Stratolaunch Talon-A TA-0. fot.: Stratolaunch

Udana separacja Stratolaunch Talon-A TA-0

Firma Stratolaunch przeprowadziła 15.05 br. w bazie Vandenberg w Kalifornii pierwszy test oddzielenia pojazdu hipersonicznego Stratolaunch Talon-A TA-0 od samolotu-nosiciela Roc. Lot trwał 4 godziny i 8 minut.

Stratolaunch Talon-A został zaprojektowany jako autonomiczne hipersoniczne stanowisko testowe wielokrotnego użytku. Testy TA-0 trwają od maja 2022 roku, pierwszy lot pojazdu podwieszonego pod centropłatem nosiciela odbył się w październiku tegoż roku.

Pierwszy loty testowy z napędem, podczas którego Talon-A TA-1 na przekroczyć prędkość dźwięku zaplanowano późnym latem 2023 r.. Docelowo Stratolaunch Talon-A ma być w stanie osiągać prędkości powyżej Mach 5 i przenosić ładunki dla klientów rządowych i komercyjnych.

„Dzisiejszy test był wyjątkowy. To było ekscytujące widzieć bezpiecznie uwolnienie TA-0 i jego samodzielny lot z dala od Roca. Nasz sprzęt i systemy zbierania danych działały zgodnie z oczekiwaniami, a teraz stoimy u progu osiągnięcia lotu naddźwiękowego”— powiedział dyrektor generalny Stratolaunch i prezes Zachary Krevor.

Według firmy, test wykazał, że system startowy Talona-A może czysto i bezpiecznie oddzielić pojazdy hipersoniczne od pylonu znajdującego pod centropłatem nosiciela pylonu Roca” oraz „potwierdził telemetrię między pojazdami a zasobami komunikacyjnymi Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg”.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P