Cirrus SR 22 o bezpiecznym lądowaniu z użyciem CAPS. fot: 3º Batalhão de Bombeiros Militar

Udane użycie CAPS ratuje sześć osób

W okolicach Sabará (Brazylia) 11 marca 2023 roku około godziny 11:30 doszło do użycia spadochronu awaryjnego (Cirrus Airframe Parachute System) zabudowanego w samolocie Cirrus SR 22.

Wkrótce po starcie z lotniska Belo Horizonte w stanie Minas Gerais moc silnika spadła z 80% do 30%, a pilot nie był w stanie przywrócić normalnych paramentów jego pracy. Po zgłoszeniu problemu z samolotem, pilot poinformował, że nie jest w stanie dotrzeć na lotnisko i uruchomił CAPS. Nagranie wideo udostępnione przez ratowników z 3º Batalhão de Bombeiros Militar (oddział wojskowej straży pożarnej stanu Minas Gerais stacjonujący w Belo Horizonte) pokazuje całe zdarzenie.

Ratownicy poinformowali, że na pokładzie samolotu znajdowały się cztery osoby dorosłe, trzyletnie dziecko i noworodek, który miał zaledwie trzy dni, nikt z obecnych na pokładzie nie doznał obrażeń.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Epic Aircraft E1000 GX. fot. Epic Aircraft

Epic E1000 GX zasili flotę Avantto

Firma Epic Aircraft (USA) ogłosiła na targach LABACE 2023 zawarcie umowy na zakup 34 samolotów …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P