W listopadowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:
DA50 RG już w Polsce – najnowszy, jednosilnikowy Diamond DA50RG w nieco ponad 4 lata od swojej certyfikacji zdobywa coraz większą popularność na świecie – również i w Polsce. Jakub Śliwiński i Filip Modrzejewski przyglądają się tej konstrukcji na ziemi i w powietrzu. A w sesji zdjęciowej samolot wypadł bardzo fotogenicznie.
Przedstawiamy AT-5 –przygotowywany bez rozgłosu nowy polski samolot – AT-5, został oblatany w Mielcu. O przedsięwzięciu, jego genezie i przyszłości – pisze Andrzej Kurek. Samolot jest w klasie Complex więc już interesują się nim ośrodki szkolenia lotniczego.
Rallye Minerva – przede wszystkim bezpiecznie – chyba najmniej znany w Polsce samolot z rodziny „Moranowatych”, dostępny cały czas na świecie na rynku wtórnym. O jego własnościach lotnych i użytkowych pisze Dave Unwin, autorem zdjęć w locie jest Keith Wilson
Jak wyhamować samolot – Krzysztof Krawcewicz analizuje częsty błąd popełniany przez pilotów podczas redukowania prędkości, i podaje receptę na udany manewr odwołując się do mechaniki lotu i praktyki.
To się nigdy nie znudzi – piloci mawiają, że mają „biuro z pięknym widokiem”. Widokami ze swojego „biura” dzieli się z nami kapitan Wiesław Jedynak, przy okazji przedstawiając swoje przemyślenia na temat pracy pilota.
Po lądowiskach Litwy – prywatnych lądowisk u naszych sąsiadów jest bez liku, a stowarzyszenie ANBO Eskadrilė, zrzeszające pilotów oraz konstruktorów-amatorów co roku organizuje rajd okrężny, do którego każdy może się przyłączyć. Tegoroczną edycję relacjonuje Marek Chmiel, który z Litwy przywiózł zaproszenie dla polskich lotników na rok przyszły.
Ile masz nalatane – osoby rozpoczynające szkolenie miewają często wątpliwości w kwestii naliczania im czasu lotu przez ośrodki, ale i piloci z praktyką miewają podzielone zdania na ten temat. Wszystko co trzeba wiedzieć na temat logowania nalotu przypomina Kinga Drabczak
Tysiąc i dalej – szybownicy toczą dziś walkę na dystansach powyżej 1000 km, będący w naszej strefie klimatycznej wyczynem naprawdę trudnym… Bogdan Dorożko opisuje swój rekordowy przelot po trasie 1100 km. Dużo wiedzy praktycznej dla pilotów zainteresowanych tym wyczynem.
Foka – reaktywacja – historyczny szybowiec o pięknej linii wzbudza zachwyt do dziś, przywrócenie go do lotu nie było łatwe, ale pilotom jednego nie brakuje – entuzjazmu. Rafał Siankowski opisuje drogę do tego niewątpliwego sukcesu, który zwieńczył wraz z przyjaciółmi swoistym happeningiem towarzyszącym oblotowi.
Dolecieć do krańca Europy – balonowy Puchar Gordona Bennetta, to królewska konkurencja aeronautyki. Tegoroczna edycja startowała z Münster w Niemczech a najlepsi dolecieli do wybrzeża Portugalii. Była walka i emocje. Relację zapewniła Beata Banaszuk
Ponadto:
Recenzja nowej książki autobiograficznej konstruktora Edwarda Margańskiego autorstwa jego dawnego współpracownika Krzysztofa Krawcewicza
Felietony:
- Wiesława Jedynaka o tym jak los poluje na pilota,
- Piotra Długiewicza o tym co jest najtrudniejsze w locie dookoła świata,
- Krzysztofa Krawcewicza o tym, że misja instruktora wymaga dużo cierpliwości…
Zapraszamy do lektury!