Erupcja wulkanu Etna, popiół spadł na pas startowy lotniska Catania-Fontanarossa na Sycylii. fot.: victorienjoy/Instagram/Reuters

Erupcja wulkanu Etna powoduje zakłócenia lotów

Erupcja wulkanu Etna, który miał miejsce wczesnym rankiem 21.05 br. spowodowała odwołanie 68 lotów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych z lotniska Catania-Fontanarossa na Sycylii.

Włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV) poinformował, że popiół spadł na pas startowy lotniska, miasto Katania i co najmniej jedno miasto położone na zboczach Etny. Aby złagodzić niedogodności spowodowane erupcją linie lotnicze, których operacje zostały odwołane zaoferowały opcje zmiany terminu i, w razie potrzeby, pomoc w zakwaterowaniu.

Położone zaledwie 18 kilometrów od najbardziej aktywnego wulkanu w Europie lotnisko w Katanii odgrywa istotną rolę w łączeniu Sycylii z resztą Włoch i Europą, w dniu erupcji miało być szóstym najbardziej ruchliwym lotniskiem we Włoszech, z zaplanowanymi 253 operacjami lotniczymi.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P