Mil Mi-24 fot. Marek Chmiel

Gwiazdy Air Show: Mi-24D/W

Mil Mi-24 w kodzie NATO nosi nazwę Hind, z racji wyglądu nazywany jest „Krokodylem” lub „Hokejem”, walczący z Rosjanami mudżahedini nadali mu przydomek „Diabelski rydwan”, zaś w mediach często określany jest jako „latający czołg”. Każda z tych nazw jest adekwatna do ról jakie pełni i jego charakterystyki użytkowej.

Chociaż śmigłowiec bojowy Mi-24 powstał w latach 70. ubiegłego wieku, to okazał się na tyle skuteczną konstrukcją, że do tej pory służy w kilkudziesięciu armiach świata, jest także elementem wyposażenia polskich sił powietrznych.


O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

XXV Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa 2024. fot. Marek Chmiel

Mazury Air Show 2024 – list otwarty Prezesa AKJ

Tegoroczna edycja Mazury AirShow nawiązuje do wieloletniej tradycji spotkań środowiska lotniczego na należącym do Aeroklubu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P