Zderzenie rosyjskiego Su-27 z dronem MQ-9 Reaper. fot: USAF

Zderzenie Su-27 z dronem MQ-9 Reaper

14 marca 2023 r. patrol dwóch rosyjskich myśliwców Su-27 Flanker przechwycił drona USAF MQ-9 Reaper prowadzącego misję wywiadowczą, obserwacyjną i rozpoznawczą (ISR) w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym.

USAF opublikowały materiał nagrany przez drona, które potwierdza ogłoszony przez US European Command przebieg wydarzeń. Widać, jak jeden z samolotów Su-27 wykonuje bliski przelot w pobliżu drona, zrzucając na niego paliwo (na zdjęciu tytułowym).

Uszkodzenie śmigła UAV MQ-9 Reaper
fot: USAF
Uszkodzenie śmigła UAV MQ-9 Reaper
fot: USAF

Kolejny przelot kończy się kolizją i uszkodzeniem śmigła UAV. Uszkodzony Reaper został celowo rozbity przez operatora na wodach międzynarodowych.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

fot. Indian Space Research Organisation

Indie rozpoczęły misję księżycową

Indyjska rakieta nośna, której zadaniem jest dostarczyć łazik księżycowy w ramach misji Chandrayaan-3 została pomyślnie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *