasjonatów. Jakie samoloty można było zobaczyć na niebie, do jakiego „incydentu” doszło podczas pokazów oraz czy Fly Fest to tylko pokazy?

Wietrzny festiwal

Po raz 14. balony zawitały na Festiwalu Balonowym w Szczecinku. Imprezę relacjonuje i zdjęciami ilustruje Ewa Daszewska.

Felietony:

  • Jarosława Czaplickiego – o tym co zmiana poziomu lotu może wywołać na pokładzie,
  • Piotra Długiewicza – o tym, że awaria silnika to nie koniec świata jeśli pamiętamy kilka zasad
  • Redaktora naczelnego Krzysztofa Krawcewicza, który analizuje określenie „dobry lotnik”.

Życzymy miłej lektury

Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2022

Wrześniowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach a w nim: Długoskrzydła 206-tka Zwraca uwagę swoimi …

Ben & Joe nad Atlantykiem. 90. rocznica przelotu braci Adamowiczów z Ameryki do Polski