Northrop Grumman B-21 Raider. fot: USAF

B-21 Raider opóźniony „o kilka miesięcy”

Siły Powietrzne USA 15 marca 2023 r. poinformowały o przełożeniu pierwszego lot bombowca strategicznego Northrop Grumman B-21 Raider kilka miesięcy później niż przewidywano, do końca 2023 roku.

Pierwotnie dziewiczy lot samolotu zaplanowano na 2021 r., po czym został przesunięty na 2022 r., a następnie na 2023 r. Pierwszy ukończony egzemplarz B-21 został zaprezentowany w grudniu 2022 roku, obecnie łącznie osiem prototypów znajduje się na różnych etapach produkcji i testów. Opóźnienie nadal mieści się w harmonogramie bazowym programu, efektem którego ma być nowy bombowiec strategicznym USAF, zastępujący B-2 Spirit i B-1 Lancer.

Przy szacowanej cenie ponad 700 milionów dolarów za samolot, program ma stać się drugim co do wielkości przedsięwzięciem zakupowym w historii Stanów Zjednoczonych, po nabyciu myśliwca Lockheed Martin F-35 Lightning II. W przeciwieństwie do F-35, rozwój B-21 przebiegał stosunkowo gładko, choć w jego programie odnotowano również znaczne opóźnienia. Według USAF program nadal mieścił się w budżecie, a Northrop Grumman nigdy nie przekroczył 25,1 miliarda dolarów przeznaczonych na rozwój B-21 Raider.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Cirrus SR 22 o bezpiecznym lądowaniu z użyciem CAPS. fot: 3º Batalhão de Bombeiros Militar

Udane użycie CAPS ratuje sześć osób

W okolicach Sabará (Brazylia) 11 marca 2023 roku około godziny 11:30 doszło do użycia spadochronu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *