Dassault Falcon 900B Cocaine Force One… fot. Portuguese Air Force

Portugalia zmienia odrzutowiec przemytników w samolot prezydencki

Portugalskie Siły Powietrzne (FAP) ogłosiły 26.02 br. przejęcie bizjeta Dassault Falcon 900B. Samolot ma być obsługiwany przez Esquadra 504 Linces, do której zadań należy m.in. transport prezydenta kraju.

Historia przejęcia 29-letniego samolotu jest dość niezwykła. 10 lutego 2022 r., na lotnisku Salvador Bahia w Brazylii po zgłoszeniu przez pilota nieprawidłowości w układzie sterowania podczas oględzin w kadłubie samolotu, który był jeszcze wtedy własnością portugalskiego prywatnego przewoźnika Omni Aviacao e Tecnologia, znaleziono ukryte paczki z 587 kg kokainy. Po zakończeniu dochodzenia samolot, został sprzedany za 4,2 miliona € jednemu z wierzycieli Omni – firmie Parvalorem, aby spłacić część długu w wysokości 17 milionów euro w nieistniejącym już banku BPN, a następnie odkupiony przez portugalskie Ministerstwo Obrony.

Przejęty Falcon 900B to jeden z pierwszych wariantów samolotu z początku lat 90, wyposażony w nowe silniki, wzmocnione podwozie i zaktualizowaną awionikę. Działająca z bazy Montijo (BA6), na południowy wschód od Lizbony eskadra Linces od początku istnienia lata odrzutowcami biznesowymi Falcon, więc z obsługą nowego nabytku nie będzie mieć problemów.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje