Przegląd Lotniczy – kwiecień 2012

Spis numeru:

Piękność znad jeziora Como
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Stefan Degraef]
Jeśli traficie kiedyś nad malownicze jezioro Como, położone na granicy Włoch i Szwajcarii, być może zobaczycie na wodzie lub w powietrzu jedyny w swoim rodzaju dwupłatowiec na pływakach. To Caproni Ca.100 – przed wojną na takich szkolili się w aeroklubach

Zielony Rotax
[latanie samolotowe / strona: 20 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Potentat w dziedzinie jednostek napędowych dla samolotów ultralekkich przedstawił w marcu model Rotax 912iS, prawdopodobnie najbardziej zaawansowany lotniczy tłokowy silnik benzynowy. Świadkiem oficjalnej premiery był Krzysztof Krawcewicz, który w PLAR 4/

Przeglądamy samolot
[latanie samolotowe / strona: 26 / autor: Jerzy Orkiszewski]
Każdy pilot uczy się tego jeszcze zanim rozpocznie swe pierwsze loty, ale w praktyce różnie bywa… Dla przypomnienia, nabrania wprawy czy też po prostu dla refleksji polecamy artykuł Jerzego Orkiszewskiego, w którym nasz amerykański współpracownik opisuj

Przeciągnięcie w wersji ciężkiej
[wypadki lotnicze / strona: 32 / autor: Jacek Mainka]
Jacek Mainka, kapitan Airbusa A320, nawiązuje do artykułu w PLAR 2/2012 o katastrofie AF447, przedstawiając szersze aspekty sytuacji, która doprowadziła do wypadku.

GAMET – to proste
[latanie samolotowe / strona: 34 / autor: Ze Stanisławem Salamonikiem rozmawia Krzysztof Krawcewicz]
Praktyka wykazuje, że odczytanie treści ułożonych w języku angielskim prognoz GAMET sprawia pilotom trudności. Wraz ze Stanisławem Salamonikiem pomagamy Czytelnikom w ich rozszyfrowaniu.

Co pilot może „wykręcić” (4)
[latanie samolotowe / strona: 38 / autor: Jerzy Orkiszewski]
Z myślą o pilotach, którzy chcą doskonalić swoją technikę pilotażu a dysponują samolotem niedopuszczonym do akrobacji, kontynuujemy przedstawianie manewrów wymaganych przez FAA na egzaminie na licencję zawodową, które mogą być wykonywane na większości sam

Historia pozytywna
[ / strona: / autor: ]
Sposób na życie i latanie? Jonathan Porter przed codziennym zgiełkiem i pośpiechem „uciekł” z Europy do Ghany. Nie było tam przepisów ultralajtowych – w urzędzie powiedziano mu „Opracuj je sam”. Założył jedną firmę i dwie organizacje społeczne non-profit.

Z glass cockpitem bezpieczniej?
[latanie samolotowe / strona: 46 / autor: Michał Setlak]
XXI wiek przyniósł upowszechnienie w lotnictwie lekkim zintegrowanej, cyfrowej awioniki. Nie ulega wątpliwości, że z glass cockpitem lata się prościej – ale czy bezpieczniej? Trwającą od kilku lat dyskusję na ten temat podsumowuje raport z badań AOPA, któ

XVLI Lubelskie Błotne zawody samolotowe
[latanie samolotowe / strona: 50 / autor: Paweł Mamcarz]
Mroźny weekend z pięknym wyżem tydzień przed zawodami rozbudził nadzieje na prawdziwie zimową imprezę. Wszyscy trzymali kciuki, by pogoda wytrzymała, jednak nawet datki na mszę nie pomogły… Podsumowując tegoroczne zawody, można powiedzieć, że mimo niesp

SAR – historia niepotrzebnego wezwania
[inne / strona: 54 / autor: Adam Konarzewski]
Styczniowe wydarzenie z okolic Lęborka, gdy śmigłowiec SAR odnalazł nadajnik wysyłający sygnał pomocy w nader nieoczekiwanym miejscu potwierdziło, że służba poszukiwania i ratownictwa gotowa jest przyjść z pomocą w każdej sytuacji, ale też, że… łatwo ją

Wilgą przez czarny ląd
[latanie samolotowe / strona: 62 / autor: Małgorzata Mazur]
Maja Ważniewicz oraz Dawid Sobieszek wybierają się pod koniec kwietnia Wilgą 2000 w niezwykłą podróż do RPA. Wyjątkowy lot po trasie o długości 10000 km ma na celu wsparcie prowadzonej od lat przez Polską Akcję Humanitarną – Kampanię Wodną, której celem j

Nad Alpami z Klausem Ohlmannem
[szybownictwo / strona: 58 / autor: Tomasz Gnyp]
Latanie za granicą to nie tylko wspaniałe, często egzotyczne widoki, ale przede wszystkim kontakt z innym podejściem do spraw, które zwykliśmy uważać za oczywiste, kontakt z inną kulturą latania, z jej lotniczą pragmatyką. Skutkiem tego, latając znowu u s

Kombinezon do spełniania marzeń
[spadochroniarstwo / strona: 72 / autor: Z Aleksander Domalewskim rozmawia Andrzej Rutkowski]
Skrzydlaty kombinezon?! Nie, to nie Prima Aprilis… O lataniu w „wingsuicie” (który zapewnia doskonałość niewiele mniejszą od Wilgi z zatrzymanym silnikiem) zupełnie na poważnie rozmawiamy z Aleksandrem Domalewskim. Jeśli ktoś nie wierzy w słowa, może pr


[felieton / strona: 3 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza o powodach, dla których nie należy sobie odpuszczać i konferencji bezpieczeństwa przed rozpoczęciem sezonu


[felieton / strona: 78 / autor: Piotr Długiewicz]
Felieton Piotra Długiewicza o kulcie pewnych bożków praktykowanym przez pracowników portów lotniczych, ze szkodą dla lotników.

Nowości Flight Design
[aktualności / strona: 14 / autor: (ks)]
Notatka: Flight Design zaprezentował świeżo oblataną nową wersję swego bestsellera – CTLSi, napędzany najnowszym silnikiem Rotax 912iS.

Diamond z FBW
[aktualności / strona: 14 / autor: (ks)]
Notatka: Diamond Aircraft zapowiada oblot wersji popularnego, napędzanego dwoma silnikami Diesla samolotu DA42 ze sterowaniem fly-by-wire, w której powierzchnie sterowe poruszane będą elektrycznymi siłownikami.

Oblot Citation M2
[aktualności / strona: 14 / autor: (ks)]
Notatka: Cessna oblatała prototyp nowego, ośmiomiejscowego odrzutowca dyspozycyjnego Citation M2.

Epic w rękach Rosjan
[aktualności / strona: 14 / autor: (ks)]
Notatka: Rosyjska firma Engineering LLC kupiła Epic Aircraft, producenta sprzedawanego w zestawach sześciomiejscowego, turbośmigłowego samolotu LT.

Prześliczna amfibia
[aktualności / strona: 15 / autor: (ks)]
Notatka: Francuska firma Lisa Aircraft przygotowuje się do uzyskania certyfikatu LSA dla hydroplanu Akoya.

Husky ma nowe podwozie
[aktualności / strona: 15 / autor: (ms)]
Notatka: Aviat uzyskał certyfikat FAA na nowe, amortyzowane podwozie dla samolotu A-1C Husky.

Drugi raz dookoła świata
[aktualności / strona: 15 / autor: (ms)]
Notatka: Waldemar Miszkurka, który w 1997 roku obleciał świat samolotem An-2, zamierza ponownie wyruszyć dookoła globu, tym razem śladami Amelii Earhart, dla uczczenia 75. rocznicy jej ostatniego lotu.

Collier dla 787
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: Laureatem dorocznej nagrody Colliera za rok 2011 został Boeing 787 Dreamliner.

Eurolot wybrał Bombardiery
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: Eurolot SA zadecydował o rozpoczęciu wymiany samolotów ATR, wybierając kanadyjskie 78-miejscowe Bombardiery Q400 NextGen.

Awionika dla EV-55
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: Czeski Evektor wybrał dla swego dwusilnikowego samolotu turbośmigłowego EV-55 Outback zintegrowaną awionikę SmartDeck kanadyjskiej firmy Esterline CMC Electronics.

Ze Specpułku do muzeum
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: W nocy z 22 na 23.03 firma Panas przetransportowała ulicami Warszawy z Okęcia do Muzeum Wojska Polskiego wycofany z eksploatacji w 36 SPLT samolot Jak-40 044 – ten, któremu udało się wylądować na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj na krótko przed katas

Zabytki będą jak nowe
[aktualności / strona: 17 / autor: (ms)]
Notatka: W warsztacie Fundacji Zabytki Polskiego Nieba trwa remont TS-8 Bies SP-YBD.

Silnik dla Turboleta
[aktualności / strona: 17 / autor: (ms)]
Notatka: Turbośmigłowy silnik GE H80 – produkowana w Czechach wersja rozwojowa sprawdzonego czeskiego Waltera M601 – po przyznaniu w grudniu certyfikatu EASA został również certyfikowany przez FAA.

Lycomingi na bezołowiowej
[aktualności / strona: 17 / autor: (ks)]
Notatka: Lycoming wystąpił o przyznanie dopuszczenia ASTM D7547 na eksploatację kilku rodzin silników lotniczych na bezołowiowej benzynie lotniczej UL 91.

Płock i Gryźliny zapraszają
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: Podobnie jak rok i dwa lata temu, pikniki lotnicze w Płocku i Gryźlinach odbędą się w ten sam weekend – 23 i 24 czerwca.

Blackhawk na Babicach
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: 26.03 na warszawskim lotnisku Babice firma Sikorsky zaprezentowała wyprodukowany w PZL Mielec śmigłowiec S-70i Black Hawk (z cywilną rejestracją SP-YVD).

Słownik slangu lotniczego
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: Nakładem wydawnictwa Kastor ukazał się Słownik angielsko-polski slangu lotniczego autorstwa Przemysława Chorążykiewicza.

Koziarczuk o wiropłatach
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: Leonid Koziarczuk wydał własnym sumptem kompendium poświęcone amatorskim wiropłatom, powstałym w Polsce i na terenie byłego ZSRR w latach 1945-2000.

Dobry początek roku
[aktualności LOT / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. odnotowały bardzo dobre wyniki przewozowe w pierwszych miesiącach tego roku.

Kolejny Embraer 195 we flocie LOT-u
[aktualności LOT / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: 26.02 do Warszawy przyleciał czwarty Embraer 195, który zasili flotę PLL LOT.

LOT odnawia biura sprzedaży w Polsce
[aktualności LOT / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: 12.03 w Krakowie uroczyście otwarto pierwsze odnowione biuro sprzedaży LOT-u.

LOT odmładza flotę
[aktualności LOT / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: Trwa proces wymiany samolotów floty Polskich Linii Lotniczych LOT. Samoloty średniego zasięgu Boeing 737 zastępowane są Embraerami 195.

Trwa promocja na rejsy krajowe
[aktualności LOT / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: Aż do 30 kwietnia na stronie internetowej lot.com można kupić bilety na rejsy LOT-em po całej Polsce już za 79 zł w jedną stronę.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2012

Spis numeru: FK 12 Comet – Smak życia[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Marcin …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *