Przegląd Lotniczy – grudzień 2010

Spis numeru:

Cirrus SR22T – T jak Turbo, T jak Trawa…
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Andrzej Śnieg]
Wydawało by się, że po wyposażeniu w awionikę Perspective i pakiet FIKI (PLAR 2/2009) Cirrusa SR22 ulepszyć się już nie da… Czyżby? Swoimi wrażeniami z lotów pierwszym w Polsce i pierwszym zarejestrowanym w Europie Cirrusem SR22T dzieli się w PLAR 12/2010 Andrzej Śnieg, pilot i instruktor zarówno w general aviation, jak i lotnictwie liniowym z nalotem na samolotach 15 tys. godzin.

Podręcznik do frazeologii – masz miesiąc na uwagi
[latanie samolotowe / strona: 18 / autor: Andrzej Rutkowski]
Od pewnego czasu przemycamy w PLAR informacje o trwających pracach nad nowym oficjalnym podręcznikiem frazeologii lotniczej, który wydany będzie przez ULC. Wreszcie mamy konkret! Na stronie Urzędu pojawił się projekt nowej, polskiej wersji ICAO-wskiego dokumentu Doc 9432, który tym samym został oddany do konsultacji społecznych poprzedzających jego oficjalną publikację. Co nowego w nim znajdziemy, pisze Andrzej Rutkowski.

Z polskim IR na podbój USA
[latanie samolotowe / strona: 20 / autor: Marcin Piotrowski]
Zrobiłeś wreszcie uprawnienie IR i chcesz poćwiczyć nabyte umiejętności? Zastanów się, czy nie wybrać się w tym celu za Atlantyk. Abstrakcja? Nic podobnego – udowadnia w swym tekście Marcin Piotrowski, który doświadczenie w lotach IFR postanowił zdobywać w kraju, gdzie mimo iż ruch lotniczy jest najbardziej intensywny na świecie, wszystko jest prostsze i normalniejsze, a na dodatek koszty podróży za ocean zwracają się już po kilku lotach.

Obsługa hangarowa
[latanie samolotowe / strona: 28 / autor: Kamil Iwankiewicz]
Nasz dyżurny mechanik, Kamil Iwankiewicz, przybliża tajniki obsługi hangarowej dużych samolotów. Mogło by się wydawać, że w stosunku do General Aviation to tylko różnica skali, ale, jak to mówią, „size matters”! Nic dziwnego, bo obsługa hangarowa dużych samolotów przypomina działanie sporej i bardzo sprawnie działającej fabryki.

FI(A) – ciężki kawałek chleba?
[latanie samolotowe / strona: 30 / autor: Aleksander Pytel]
Uzyskanie licencji zawodowej to ważny etap na drodze lotniczej kariery. Pojawia się wtedy pytanie – co dalej? Pracę pilota dyspozycyjnego trudno pogodzić z innymi zajęciami, ale to nie jedyne wyjście. Praca instruktora to dobry sposób na zdobywanie doświadczenia i nalotu oraz wykorzystanie zdobytych wcześniej uprawnień i licencji, pozwala przy tym samemu zyskać dodatkowe doświadczenie i… daje niepowtarzalną satysfakcję – zachęca w PLAR 12/2010 Aleksander Pytel.

12 opowieści – fotokalendarz PLAR 2011
[latanie samolotowe / strona: 34 / autor: Andrzej Rutkowski]
Nareszcie jest! Pierwszy kalendarz z kolekcją najpiękniejszych zdjęć Andrzeja Rutkowskiego, zrobionych w locie podczas sesji fotograficznych specjalnie dla Przeglądu Lotniczego! Do kalendarza wybraliśmy zdjęcia zrobione na polskim niebie. Wiąże się to z filozofią, przyświecającą nam od początku tworzenia Przeglądu Lotniczego, zgodnie z którą dążymy do przedstawienia poszczególnych konstrukcji lotniczych w polskich realiach. W końcu nasi Czytelnicy w większości żyją i latają w Polsce, poszukują inspiracji do latania, która jest na wyciągnięcie ręki, a nie pozostaje nieuchwytna gdzieś w dalekim świecie. W PLAR 12/2010 Autor prezentuje zawartość kalendarza i opowiada o okolicznościach powstania każdego ze zdjęć.

Oswajanie G1000, część 2: MFD
[latanie samolotowe / strona: 36 / autor: Jerzy Orkiszewski]
W PLAR 11/2010 zapoznaliśmy się z architekturą systemu Garmin G1000 i przyjrzeliśmy się szczegółowo podstawowym funkcjom głównego ekranu systemu, PFD (Primary Flight Display). Pora na pozostałe elementy systemu – panel radia i drugi ekran, MFD (Multi Function Display). W drugiej części swego vademecum Jerzy Orkiszewski omawia też niektóre opcjonalne rozszerzenia oprogramowania, w tym technologię SVT.

Frazeologia – szlifowanie formy
[latanie samolotowe / strona: 50 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
O korespondencji radiowej piloci wiedzą wszystko, albo przynajmniej tak uważają. Jednak doświadczenie wyniesione z latania w Polsce okazuje się niewystarczające w krajach, gdzie oprócz klas przestrzeni C i G są też klasy D,E,F, inaczej zorganizowane służby i bardzo duży ruch VFR – zauważa Krzysztof Krawcewicz w swojej recenzji nowego kursu wydanego przez firmę Pooley’s jako komplet płyt audio, który pomoże oswoić się z niuansami frazeologii używanej w lotniczej korespondencji radiowej za granicą.

Ósemka na „Manhattanie”
[śmigłowce / strona: 72 / autor: Andrzej Urbański]
Pokazy lotnicze w centrum Warszawy? Nie w dosłownym sensie, jednak niezwykła akcja montażu central klimatyzacyjnych na dachu budynku tuż obok Marriotta za pomocą śmigłowca Mi-8 dostarczyła widzom niecodziennych wrażeń. W Przeglądzie 12/2010 czeka na Was zilustrowany wspaniałymi zdjęciami z wielu ujęć reportaż Andrzeja Urbańskiego z tego perfekcyjnie zaplanowanego i przeprowadzonego przedsięwzięcia.

BRM Aero NG4 – ultralajt z górnej półki
[ultralajty / strona: 44 / autor: Marcin Wiśniewski]
NG4, konstrukcja czerpiąca z doświadczeń obecnego Pipera Sport, to z pewnością jedna z najwyższych półek wśród ultralajtów, zarówno pod względem konstrukcji, jak i wykonania. W PLAR 12/2010 Marcin Wiśniewski prezentuje nowy samolot i wrażenia z lotu testowego.

Przyciąganie cumulusów
[szybownictwo / strona: 56 / autor: Aniela Kisielewska-Staryszak]
Rozmowa PLAR ze Zbigniewem Nieradką, pierwszym polskim szybownikiem, który wywalczył tytuł Szybowcowego Mistrza Świata w klasie 18-metrowej i autorem przelotu zamkniętego 1012,6 km po trasie trójkąta.

Rok w Grenoble
[paralotniarstwo / strona: 60 / autor: Tymon Mroczkowski]
Wyjazd za granicę na studencką wymianę nie musi przeszkadzać w lataniu, dlatego warto analizować możliwe miejsca wymiany pod kątem lotniczych potrzeb – pisze w Przeglądzie Lotniczym Tymon Mroczkowski, dając jako przykład swoje paralotniowe przygody podczas studiów u podnóża Alp.

PPG – najprostszy sposób na latanie
[paralotniarstwo / strona: 62 / autor: Krzysztof Romicki]
Krzysztof Romicki kontynuuje swój cykl porad sprzętowych. Wiemy już, jakie wybrać skrzydło i napęd – tym razem o tym, czym kierować się przy doborze odpowiedniego dla naszych potrzeb wózka.

Latanie a zdrowie
[medycyna / strona: 78 / autor: Janusz Jachimowicz]
Dr nauk medycznych Janusz Jachimowicz odpowiada na pytania czytelników.

Konflikt pokoleń
[felieton / strona: 76 / autor: Piotr Długiewicz]
Głos Piotra Długiewicza w dyskusji o nauce korkociągów.

Promocja u Pipera
[aktualności / strona: 12 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Piper Aircraft proponuje nabywcom samolotów z rodziny PA-46 Malibu program zachęcający do przejścia w przyszłości na nowy odrzutowiec dyspozycyjny PiperJet Altaire.

Very Light Personal Jet
[aktualności / strona: 12 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Stratos Aircraft pracuje nad projektem czteromiejscowego osobistego, jednosilnikowego odrzutowca Stratos 714.

Szkolenie bez paliwa
[aktualności / strona: 12 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Firma Bye Energy, opracowująca dwumiejscową modyfikację Cessny 172 wyposażoną w napęd elektryczny, zapowiada możliwość praktycznego wykorzystania swej konstrukcji.

Awaria superjumbo
[aktualności / strona: 12 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Uszkodzenia Airbusa A380 linii Qantas, który 4.11 lądował awaryjnie w Singapurze, okazały się poważne.

P2006T z certyfikatem FAA
[aktualności / strona: 13 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Firma Tecnam uzyskała certyfikat FAA dla lekkiego dwusilnikowego samolotu P2006T.

Zapomnij o żarówkach
[aktualności / strona: 13 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Firma AeroLEDs wprowadziła na rynek oparte na superwydajnych diodach LED reflektory lądowania SunSpot-64 i światła kołowania SunSpot-46.

Nowa Extra w Przylepie
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: 26.10 do Polski trafił kolejny wyczynowy samolot akrobacyjny Extra 330 LC.

Miasteczko buduje samolot
[aktualności / strona: 14 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Grupa uczniów szkoły średniej w Talkeetna na Alasce postanowiła odbudować uszkodzony przy twardym lądowaniu samolot Stinson 108-3 z 1949 roku.

R-66 certyfikowany!
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: FAA przyznała firmie Robinson Helicopter certyfikat typu na pięciomiejscowy śmigłowiec R-66 oraz uwzględniający R-66 certyfikat producenta, co umożliwiło rozpoczęcie dostaw do klientów.

Chiński śmigłowiec
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: 9.11 w chińskim Tianjin oblatano lekki cywilny śmigłowiec AC311 – pierwszą tej klasy konstrukcję zaprojektowaną i zbudowaną w Chinach.

Toronto bez Buttonville
[aktualności / strona: 15 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Największe lotnisko GA w Kanadzie, Buttonville, zostanie zamknięte w ciągu najbliższych 5 lat.

Port dla Lublina
[aktualności / strona: 15 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: 15.11 na lotnisku w Świdniku odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego Portu Lotniczego Lublin. Budowa portu lotniczego w Świdniku rozpoczęła się już 10.11 od wyrównywania terenu.

Z promocją na Litwę
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Setlak]
Notatka: W dniach 11-13.09 odbył się współorganizowany przez Aeroklub Krainy Jezior i aerokluby z Kowna i Mariampolu rajd po lotniskach Litwy.

Płock już zaprasza
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Znana jest już data Płockiego Pikniku Lotniczego 2011 – impreza odbędzie się 18 i 19.06.2011.

Nano-odladzanie
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Badacze z Uniwersytetu Harvard stworzyli materiały o specjalnej przeciwoblodzeniowej nanostrukturze powierzchni.

Akrobacje Jet Mana
[aktualności / strona: 16 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Znany jako Jet Man szwajcarski pilot myśliwski Yves Rossy, obecnie pilotujący Aribusy A320 dla Swiss International Air Lines, wykonał 5.10 na odrzutowym skrzydle własnej konstrukcji lot z elementami akrobacji.

Nowy Prezes PLL LOT
[aktualności LOT / strona: 17 / autor: lot]
Notatka: 29 października 2010 r. Rada Nadzorcza PLL LOT SA wybrała nowego Prezesa Zarządu.

Kolejny Embraer we flocie
[aktualności LOT / strona: 17 / autor: lot]
Notatka: Najnowszy nabytek PLL LOT – samolot Embraer 175 o znakach SP-LIO wylądował w Warszawie 30 października br. po locie rozpoczętym o godzinie 15:00 czasu lokalnego z San Jose dos Campos w Brazylii.

Bydgoszcz? Proszę bardzo!
[aktualności LOT / strona: 17 / autor: lot]
Notatka: 26 listopada br. o godzinie 7.30 odbył się pierwszy rejs nowego połączenia PLL LOT pomiędzy Warszawą a Bydgoszczą.

W „Szalone Środy? – 50% taniej
[aktualności LOT / strona: 17 / autor: lot]
Notatka: Co środę, od 18:00 do 23:59 na stronie www.lot.com będzie można dokonać zakupu biletu w klasie ekonomicznej nawet z 50-procentową zniżką.

Odprawa w „Złotych Tarasach”
[aktualności LOT / strona: 17 / autor: lot]
Notatka: Od 2.11 w biurze LOT-u w warszawskich Złotych Tarasach pasażerowie mogą otrzymać kartę wstępu na pokład samolotu i odprawić bagaż.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2010

Spis numeru: Sonex jak myśliwiec[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Henryk Szkudlarz]Sonex LL to …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P