fot. Łukasz Głamowski

Ułatwić start lotniczej młodzieży

Wszyscy wiemy jak wielką wartość wychowawczą ma szkolenie lotnicze młodzieży i jakie cenne owoce wydaje. Niestety, dla wielu rodziców jego koszty są nie do udźwignięcia. Utalentowana młodzież rwąca się do latania nie jest w stanie rozwinąć skrzydeł. Krzepiący przykład z działalności Aeroklubu Kujawskiego w Inowrocławiu z pewnością skłoni inne aerokluby regionalne do rozejrzenia się po istniejących w regionie możliwościach i potencjale finansowym do wykorzystania.

Dzięki wsparciu Qmetica Soda Polska S.A. (d. CIECH Soda Polska S.A. ) Energy from Waste Polska Sp. z o.o. (EEW) – fundatorów Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych, Aeroklub Kujawski w Inowrocławiu realizuje grant pod nazwą „Szkolenie lotnicze bez granic w Inowrocławiu”. Należy podkreślić, że jest to pierwsza inicjatywa lokalna w zakresie pozyskania finansowania zewnętrznego do szkolenia lotniczego, a Aeroklub Kujawski podejmuje wszelkie kroki, aby nie była ona jedyna, tak dla dobra 90 letniej historii lotniska w Inowrocławiu jak i dla przyszłych pokoleń inowrocławskich lotników.

Młodzi inowrocławianie i mieszkańcy gminy Inowrocław, wyłonieni w konkursie Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych, stali się kandydatami na pilotów szybowcowych i skoczków spadochronowych i realizują kolejne etapy szkolenia. Po zdaniu egzaminów wstępnych dotyczących wiedzy z zakresu: lotnictwa, historii Inowrocławia i działalności przemysłu sodowego w naszym mieście, kandydaci rozpoczęli lotnicze szkolenie teoretyczne.

Wiedzę z tematyki lotniczej, w tym: meteorologii, nawigacji, mechaniki i aerodynamiki lotniczej, bezpieczeństwa wykonywania lotów, kandydaci przyswajali podczas wykładów oraz platform e-learningowych (certyfikowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego). Po zakończeniu każdej sesji kandydaci na pilotów i skoczków spadochronowych zdawali egzaminy z wiedzy teoretycznej dotyczącej każdego przedmiotu.

Nadszedł czas na kolejny etap – praktyczne szkolenie lotnicze.

Do ukończenia szkolenia muszą wykonać jeszcze po dwa skoki z pokładu aeroklubowego samolotu Jak-12 M.

W poniedziałek, 24 czerwca br. pierwsze loty zapoznawcze wykonali kandydaci na pilotów szybowcowych wraz z instruktorem szybowcowym w drugiej kabinie szybowca szkolno-treningowego SZD-50-3 Puchacz.

W następnym etapie szkolenia uczniowie będą wykonywać po około 50 takich startów, ucząc się lotu po kręgu. Nad Inowrocławiem będzie można przez kolejne dni łatwo dostrzec szybowiec startujący za wyciągarką na wysokość około 300 m i powtarzający zadanie realizowane wg schematu: start, loty po prostej, zakręty, podejście do lądowania i lądowanie. Wszystko po to, aby każdy z przyszłych pilotów jak najlepiej poznał zasady lotu, precyzyjnie pilotował szybowiec i bezpiecznie wykonywał operacje lotnicze.

Dzięki Funduszowi Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych, a w szczególności fundatorom QEMETICA Soda Polska S.A. i EEW, umożliwiliśmy młodzieży inowrocławskiej dofinansowanie w kosztownym szkoleniu lotniczym. Śmiało możemy oszacować, ze dzięki wspomnianemu dofinansowaniu zainteresowanie szkoleniem lotniczym w naszym regionie wzrosło o 100 %. Tym samym Aeroklub Kujawski w Inowrocławiu może realizować swoją działalność statutową, w tym w zakresie popularyzacji zawodów lotniczych, szkolenia lotniczego, pozyskaniu nowych członków i przygotowaniu młodych pilotów i skoczków spadochronowych do realizacji lotniczych zamierzeń zawodowych oraz osiągnięć sportowych.

pil. instr. Sławomir Jędrzejczak
Członek Zarządu Aeroklubu Kujawskiego

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Lotnisko_Rudniki_fot._aeroklub-czestochowa.org.pl

Szybowce wracają do Częstochowy

W dniach 28.06 – 07.07.2024 roku na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach rozgrywane będą 49. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock