CubCrafters CC19-215 XCub został przekazany 19.XI ub.r Timowi Sheehy, dyrektorowi generalnemu Bridger Aerospace w Bozeman w stanie Montana. Fot. CubCrafters

CubCrafters dostarczył tysięczny samolot

CubCrafters, firma produkująca od 1980 r. w Yakima, w stanie Waszyngton samoloty terenowe, przekazał nabywcy 1000 samolot. CubCrafters CC19-215 XCub został przekazany 19.XI. 2023 r. Timowi Sheehy, dyrektorowi generalnemu Bridger Aerospace w Bozeman w stanie Montana.

Samolot jest pomalowany w charakterystyczne czerwono-żółte barwy strażackie, a samo malowanie stanowi nawiązanie do charakterystycznych barw floty bombowców wodnych Canadair CL-415 „Super Scooper” Bridger Aerospace. Sheehy, który założył Bridger Aerospace w 2014 r., jest aktywnym pilotem, emerytowanym żołnierzem Navy SEAL.

 „Współpraca Bridger Aerospace i CubCrafters sięga 2016 roku, kiedy wspólnie pracowaliśmy nad projektem dla amerykańskiej armii. Często bazujemy w pobliżu ich fabryki w Yakima podczas sezonu pożarowego i zawsze podziwiałem pasję całego zespołu CubCrafters do lotnictwa. Mam zaszczyt powitać ich tysięczny samolot w naszej flocie.”

– powiedział Tim Sheehy, dyrektor generalny Bridger Aerospace.

CC19-215 XCub jest wyposażony w silnik Lycoming IO-390 o mocy 215 KM z podwójnym elektronicznym zapłonem i nowoczesnym, lekkim glasscockpitem Garmin z autopilotem. Masa użyteczna XCuba wynosi 490 kg przy zasięgu około 1300 km i prędkości maksymalnej 260 km/h. XCub jest dostępny zarówno w konfiguracji z kołem tylnym, jak i przednim. Ten w pełni certyfikowany przez FAA (Prt23) samolot cieszy się popularnością wśród agencji rządowych, operatorów komercyjnych i entuzjastów lotnictwa terenowego.

Sheehy zwrócił uwagę, że użyteczność samolotu jest zaletą w odległych obszarach, na których jest wykorzystywany do różnych celów.

„To flagowy model CubCrafters z najwyższej półki. Z pewnością dobrze go wykorzystamy, wspierając naszą misję ochrony amerykańskiego Zachodu przed zagrożeniem pożarami.”

– powiedział Sheehy

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Samoloty Daher Kodiak i TBM. fot. Daher

Daher ogłosił wyniki sprzedaży za rok 2023

Daher poinformował o dostarczeniu łącznie 74 samolotów jednosilnikowych samolotów turbośmigłowych TBM (56 TBM 960 i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P