Ford Tri-Motor Motor 5-AT-B (NC9645) fot.: EAA

EAA wznawia loty Blaszanej Gęsi

W porozumieniu z Liberty Aviation Museum w Port Clinton (Ohio, USA) EAA wznawia loty wycieczkowe historycznym Fordem Tri-Motor 5-AT-B (NC9645), o numerze seryjnym 8, wyprodukowany dla Transcontinental Air Transport (TAT), który odbył swój pierwszy lot 1 grudnia 1928 roku.

Ford Tri-Motor nazywany przez pilotów Blaszaną Gęsią jest postrzegany przez znawców jako pierwszy luksusowy samolot pasażerski. Był również posiadaczem wielu rekordów, m.in. w kategorii długości lotu. Ponadto, jako pierwszy samolot w historii lotnictwa odbył 10 lutego 1927 długodystansowy lot, podczas którego nawigację prowadzono wyłącznie za pomocą łączności radiowej. Produkcja Tri-Motorów trwała od 1926 do 1933 roku, zbudowano 79 4-AT i 117 5-AT.

Ford 4-AT-B “Floyd Bennet” (NX4542) którym 29.11.1929 r. załoga w składzie Richard Byrd, drugi pilot Bernt Balchen, łącznościowiec Harold June i fotograf Ashley McKinley wykonała przelot z bazy Little America na Lodowcu Szelfowym Rossa nad Biegun Południowy i z powrotem w ciągu 18 godzin i 41 minut.
fot.:San Diego Air and Space Museum Archive

Wydarzeniem ugruntowującym sławę „Blaszanych Gęsi” jest pierwszy przelot nad biegunem południowym, który miał miejsce 29 listopada 1929 podczas ekspedycji, kierowanej przez amerykańskiego pioniera polarnictwa Richarda E. Byrda.

Ford Tri-Motor 5-AT-B (NC9645) podczas sesji air-to-air nad Port Clinton (OH, USA)
fot.: Jason Toney via EAA

Utrzymywana w stanie lotnym dzięki pracy wolontariuszy z EAA jedna z ostatnich „Blaszanych Gęsi” odwiedzi od kwietnia do września dziewięć stanów, samolot będzie również obecny przez cały tydzień EAA AirVenture w Oshkosh. Bilety na 30 minutowy lot kosztują od 65$ do 95 $.
Jeśli planujecie wakacyjny wyjazd do Stanów Zjednoczonych, sprawdźcie czy „przypadkiem” nie będziecie gdzieś blisko jednego z punktów etapowych lotu „Blaszanej Gęsi” – bilety na loty widokowe są jeszcze dostępne on-line!

Każde miejsce w samolocie to miejsce przy oknie, dzięki czemu każdy pasażer ma wspaniały widok podczas lotu.
fot.: Byrnstar

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

X-59 fot: Skunk Works

NASA i Lockheed Martin wspólnie zaprezentowały X-59

NASA wraz z Lockheed Martin w należącym do firmy zakładzie Skunk Works w Palmdale w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje