Northrop Grumman B-21 Raider. fot: USAF

B-21 Raider opóźniony „o kilka miesięcy”

Siły Powietrzne USA 15 marca 2023 r. poinformowały o przełożeniu pierwszego lot bombowca strategicznego Northrop Grumman B-21 Raider kilka miesięcy później niż przewidywano, do końca 2023 roku.

Pierwotnie dziewiczy lot samolotu zaplanowano na 2021 r., po czym został przesunięty na 2022 r., a następnie na 2023 r. Pierwszy ukończony egzemplarz B-21 został zaprezentowany w grudniu 2022 roku, obecnie łącznie osiem prototypów znajduje się na różnych etapach produkcji i testów. Opóźnienie nadal mieści się w harmonogramie bazowym programu, efektem którego ma być nowy bombowiec strategicznym USAF, zastępujący B-2 Spirit i B-1 Lancer.

Przy szacowanej cenie ponad 700 milionów dolarów za samolot, program ma stać się drugim co do wielkości przedsięwzięciem zakupowym w historii Stanów Zjednoczonych, po nabyciu myśliwca Lockheed Martin F-35 Lightning II. W przeciwieństwie do F-35, rozwój B-21 przebiegał stosunkowo gładko, choć w jego programie odnotowano również znaczne opóźnienia. Według USAF program nadal mieścił się w budżecie, a Northrop Grumman nigdy nie przekroczył 25,1 miliarda dolarów przeznaczonych na rozwój B-21 Raider.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Nowe śmigło Sensenich Propeller dla Super Cuba. fot. Sensenich

Nowe śmigło dla Super Cuba

Firma Sensenich Propeller, która rozpoczęła swoją działalność na początku lat 30. XX wieku od drewnianych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *