Airbus A321neo PH-YHZ Transavia Airlines. fot. MennoSwart/X (ex. Twitter)

A321neo uziemiony po zderzeniu z ptakiem

Nowy Airbus A321neo dostarczony w grudniu 2023 r. do Transavia Airlines, przewoźnika należącego do Grupy Air France-KLM i wykonujący 9 stycznia 2024 r. piąty pełny dzień operacji komercyjnych, został uszkodzony w wyniku zderzenia z ptakiem podczas lądowania na lotnisku w Faro w Portugalii.

W dniu 9 stycznia 2024 r. A320neo wykonywał lot HV5355 z Amsterdamu do Faro. Podczas podejścia do pasa startowego 28 w Faro duży ptak uderzył w dziób samolotu, jednak pomimo uderzenia z dużą prędkością, samolot był w stanie bezpiecznie wylądować, a pasażerowie i załoga nie odnieśli żadnych obrażeń. Ze względu na zakres uszkodzeń przedniej części samolotu, w szczególności wgniecioną kopułę anteny, samolot nie mógł wystartować w lot powrotny do Amsterdamu później tego samego dnia. W chwili pisania tego tekstu samolot pozostaje na ziemi w Faro i prawdopodobnie oczekuje na inżynierów i nową kopułę radaru, zanim będzie mógł wrócić do Holandii.

Samolot o rejestracji PH-YHZ, dzierżawiony od Air Lease Corporation, został przekazany holenderskiemu przewoźnikowi 18 grudnia 2023 roku z zakładów produkcyjnych Airbusa w Hamburgu, korzystających podczas lotu dostawczego na lotnisko Amsterdam Schiphol ze zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Nowy A321neo dostarczony do Transavia Airlines może pomieścić 232 pasażerów w układzie jednoklasowym i jest pierwszym w jej flocie samolotem wąskokadłubowym Airbusa. Po modyfikacjach przed wejściu do eksploatacji w Amsterdamie wszedł do użytku komercyjnego u przewoźnika 5 stycznia 2024 r.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Elysian E9X - 90 miejscowy samolot pasażerski zasilany z akumulatorów. fot. Elysian

Elysian E9X – samolot pasażerski zasilany z akumulatorów

Holenderski start-up lotniczy Elysian ujawnił opracowany we współpracy z Politechniką w Delft projekt jednego z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P