Cirrus SR 22 o bezpiecznym lądowaniu z użyciem CAPS. fot: 3º Batalhão de Bombeiros Militar

Udane użycie CAPS ratuje sześć osób

W okolicach Sabará (Brazylia) 11 marca 2023 roku około godziny 11:30 doszło do użycia spadochronu awaryjnego (Cirrus Airframe Parachute System) zabudowanego w samolocie Cirrus SR 22.

Wkrótce po starcie z lotniska Belo Horizonte w stanie Minas Gerais moc silnika spadła z 80% do 30%, a pilot nie był w stanie przywrócić normalnych paramentów jego pracy. Po zgłoszeniu problemu z samolotem, pilot poinformował, że nie jest w stanie dotrzeć na lotnisko i uruchomił CAPS. Nagranie wideo udostępnione przez ratowników z 3º Batalhão de Bombeiros Militar (oddział wojskowej straży pożarnej stanu Minas Gerais stacjonujący w Belo Horizonte) pokazuje całe zdarzenie.

Ratownicy poinformowali, że na pokładzie samolotu znajdowały się cztery osoby dorosłe, trzyletnie dziecko i noworodek, który miał zaledwie trzy dni, nikt z obecnych na pokładzie nie doznał obrażeń.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Samoloty Daher Kodiak i TBM. fot. Daher

Daher ogłosił wyniki sprzedaży za rok 2023

Daher poinformował o dostarczeniu łącznie 74 samolotów jednosilnikowych samolotów turbośmigłowych TBM (56 TBM 960 i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock