Boeing 747 Cosmic Girl z rakietą LauncherOne. Fot: Virgin Orbit/Greg Robinson

Połowiczny sukces misji Start Me Up

Boeing 747 Cosmic Girl, przekształcony przez Virgin Orbit w latającą platformę startową, podjął próbę przeprowadzenia pierwszego umieszczenia orbitalnego ładunku komercyjnego po starcie z ziemi brytyjskiej.

Misja, nazwana Start Me Up, obejmowała osiem małych satelitów, w tym dwa cubesaty opracowane przez brytyjskie Ministerstwo Obrony, oraz dwie kolejne satelity będąc kosmicznym i debiutantkami – z Walii i Omanu. Chociaż start zakończył się sukcesem, misja zakończyła się niepowodzeniem po tym, jak „anomalia” uniemożliwiła wejście ładunku na orbitę.

Samolot wystartował ze Spaceport Cornwall, znanego również jako Cornwall Airport Newquay o godzinie 22:02 GMT 9 stycznia 2022 r. Podczas lotu u wybrzeży Irlandii, po wzniesieniu się na wysokość około (10,6 km) wypuścił rakietę LauncherOne z ładunkiem komercyjnym. Misja przebiegała zgodnie z planem, a rakieta zaczęła krążyć wokół Ziemi, przygotowując się do rozmieszczenia ładunku.

O godzinie 23:46 GMT na koncie Virgin Orbit na Twitterze opublikowano wiadomość informującą o wystąpieniu problemu. Firma nie udzieliła dalszych wyjaśnień. Komunikat prasowy, opublikowany rano 10 stycznia, również nie wyjaśnił natury „anomalii”.

 „Jednakże w pewnym momencie podczas odpalania silnika drugiego stopnia rakiety i gdy rakieta poruszała się z prędkością ponad 11 000 mil na godzinę, system doświadczył anomalii, która zakończyła misję przedwcześnie” – czytamy w komunikacie.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P