Johna King - flagmen National Championship Air Races. fot.: RARA

NCAR żegna Reno-Stead Airport

Stowarzyszenie Reno Air Racing Association (RARA) ogłosiło 9 marca, że władze lotniska Reno Tahoe postanowiły, że zaplanowana dniach 13-17 września 2023 r. edycja National Championship Air Races będzie ostatnią na tym lotnisku w ich 60 letniej tradycji.

Reno-Stead Airport było areną wyścigów od ich pierwszej edycji w 1964 roku.

„Chcemy uczcić sześć dekad partnerstwa, współzawodnictwa i sztuki lotniczej, które zgromadziły naszą lokalną społeczność i entuzjastów lotnictwa z całego świata w tym jedynym w swoim rodzaju święcie innowacji i historii” — powiedział prezes i dyrektor generalny RTAA Daren Gryf.

National Championship Air Races przyniosły setki milionów dolarów dla lokalnej gospodarki, a sama impreza a stała się synonimem Reno. Wyścigi przez lata zaszczepiały miłość do lotnictwa i stały się cenionym partnerem wielu organizacji charytatywnych i non-profit. Stowarzyszenie RARA twierdzi, że wsparcie zarówno ze strony społeczności, jak i odwiedzających sprawiło, że impreza jest tym, czym jest dzisiaj, w tym roku będzie gościć taką samą ilość entuzjazmu, jak przez wiele lat wyścigów lotniczych.

„National Championship Air Races stały się synonimem Reno i chociaż jesteśmy rozczarowani, że będzie to nasz ostatni rok na lotnisku Reno-Stead, jesteśmy dumni, że ostatnie dziesięć wydarzeń Air Race przyciągnęło ponad milion widzów, wygenerowało więcej ponad 750 milionów dolarów dla lokalnej gospodarki i przyczynił się do znacznej edukacji związanej z lotnictwem i dotarcia do szkół i organizacji non-profit w całym regionie” – powiedział prezes i dyrektor generalny RARA Fred Telling.

W 60. NCAR weźmie udział ponad 150 samolotów i pilotów startujących w siedmiu klasach wyścigów lotniczych. Zaplanowane są również pokazy, w których wezmą udział samoloty wojskowe i cywilne. Władze RARA są przekonane, że wydarzenie będzie kontynuowane, a możliwe lokalizacje są badane.

„Prowadzimy rozmowy z innymi obiektami, aby zbadać nasze możliwości kontynuowania National Championship Air Races w przyszłości. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku zobaczymy wszystkich naszych oddanych fanów oraz wiele nowych i znajomych twarzy na imprezie.” – powiedział Telling.

Jeśli ktoś chce zobaczyć na własne oczy ostatnie machnięcia flagą Johna King w Reno może jeszcze zamówić bilety na stronach Organizatora.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P