fot. Virgin Galactic

Sukces misji Galactic 01

Virgin Galactic przeprowadziła pierwszy komercyjny lot suborbitalny – misję Galactic 01. Misja została przeprowadzona dla Włoskich Sił Powietrznych oraz Narodowego Ośrodka Badawczego z Włoch.

Zespół składający się z wahadłowca VSS Unity i platformy startowej VMS Eve wystartował ze Spaceport America w Nowym Meksyku w czwartek, 29.06 br. o godzinie 16:30 czasu polskiego. VSS Unity na wysokości około 15 km odłączył się VMS Eve i rozpoczął lot suborbitalny z własnym napędem osiągając maksymalną prędkość 2,88 M i wysokość ok. 85 km. Lądowanie nastąpiło o 17:42 czasu polskiego.

Na pokładzie VSS Unity oprócz załogi znajdowali się ppłk Walter Villadei i ppłk Angelo Landolfi z Włoskich Sił Powietrznych oraz Pantaleone Carlucci z włoskiego Narodowego Ośrodka Badawczego, w czasie misji wykonali oni 13 zakontraktowanych w 2019 r. eksperymentów badawczych.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje