Nowo otwarty terminal A portu lotniczego Abu Dabi. fot. Abu Dabi Airport

Najnowocześniejszy terminal świata otwarty

Ulokowany pośrodku portu lotniczego, zbudowany za trzy miliardy dolarów, nowy terminal pasażerski na lotnisku w Abu Dabi został oficjalnie otwarty po sześciu latach opóźnienia w stosunku do pierwotnie planowanego terminu. Trudno w to uwierzyć, zwłaszcza patrząc na tempo realizacji nowych projektów infrastrukturalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

To najnowocześniejszy tego typu obiekt na świecie, określany jako „zakupowy raj”. Korzystać z niego będą wszystkie linie lotnicze latające do i z stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, również Polacy lecący Wizz Airem do Abu Dabi z Katowic i Krakowa.

– Terminal jest przykładem naszego zaangażowania w doskonałość i oferowanie wyjątkowych usług, które spełniają zmieniające się priorytety współczesnych podróżnych – powiedziała dyrektor zarządzająca lotniska w Abu Dabi i tymczasowa dyrektor generalna Elena Sorlini.

Zakupowy raj

Powierzchnia nowego Terminalu A, choć w trakcie budowy nazywano go „środkowym”, który jest trzykrotnie większa od starego, wynosi aż 742 tys. metrów kwadratowych (74 hektary). Plan zakłada przeniesienie (prawie) wszystkich operacji do nowego terminalu, ponieważ jest on w stanie obsłużyć wszystkie zaplanowane loty. Lotnisko w Abu Dabi nadal jednak planuje zachować Terminal 3 na wypadek, gdyby w przyszłości popyt na podróże lotnicze gwałtownie wzrósł, a nowy terminal stałby się niewydolny do obsłużenia nowego ruchu.

Nowy terminal dwukrotnie zwiększy przepustowość portu lotniczego w Abu Dabi. Od teraz może bez żadnego problemu odprawiać rocznie 45 mln pasażerów, a ciągu jednej godziny może być to 79 samolotów i 11 tys. osób.

Szejkowie z Abu Dabi chcieli, aby infrastruktura portu była na jak najwyższym poziomie. W wielu przestrzeniach zastosowano urządzenia działające w oparciu o zasady biometrii. Z innowacyjnymi rozwiązaniami podróżni mogą zetknąć się w przypadku nadawania bagażu, odprawy imigracyjnej czy wejścia na pokład samolotów. Na dachu wielkiego terminala zainstalowano 7 500 paneli słonecznych, które pozwolą na bardziej zrównoważoną pracę infrastruktury. Fasada budynku została wykonana ze szklanych elementów. Podróżni mają do dyspozycji ponad 160 sklepów, w tym butików marek premium czy miejsc oferujących posiłki/przekąski lub usługi odnowy biologicznej. Wewnątrz terminala znajduje się lotniskowy hotel ze 138 pokojami.

Wizz Air wśród użytkowników nowego terminala

31.10 br. Etihad – narodowe linie lotnicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dla których port w Abu Dabi jest macierzystą bazą – wykonał pierwszy przylot samolot obsłużonego z nowego terminala. Z Terminalu A, korzysta już 16 linii lotniczych latające do i z Abu Dabi, z wyłączeniem Etihadu, który w okresie od 9 do 14 listopada będzie stopniowo przenosił realizację operacji. Od godziny 11:00 w dniu 14 listopada nowy terminal będzie w pełni operacyjny, zastępując tym samym dotychczasowe terminale. Z oddanej do użytku publicznego infrastruktury będzie korzystać łącznie 28 linii lotniczych z całego świata. Z nowego terminala korzystają również od dzisiaj (1.11 br.) linie lotnicze Wizz Air, które oferują z Polski bezpośrednie połączenia lotnicze z Katowic i Krakowa do Abu Dabi.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Samoloty Ryanair na płycie Dublin Airport. fot. Dublin Airport

Ryanair rozważa nieodbieranie kolejnych MAX-ów

Boeing dostarczy do końca grudnia br swoim klientom mniej Boeingów 737 MAX niż pierwotnie zakładał. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *