Przegląd Lotniczy – listopad 2010

Spis numeru:

Impresje „chopinowskie”, czyli niezwykłe zdjęcia z Okęcia
[paralotniarstwo / strona: 72 / autor: Kacper Kowalski]
W czasie wrześniowych remontowych weekendów na niebie nad Lotniskiem im. Fryderyka Chopina niektórzy widzieli paralotnię. To wcale nie było złudzenie – to Kacper Kowalski wykorzystał wyjątkową sposobność, by (legalnie!) zrobić fenomenalne zdjęcia, które zamieszczamy w PLAR 11/2010. Oprócz niesamowitych efektów artystycznych, jest jeszcze jeden – dydaktyczny. Można się sprawdzić ze znajomości znaków lotniskowych.

Tecnam da się lubić
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Niebawem minie rok od kiedy lata w Polsce pierwszy Tecnam P2006T. Ten nietypowy samolot, dzięki niskim kosztom eksploatacji i prostej obsłudze, otworzył w Polsce dwa nowe segmenty rynku – samolotów dwusilnikowych dla prywatnych właścicieli oraz taniego zdobywania i przedłużania uprawnień MEP(L). Z nowych możliwości w owym drugim obszarze skorzystał Krzysztof Krawcewicz, który podsumowuje swoje spostrzeżenia.

Oswajanie G1000
[latanie samolotowe / strona: 18 / autor: Jerzy Orkiszewski]
Instrukcja popularnego glass-cockpitu Garmin 1000 to opasły tom w języku angielskim prawie nie do przebrnięcia. Jego przestudiowanie przerasta na ogół nasze możliwości czasowe. Z Garminem zapoznajemy się najczęściej w postaci krótkiego instruktażu przed lotem. A potem już „jakoś idzie”. Żeby „jakoś” zamienić na „jakość”, specjalnie dla czytelników Przeglądu Lotniczego Jerzy Orkiszewski przygotował przystępne kompendium wiedzy na temat posługiwania się G1000, które pozwoli zdecydowanie szybciej rozpocząć korzystanie z zalet nowoczesnej awioniki, a także ułatwi… korzystanie z instrukcji i dalsze poznawanie systemu.

Twoje minima osobiste
[latanie samolotowe / strona: 28 / autor: Dominik Punda]
Wraz ze wzrostem liczby pilotów oraz firm oferujących wynajem samolotu operujących poza strukturami Aeroklubu Polskiego, poważnym problemem stało się weryfikowanie minimów VFR pilota i odpowiadającego im realnego poziomu wyszkolenia. Swój punkt widzenia na to ile jest warte minimum 5/500, z którym piloci PPL opuszczają ośrodki szkolenia, przedstawia Dominik Punda. Temat wyjątkowo aktualny w okresie jesienno-zimowym.

Kurs na Bahamy
[latanie samolotowe / strona: 32 / autor: Marcin Piotrowski]
Czytelnicy PLAR wiedzą, że Ameryka to raj dla turystyki lotniczej: nie ma kłopotów z walidacją polskiej licencji, a koszt wynajmu samolotu jest niższy niż w Polsce, o standardzie usług nie wspominając. Tym razem (nie umniejszając zalet „sztampowej” wycieczki Cessną wzdłuż Florida Keys), proponujemy kierunek z Florydy na wschód, a i owszem, z małym skokiem przez ocean… Trasę na rajskie Bahamy odkrywa dla nas w PLAR 11/2010 Marcin Piotrowski z pokładu Pipera Arrow.

Nowe oblicze AT-3
[latanie samolotowe / strona: 40 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Jakiś czas temu pisaliśmy, że AT-3 jest konstrukcją dojrzałą. Myśleliście, że wiecie już wszystko na temat tego udanego samolotu? Mamy dla Was niespodziankę – AT-3 z certyfikowanym… glass kokpitem, do tego dopuszczony do lotów nocnych.

CRM w pigułce
[latanie samolotowe / strona: 52 / autor: Marian Rybczyński]
Postęp lotnictwa, wraz ze wzrostem jego skomplikowania prowadzi do jednego: nie ma już w nim miejsca dla osób, które w pracy nie potrafią pracować w zespole. Dotyczy to zarówno pilotów latających w załogach wieloosobowych, jak osób „po drugiej stronie radia” – w obu przypadkach brak porozumienia czy konflikty mogą bezpośrednio przełożyć się na spadek bezpieczeństwa operacji lotniczych. Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia kłopotów jest CRM (Crew Resource Management), którego podstawy w kilku prostych słowach wyjaśnia kapitan Marian Rybczyński.

Własny „wiatrak”
[ultralajty / strona: 44 / autor: Kamil Antkowiak]
Wiatrakowiec ma wiele zalet śmigłowców i jest od nich 10 razy tańszy, a przy tym steruje się nim jak samolotem. Same plusy! Może więc pora zrealizować marzenie o własnym wiatrakowcu? Swoją drogę do osobistego „wiatraka” i radość latania nim przedstawia Kamil Antkowiak.

Medale w Sywell
[ultralajty / strona: 64 / autor: Dominika Jurkiewicz]
Start polskiej drużyny mikrolotowej w Mistrzostwach Europy zwieńczony został sukcesem. W klasie WL2 Przemysław i Dominika Jurkiewicz z Grupy Falco i Aeroklubu Pomorskiego zdobyli srebro. W klasie AL2 Darek Kędzierski i Anja Tatarczuk wywalczyli brąz. W PLAR 11/2010 relacja zawodniczki Dominiki Jurkiewicz.

PPG – wybór napędu
[paralotniarstwo / strona: 60 / autor: Krzysztof Romicki]
Zdarza się, że pilot, który zakupi niewygodny lub awaryjny napęd rezygnuje z latania po wykonaniu kilku lotów, a czasem po kilku nieudanych próbach startu myśląc, że tak właśnie powinno wyglądać latanie na PPG i że wcale nie jest to przyjemne i łatwe. Jak wybrać właściwy napęd, by uniknąć przykrej niespodzianki, radzi w drugim odcinku swego cyklu Krzysztof Romicki.

Uderz w stół
[felieton / strona: 78 / autor: Piotr Długiewicz]
Felieton Piotra Długiewicza – refleksje po artykule Andrzeja Rutkowskiego z PLAR 10/2010 o korespondencji radiowej w przestrzeni klasy G.

Próby VSS Enterprise
[aktualności / strona: 12 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Pierwszy załogowy lot ślizgowy skonstruowanego przez Scaled Composites dla Virgin Galactic kosmicznego rakietoplanu VSS Enterprise (SpaceShipTwo).

25 lat Cessny Caravan
[aktualności / strona: 12 / autor: Michał Ratajczak]
Notatka: Ćwierćwiecze jednosilnikowego, turbośmigłowego samolotu Cessna Caravan

Kontynuacja G180 spn?
[aktualności / strona: 12 / autor: Michał Ratajczak]
Notatka: DAHER-SOCATA prowadzi rozmowy mające na celu przejęcie programu odrzutowca biznesowego G180 spn firmy Grob Aerospace.

500 tys. godzin Avanti
[aktualności / strona: 13 / autor: Michał Ratajczak]
Notatka: Łączna liczba godzin wylatanych przez ponad 200 wyprodukowanych samolotów P.180 Avanti i Avanti II przekroczyła 500 tys.

Bombardier kontra Gulfstream
[aktualności / strona: 13 / autor: Michał Setlak]
Bombardier prowadzi prace nad nowymi odrzutowcami biznesowymi dalekiego zasięgu Global 8000 i 7000, będącymi odpowiedzią na znajdujący się obecnie w próbach model G650 Gulfstreama.

Pierwszy CJ4 w Europie
[aktualności / strona: 13 / autor: Michał Ratajczak]
Notatka: Cessna Aircraft dostarczyła europejskiemu odbiorcy pierwszy egzemplarz odrzutowca dyspozycyjnego Citation CJ4. Otrzymanie przez CJ4 certyfikatu EASA ma nastąpićw drugim kwartale 2011 r. Do tego czasu pierwszy europejski egzemplarz będzie latał z amerykańską rejestracją.

Przygotowania do produkcji PiperJeta
[aktualności / strona: 13 / autor: Michał Ratajczak]
Notatka: Piper Aircraft zapowiada rozpoczęcie produkcji osobistego odrzutowca PiperJet. Samolot oblatano w lipcu 2008 r, po czym przeszedł szereg prób zakończonych przyznaniem niezbędnych certyfikatów.

Próby naziemne HondaJet
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Ratajczak]
Notatka: rozpoczęła, poprzedzające oblot, próby naziemne ośmiomiejscowego odrzutowca HondaJet. Drugi prototyp maszyny jest obecnie poddawany statycznym próbom strukturalnym, a przy trzecim prowadzone są wciąż prace montażowe.

Warszawskie Samolotowe
[aktualności / strona: 14 / autor: Andrzej Rutkowski]
Notatka: W XX Warszawskich Zawodach Samolotowych startowało 26 załóg (9 w kategorii zawodowej i 17 w amatorskiej).

EC 135 dla Lublina
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Ratajczak]
Notatka: W Lublinie rozpoczął służbę Eurocopter EC 135 – dwunasta maszyna tego typu, wprowadzona na wyposażenie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Zawody w Łososinie
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: 23.10 w Łososinie Dolnej rozegrano klubowe zawody samolotowe na celność lądowania. W zawodach wzięło udział dziesięciu pilotów na samolotach 3XTrim, Eurostar, Gemini IIs, KR-030 Topaz i PZL 104 Wilga. Zwyciężył Ryszard Jaworz-Dutka na Gemini.

Wkrótce oblot PAV
[aktualności / strona: 15 / autor: Michał Ratajczak]
Notatka: Carter Aerospace uzyskała od amerykańskich władz lotniczych certyfikat SAC, umożliwiający rozpoczęcie prób w locie wiatrakowca PAV.

Włodzimierz Skalik wiceprezydentem FAI
[aktualności / strona: 15 / autor: wik]
Notatka: Włodzimierz Skalik został wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI z ramienia AP.

Noc w Instytucie
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Setlak]
Notatka: 15.10 już po raz drugi miłośnicy techniki lotniczej mogli uczestniczyć w wyjątkowej imprezie – Nocy w Instytucie Lotnictwa.

Sto lat lotniska
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Setlak]
Notatka: 25.09 na warszawskim Polu Mokotowskim odbyły się zorganizowane z inicjatywy m. in. Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa uroczyste obchody stulecia Lotniska Mokotowskiego.

Topaz z EFISem
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Krośnieński Ekolot zbudował dla nabywcy z Francji wersję samolotu KR-030 Topaz wyposażoną w glass cockpit słoweńskiej firmy Kanadria.

„Luksusowa marka” dla AAEC
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Firma Ad Astra Executive Charter otrzymała prestiżową statuetkę Luksusowej Marki Roku 2010 w kategorii Transport.

Akcja Różowej Wstążki na pokładach PLL LOT
[aktualności LOT / strona: 17 / autor: lot]
Notatka: W październiku, miesiącu walki z rakiem piersi, personel pokładowy LOT-u nosił różowe wstążki wpięte w klapy mundurów, a w dniu inauguracji akcji na wszystkich lotach LOT-u odczytane były informacje o Kampanii i profilaktyce raka piersi.

Spór zakończony
[aktualności LOT / strona: 17 / autor: lot]
Notatka: 13.10 zakończył się spór zbiorowy między Zarządem PLL LOT a Związkiem Zawodowym Pilotów Komunikacyjnych.

Spotkanie Aviation Platform
[aktualności LOT / strona: 17 / autor: lot]
Notatka: PLL LOT, reprezentowany przez Przewodniczącego Rady Nadzorczej Jacka Krawczyka, jako jedyna linia z Europy Wschodniej, uczestniczył w pierwszym spotkaniu Aviation Platform.

Od listopada – Damaszek!
[aktualności LOT / strona: 17 / autor: lot]
Notatka: Po sukcesie połączenia między Warszawą a Bejrutem, 2.11 LOT rozpoczyna loty z Warszawy do Damaszku

Kair zainaugurowany
[aktualności LOT / strona: 17 / autor: lot]
Notatka: Po 12-letniej przerwie LOT wraca na trasę pomiędzy Warszawą a Kairem.

„Awionetki” dla LOT-u
[aktualności LOT / strona: 17 / autor: lot]
Notatka: LOT zdobył dwa wyróżnienia dla polskiej branży lotniczej wręczane podczas Gali Awionetki 2010 w Warszawie.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2010

Spis numeru: Sonex jak myśliwiec[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Henryk Szkudlarz]Sonex LL to …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje