Przegląd Lotniczy – 10/2024

Przegląd Lotniczy 10/2024


W październikowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Bies jak nowy – TS-8 Bies , o znakach SP-YBD, samolot odbudowany i użytkowany przez wiele lat przez znanego awiatora Jana Borowskiego po długiej przerwie wrócił do latania. W powietrzu prezentuje się pięknie na zdjęciach Filipa Modrzejewskiego. O specyfice latania na Biesie mówi Kamil Kruszczak tym są samolotem jako mechanik i jeden z nielicznych pilotów w Polsce, którzy mogą pilotować ten typ maszyny.

Velis – certyfikowany elektryk – samoloty elektryczne powoli, ale trwale zmieniają oblicze General Aviation. W nowej rzeczywistości stara się odnaleźć sceptyczny pilot tradycyjnej Cessny Bartłomiej Rabiński, który po locie Velisem ma wiele spostrzeżeń i porównań. Zdjęcia w locie Velisa podczas wizyty w Polsce w sierpniu br. wykonał Andrzej Rutkowski

A może by tak… wyżej? – planując daleki przelot na ogół bardzo liczymy się z czasem i paliwem. Jedno i drugie zależy od racjonalnego doboru wysokości lotu. Jak szybko przeprowadzić analizę prędkości podróżnej dla różnych poziomów lotu wyjaśnia Krzysztof Krawcewicz.

RIAT 2024 – nowości, rocznice, pożegnania – Royal International Air Tattoo w Fairford to największy airshow lotnictwa wojskowego. Bogatą w zdjęcia relację zapewnili Andrzej Wrona i Tomasz Obrębski

Gościnne aviasuperfici Italii – Włochy to prawdziwy raj dla pilotów za sprawą niezliczonych lądowisk, na których właściciele zapewniają przybyszom paliwo, nocleg, samochód i… wyśmienitą kuchnię. To właśnie oni są bohaterami kolejnej wyprawy Krzysztofa Będkowskiego, który wraz z przyjaciółmi dotarł do Sycylii i wrócił szlakiem wulkanów – czynnych i tych chwilowo nieczynnych…

Mekka pasjonatów lotnictwa – co roku ostatni tydzień lipca pasjonaci lotnictwa z całego świata rezerwują na Oshkosh AirVenture. Kto nie dotarł na ten kultowy zlot EAA, w tym roku rekordowy pod względem liczby odwiedzających, ma szansę to nadrobić dzięki relacji Wiesława Burczaka

W drodze po level 5 – Ja jako pilot – gdy na egzaminie z języka angielskiego padnie pytanie o naszą lotniczą pasję wykorzystajmy tę szansę, aby jak najwyżej podbić ocenę końcową – jak to zrobić radzi egzaminator ICAO Łukasz Wieczorek.

Wilgi i przyjaciele – tęsknimy za Wilgami, to kawał historii lotnictwa nie tylko polskiego, wspaniały samolot dobrze wspominany przez pilotów starszej daty ale i kultowy dla młodszych generacji. Zdjęcia Sebastiana Szafrańskiego wykonane w czasie „Zlotu Wilg i Przyjaciół z Epoki” w Rybniku oraz rewizyty jaką był następnie przylot Wilg z Polski zachodniej do Lublina i Świdnika, pozwalają nam wczuć się w klimat obu wydarzeń. Relację z Rybnika przygotowali Cezary Klimas i Julia Walko.

Korzystny układ gwiazd – ten tytuł wyraża wielkie nadzieje środowiska po tegorocznym spotkaniu pilotów urządzeń ultralekkich, które się odbyło na lotnisku Łomża – Jeziorko z udziałem ekspertów i zaproszonych przedstawicieli władz państwowych. Oprócz konferencji i ważnych tematów był to bardzo profesjonalnie zorganizowany zlot. Relacja Artura Cabana i Władysława Tockiego.

Relacje z imprez balonowych:

  • Jarka Adamka z 33 Enea Leszno Balloon Cup ilustrowany m.in. pięknymi zdjęciami których autorem jest Rafał Gutowski AirGutek,
  • Anety Duczkowskiej z Zawodów im. Bogusława Stankiewicza w Pasłęku.

Felietony:

Witamy nowego felietonistę, Wiesława Jedynaka, aktualnie kapitana Dreamlinerów, lotnika bogatego w doświadczenie m.in. w lotnictwie sanitarnym na samolotach i śmigłowcach, instruktora aeroklubowego, a także i pilota ultralajtowego, którego przenikliwe spojrzenie na lotnicze tematy będziemy prezentować już co miesiąc. Tym razem rozważania o medialności w lotnictwie.

Piotr Długiewicz, z kolei ocenia ostatnie zmiany w dziedzinie paliw lotniczych w general aviation po certyfikowaniu w Stanach Zjednoczonych pierwszego bezołowiowego avgasu.

Redaktor naczelny tym razem nie może wyjść z podziwu jak pięknie, dość podrzędnemu incydentowi, nadać rangę Wielkiej Awarii, dopiero której usunięcie będzie powodem do należytej dumy…

Zapraszamy do lektury!

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – 7/2024

W lipcowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy Tecnam P-Mentor – inne spojrzenie – konstrukcja podporządkowana współczesnemu …

Wystawa w MLP: 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa w Operacji Market Garden 1944