Przegląd Lotniczy – styczeń 2013

Spis numeru:

Pioneer 400 – z rodziną na… Rotaksie
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Dave Unwin, tłum. Michał Setlak]
Czteromiejscówka z chowanym podwoziem, która lata z prędkością 150 węzłów, a przy tym mało pali, bo pod maską nie ma zachłannego Lycominga czy Continentala, a akceptującego benzynę samochodową, oszczędnego Rotaksa z turbiną – oto Alpi Aviation Pioneer 400

Autorotacja samolotu
[latanie samolotowe / strona: 20 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Stany lotu związane z autorotacją to dla wielu pilotów terra incognita. Jednak znajomość fizyki tego zjawiska pomoże uchronić się przed znalezieniem się w sytuacji bez wyjścia – pisze Krzysztof Krawcewicz i wyjaśnia, jak zachowuje się samolot doprowadzony

Co nas czeka w 2013? – zmiany w FIR Warszawa
[inne / strona: 54 / autor: Andrzej Rutkowski]
W styczniowym Przeglądzie Andrzej Rutkowski przedstawia zmiany, jakie PAŻP planuje na rok 2013. Warto o nich wiedzieć zawczasu, planując nowy sezon!

Midget Mustang – spełnione marzenie
[latanie samolotowe / strona: 38 / autor: Paweł Dubowicz]
Prawdziwe myśliwce P-51 Mustang osiągają na aukcjach ceny milionów dolarów, jednak za znacznie przystępniejszą kwotę można stać się posiadaczem miniaturowej repliki słynnego warbirda. Przy zgoła niepozornych rozmiarach, Midget Mustang jest szybki, zwrotny

DH.2 bez dawnej wiedzy – nie poleci
[latanie samolotowe / strona: 70 / autor: Jacek Mainka]
Od I Wojny Światowej dzieli nas prawie sto lat historii lotnictwa. Ówczesne samoloty można zobaczyć najwyżej w muzeach – chyba, żeby zbudować replikę! W taki właśnie sposób w powietrze wrócił niezwykły Airco DH.2, myśliwiec z czasów, w których lotnictwo d

Więcej standardów – mniej zagrożeń
[inne / strona: 26 / autor: Z Piuotrem Kasprzykiem rozmawia Krzysztof Krawcewicz]
O zmianach w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego rozmawiamy z nowym Wiceprezesem ULC ds. Standardów Lotniczych Piotrem Kasprzykiem, znanym Czytelnikom PLAR z artykułów o tematyce prawnej związanej z lotnictwem.

W co się bawić śmigłowcem (2) – Latanie precyzyjne i slalom
[śmigłowce / strona: 42 / autor: Jędrzej Wiler]
Konkurencje rozgrywane podczas zawodów śmigłowcowych należą do najbardziej spektakularnych we wszystkich sportach lotniczych. Na czym polegają? W styczniowym PLAR kontynuujemy temat, rozpoczęty w poprzednim numerze, w którym opisaliśmy konkurencję o nazw

Magni Gyro Orion
[wiatrakowce / strona: 30 / autor: Jerzy Grabowski]
Orion to należąca do nowej generacji wiatrakowców konstrukcja znanej firmy Magni Gyro. Czym wyróżnia się nowy model i jak się tym lata, pisze w PLAR 1/2013 Jerzy Grabowski.

