Wypadek Dromadera Bielawa. fot. OSP Konstancin-Jeziorna /via remiza.pl

Wypadek samolotu gaśniczego po Warszawą

Samolot PZL M18 Dromader biorący udział w akcji gaszenia pożaru lasu w Celestynowie w powiecie otwockim rozbił się podczas awaryjnego lądowania. Pilot został zabrany do szpitala przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Do zdarzenia doszło w czwartek, 27 czerwca, około godz. 16:45.

„O godz. 16:45 otrzymaliśmy zgłoszenie o tym, że samolot spadł na pole w Bielawie przy ulicy Okrzewskiej. Na miejscu było 8 zastępów straży pożarnej i śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zadysponowany został również ratowniczy śmigłowiec wojskowy.” – poinformował młodszy brygadier Łukasz Darmofalski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie.

Wypadek Dromadera w Bielawie. fot. OSP Konstancin-Jeziorna / via remiza.pl
Wypadek Dromadera w Bielawie. fot. OSP Konstancin-Jeziorna / via remiza.pl

Podczas lotu doszło do awarii silnika i pilot musiał lądować awaryjnie w Bielawie pod Warszawą. W trakcie lądowania na polu zboża samolot kapotował.

„Doszło do awaryjnego lądowania Dromadera Lasów Państwowych. (…) Awaria silnika zmusiła go do lądowania” – powiedział brygadier Karol Kroć, rzecznik Prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Wypadek Dromadera w Bielawie. fot. OSP Konstancin-Jeziorna / via remiza.pl
Wypadek Dromadera w Bielawie. fot. OSP Konstancin-Jeziorna / via remiza.pl

„Pilot opuścił maszynę o własnych siłach, był przytomny, kontaktowy, trafił pod opiekę ratowników medycznych, a następnie został przetransportowany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitala” – powiedział mł. bryg. Łukasz Darmofalski.

Dzięki specjalnie zaprojektowanej „klatce bezpieczeństwa” stanowiącej integralne element struktury płatowca pilot nie odniósł poważnych obrażeń.

„Pilot samolotu odniósł ogólne potłuczenia i otarcia” – przekazał brygadier Karol Kroć.

Na miejscu wypadku pracuje policja, zabezpieczając teren zdarzenia.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

ZA Orlik - gwiazda Centralnych Pokazów Lotniczych Zamość 2024. fot. Marek Chmiel

Centralne Pokazy Lotnicze 2024

Już za tydzień, w sobotę 29 czerwca lotnisko Zamość-Mokre zgromadzi najlepszych pilotów z Polski i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock