Pasażerowie Galactic 02 Keisha Schahaff, Anastatia Mayers i Jon Goodwin powrócili na ziemię jako astronauci. fot. Virgin Galactic

Pierwsi kosmiczni turyści Virgin Galactic

Po 18 latach od rozpoczęcia sprzedaży biletów Virgin Galactic zabrała swoich pierwszych turystów na skraj kosmosu w ramach misji komercyjnej Galactic 02. Pierwsi turyści astronauci na pokładzie VSS Unity to były brytyjski olimpijczyk Jon Goodwin z Newcastle, który kupił bilet prawie dwie dekady temu, oraz Keisha Schahaff i jej 18-letnia córka Anastatia Mayers z Karaibów.

Jon Goodwin w stanie nieważkości w kabinie VSS Unity. fot: Virgin Galactic
Jon Goodwin w stanie nieważkości na pokładzie VSS Unity.
fot: Virgin Galactic

Załogę VSS Unity tworzyli CJ Sturckow i Kelly Latimer oraz instruktorka Beth Moses. Cała podróż, która przebiegała zgodnie z takim samem schematem jak Galactic 01, trwała około godziny. W czasie lotu ustanowiony został rekord – największa liczba kobiet na pokładzie podczas jednej misji kosmicznej, a Keisha i Anastatia zostały szóstą i siódmą ciemnskórymi kobietami, które dotarły w kosmos.

Goodwin kupił swój bilet w 2005 roku za 200 000 $ i był czwartą osobą, która to zrobiła. Na konferencji prasowej po podróży Galactic 02 powiedział:

„Kiedy dziewięć lat temu zachorowałem na chorobę Parkinsona, myślałem, że to koniec mojego lotu w kosmos. Przeprowadzili różne kontrole zdrowotne, ale nigdy nie powstrzymali mnie przed robieniem tego, co chciałem zrobić”.

Anastatia Mayers – najmłodsza osoba, która jak dotąd wyruszyła w kosmos. fot: Virgin Galactic
Anastatia Mayers – najmłodsza osoba, która jak dotąd wyruszyła w kosmos.
fot: Virgin Galactic

Keisha i Anastatia zapewniły sobie miejsca, wygrywając konkurs zbierania funduszy organizowany przez Space for Humanity, organizację non-profit dążącą do demokratyzacji podróży kosmicznych.

Keisha Schahaff ogląda Ziemię z pokładu VSS Unity. fot. Virgin Galactic
Keisha Schahaff ogląda Ziemię z pokładu VSS Unity.
fot. Virgin Galactic

 „Zdecydowanie czuję się o wiele bardziej związana z samą Ziemią i o wiele bardziej zmotywowaną do eksploracji i bycia jeszcze bardziej żądną przygód” – powiedziała Annabelle Mayers, najmłodsza osoba, która jak dotąd wyruszyła w kosmos.

Pomimo wcześniejszych opóźnień, Virgin Galactic Richarda Bransona, może teraz rozpocząć rutynowe loty, dołączając do Blue Origin Jeffa Bezosa i SpaceX Elona Muska w biznesie turystyki kosmicznej. Na liście oczekujących Virgin Galactic znajduje się obecnie około 800 osób, a firma przystąpi teraz do przygotowań do misji Galactic 03, która planowana jest na wrzesień 2023 roku.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P