Żaglofalowa jesień 2012
[szybownictwo / strona: 48 / autor: Andrzej Onitsch, Dariusz Deptuła]
Jesień i koniec sezonu termicznego bynajmniej nie musi skłaniać szybowników do zapadnięcia w sen zimowy – zaczyna się sezon falowy, czas niepowtarzalnych szybowcowych uniesień! Na dowód – fotoreportaż przygotowany przez Przewodniczącego Sekcji Szybowcowej

Loty falowe – o czym pamiętać
[szybownictwo / strona: 52 / autor: Andrzej Rutkowski]
Latanie na fali to niesamowita frajda, jednak niesie ze sobą szereg potencjalnych niebezpieczeństw. O ile z reguły pamiętamy o tych oczywistych – braku tlenu czy mrozie – to, sądząc po zgłoszeniu do zespołu Latajmy Bezpiecznie, zdarza się zapominać o uzys

Grudzień w balonie
[baloniarstwo / strona: 44 / autor: Katarzyna Jezierska]
Rozegrane już po raz czternasty Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Kępnie, zorganizowane na zakończenie sezonu 2012, były bardzo udane. Łaskawa aura – słońce, dobra widzialność i lekki zachodni wiatr – sprzyjała pilotom, umożliwiając sportową rywalizację, a

Rejs Dreamlinerem – wrażenia pasażera
[wydarzenie / strona: 36 / autor: Jakub Zadło]
Czasem celem lotu nie jest to, dokąd się udajemy, lecz to, czym lecimy… Właśnie tak było podczas pierwszego rozkładowego lotu polskiego Dreamlinera, który relacjonuje jeden z jego uczestników – nasz Czytelnik, Jakub Zadło.

Jak zdobyć srebro… – Mikrolotowe MŚ 2012
[wydarzenie / strona: 56 / autor: Dominika Jurkiewicz]
Rok 2012 obfitował w sukcesy i medale polskich pilotów na arenie międzynarodowej. W sporcie mikrolotowym, mimo chaosu organizacyjnego, polska reprezentacja nie tylko zdołała dojechać na Mistrzostwa Świata w Hiszpanii, ale i zdobyła Wicemistrzostwo. W najn

O centymetry od medalu – Spadochronowe MŚ 2012
[wydarzenie / strona: 62 / autor: Lidia Kosk]
Na przełomie listopada i grudnia 2012 r. w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) rozegrano zawody spadochronowe najwyższej rangi – tzw. Mundial Spadochronowy. Nie zabrakło tam reprezentantów Polski. Nasze Panie skakały świetnie, a co i dlaczego z tego wyn


[felieton / strona: 3 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza o konsekwencjach lekceważenia wiedzy


[felieton / strona: 78 / autor: Piotr Długiewicz]
Felieton Piotra Długiewicza o lotniach-biznesmenach.

P92 Echo Classic Light
[aktualności / strona: 14 / autor: (ks)]
Notatka: Włoski Tecnam zaprezentował samolot P92 Echo Classic Light, będący siódmą generacją bestsellerowej rodziny ultralekkich P92.

Próby statyczne Panthery
[aktualności / strona: 14 / autor: (ks)]
Notatka: Słoweńska firma Pipistrel prowadzi próby statyczne nowego, czteromiejscowego samolotu Panthera.

Nietoperz dopuszczony
[aktualności / strona: 14 / autor: (ks)]
Notatka: ULC wpisał ultralekki samolot Pipistrel (nietoperz) Alpha Trainer na Listę Typów Zakwalifikowanych.

Tecnamy dla Kielc
[aktualności / strona: 14 / autor: (red)]
Notatka: Bartolini Air, polski dealer firmy Tecnam, dostarczył do Aeroklubu Kieleckiego dwa nowe, certyfikowane samoloty Tecnam P2002JF Sierra.

Rekordy CubCrafters
[aktualności / strona: 15 / autor: (ms)]
Notatka: Firma CubCrafters dostarczyła w minionym roku 58 samolotów, odnotowując 23-proc. wzrost w stosunku do 2011 r. i największą sprzedaż od początku działalności.

Twin Star z joystickiem
[aktualności / strona: 15 / autor: (ks)]
Notatka: Firma Diamond Aircraft rozpoczęła próby w locie pełniącego rolę demonstratora technologii samolotu DA42 wyposażonego w cyfrowy układ aktywnego sterowania, tzw. fly-by-wire.

Dwusetny Legacy 6xx
[aktualności / strona: 15 / autor: (ms)]
Notatka: Embraer przekazał klientowi dwusetny egzemplarz dyspozycyjnego odrzutowca z rodziny Legacy 600/650.

A350 XWB już na kołach
[aktualności / strona: 15 / autor: (ks)]
Notatka: Halę montażową zakładów Airbusa w Tuluzie opuścił płatowiec pierwszego przeznaczonego do prób w locie prototypu nowego liniowca pasażerskiego A350 XWB o numerze MSN-001.

SS2 bliżej kosmosu
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: Firma Virgin Galactic zamierza jeszcze w tym roku wykonać pierwszy suborbitalny lot statku SpaceShipTwo i zapowiada rozpoczęcie lotów pasażerskich na rok 2014.

Pierwszy G650 u klienta
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: Firma Gulfstream Aerospace dostarczyła nieujawnionemu klientowi pierwszy egzemplarz swego flagowego modelu G650.

Testy na symulatorze
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: Eurolot wykorzystuje symulator z ruchomą kabiną Red Bird FMX do weryfikacji kandydatów na stanowisko pierwszego oficera.

Nowa baza ratowników
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: 17.12.2012 r. na lotnisku Szczecin-Goleniów uroczyście otwarto nowo wybudowaną Stację Obsługi Technicznej statków powietrznych LPR.

Jubileusz turbiny
[aktualności / strona: 17 / autor: (ks)]
Notatka: Pratt & Whitney Canada obchodzi pięćdziesięciolecie niezwykle popularnego silnika turbośmigłowego PT6.

Ze słońcem przez Stany
[aktualności / strona: 17 / autor: (ks)]
Notatka: Szwajcar Bertrand Piccard, główny animator projektu Solar Impulse, zamierza wykonać samolotem napędzanym energią słoneczną transkontynentalny lot z zachodniego na wschodnie wybrzeże USA.

Elektromotoszybowiec
[aktualności / strona: 17 / autor: (ms)]
Notatka: 20.12.2012 r. w Mielcu pilot doświadczalny Bogusław Mrozek dokonał oblotu prototypu dwumiejscowego motoszybowca z napędem elektrycznym o roboczej nazwie AOS-71.

Z tabletem w powietrze
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: Szef amerykańskiej Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) wystąpił z formalnym wnioskiem do nadzoru lotniczego USA (FAA) o zliberalizowanie przepisów zabraniających używania tabletów i czytników e-booków na pokładach samolotów pasażerskich.

Lublin już działa
[aktualności / strona: 18 / autor: (ks)]
Notatka: 12.12.2012 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał certyfikat dla lotniska Lublin, a 17.12.2012 r. odbyło się oficjalnie otwarcie Portu Lotniczego Lublin.

Przylep przestrojony
[aktualności / strona: 18 / autor: (jw) ]
Notatka: Zgłoszony do Zespołu „Latajmy bezpiecznie” problem opisany w PLAR 12/2012 nie dotyczy już lotniska Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie.

PWSZ rośnie
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: W ramach powstającego kompleksu Centrum Studiów Inżynierskich, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie wybuduje w Depułtyczach Królewskich nowoczesne laboratorium badawcze za 30 mln zł.

Podręcznik po raz drugi
[aktualności / strona: 19 / autor: (ms)]
Notatka: Nakładem wydawnictwa Stapis ukazało się II wydanie podręcznika Edmunda Mikołajczyka „Pilotaż samolotu od podstaw”.

Pamięci konstruktorów
[aktualności / strona: 19 / autor: (red)]
Notatka: W ramach przygotowań do obchodów jubileuszu 95-lecia lotnictwa polskiego, Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej im. mjr pil. Karola Pniaka podjęło starania w celu ufundowania tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci najwybitniejszych polskich

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2013

Spis numeru: Między niebem a brzegiem jeziora[wydarzenie / strona: 30 / autor: Miłosz Rusiecki]W tym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje