Przegląd Lotniczy – luty 2013

Spis numeru:

Rejestr polskich statków powietrznych 2013
[inne / strona: 42 / autor: Jerzy Liwiński]
Jak co roku, informujemy o zmianach w Rejestrze Cywilnych Statków Powietrznych – ilość zarejestrowanego w nim sprzętu w pewien sposób świadczy o kondycji polskiego lotnictwa. Spojrzenie na Rejestr według stanu na 1 stycznia 2013 r. wskazuje, że pod względem liczby statków powietrznych zarejestrowanych na polskich znakach miniony rok był rekordowy.

Skycatcher – godny następca?
[latanie samolotowe / strona: 30 / autor: Łukasz Drózda]
Cessna 162 Skycatcher intrygowała nas od dawna – jaka jest, jak lata? Już wiemy! W najnowszym Przeglądzie Lotniczym znajdziecie wrażenia instr. Łukasza Drózdy, który miał okazję polatać tym samolotem.

Wysokie loty
[latanie samolotowe / strona: 34 / autor: Jerzy Orkiszewski]
Miło się leci na poziomie FL 120, gdy chmury pod nami. Chmury potrafią się jednak wybudować, chciałoby się wtedy wejść wyżej. Samolot osiągi jeszcze ma, ale my – niekoniecznie… O tlenie i innych ważnych zagadnieniach, związanych z wysokimi lotami, pisze w PLAR 2/2013 Jerzy Orkiszewski.

Gdzie nas widzą, gdzie nas słyszą
[latanie samolotowe / strona: 40 / autor: Andrzej Rutkowski]
„SP-…. w kontakcie radarowym” – nie tylko dla początkującego pilota te słowa w słuchawkach są bardzo pożądane. Od tego miejsca ktoś będzie monitorował nasz lot i nawet jeżeli nie odezwie się więcej – wiemy, że nie jesteśmy sami. Jednak pokrycie radarowe nie wszędzie jest takie samo. Na prośbę Czytelników odświeżamy temat zasięgu radarów, szczególnie istotny dla instruktorów, wysyłających uczniów na pierwsze samodzielne trasy.

Lot doskonały
[latanie samolotowe / strona: 44 / autor: Jerzy Orkiszewski]
Czy zdarzyło się Wam kiedyś wykonać idealny lot? Idealny, to znaczy taki, po którym z ręką na sercu możemy powiedzieć, że wszystko, ale to wszystko, zrobiliśmy w sposób doskonały? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to szczerze gratuluję, bo mnie nie udało się to jeszcze nigdy – tymi słowy Jerzy Orkiszewski rozpoczyna swój bardzo ciekawy artykuł o cennej umiejętności krytycznej analizy własnego postępowania.

Zamknijcie mój plan lotu – post scriptum
[latanie samolotowe / strona: 46 / autor: Zespół Latajmy Bezpiecznie]
Opisane w PLAR 11/2012 zgłoszenie do Zespołu Latajmy Bezpiecznie, dotyczące problemów z zamknięciem planu lotu w BOZ Warszawa, stało się przyczynkiem do rzeczowej dyskusji na temat przepisów normujących tę kwestię i zmiany stosownych zapisów w AIP?Polska W najnowszym numerze podsumowujemy wprowadzone zmiany.

Piper Malibu Mirage – Limuzyna ze skrzydłami
[latanie samolotowe / strona: 72 / autor: Michał Setlak]
W tym roku mija trzydzieści lat od rynkowego debiutu Pipera Malibu – samolotu z napędem tłokowym, który pozwala uciec nad chmury przed złą pogodą bez niedogodności związanych z używaniem tlenu. W lutowym Przeglądzie przedstawiamy aktualną wersję PA-46 – Pipera Mirage, niewielki samolot dyspozycyjny o komfortowej kabinie, imponujących osiągach i zasięgu wystarczającym, by bez uzupełniania paliwa dolecieć na przykład do Madrytu.

Spitfire Mk. XVI wraca w powietrze
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Keith Wilson, tłum. Michał Setlak]
Eskadra RAF Battle of Britain Memorial Flight wzbogaciła się o szóstego Spitfire’a – 19 października 2012 w bazie RAF Coningsby po kilkudziesięciu latach spędzonych na ziemi w powietrze wzniósł się stosunkowo rzadki Mark LF. XVIe, TE311 z kroplową kabiną i ściętymi końcówkami eliptycznych skrzydeł. Zobaczmy, co działo się z tym samolotem, nim odbudowany wysiłkiem wolontariuszy powrócił w przestworza. Do tego znajdziecie u nas unikalne zdjęcia air to air tego samolotu wykonane pod koniec zeszłego roku.

W co się bawić (3) – Nawigacja i freestyle
[śmigłowce / strona: 50 / autor: Jędrzej Wiler]
Na zakończenie naszego cyklu prezentującego konkurencje śmigłowcowe wg regulaminu FAI, Jędrzej Wiler opisuje konkurencję nawigacyjną i freestyle.

O bezpieczne lądowanie
[szybownictwo / strona: 52 / autor: Wojciech Dombrowski]
W najnowszym PLAR Wojciech Dombrowski podsumowuje swoje wysiłki w kierunku spopularyzowania swojego sposobu nauczania techniki lądowania. To tzw. metoda znacznika – prosta, bezpieczna, niezawodna. Gdy nadejdzie sezon, koniecznie wypróbujcie ją ze swym instruktorem.

Powrót Zefira
[szybownictwo / strona: 56 / autor: Tomasz Szelągowski]
Tomasz Szelągowski przedstawia Zefira, szybowiec, na którym Edward Makula i Jerzy Popiel zdobyli dwa pierwsze miejsca w klasie otwartej na IX Mistrzostwach Świata w Junin w 1963 roku. Wyobraźcie sobie, że jeden z dwóch SZD-19-2A Zefir, które sprzedano wówczas do Argentyny, wciąż tam lata! W PLAR 2/2013 historia i zdjęcia przepięknie odrestaurowanego szybowca.

Grzańce po góralsku
[baloniarstwo / strona: 58 / autor: Elżbieta Witkowska]
Nie ma to, jak balony w zimowej, górskiej scenerii! Zorganizowane w trzeci weekend stycznia Pierwsze Nowotarskie Zawody Balonowe odbyły się pod znakiem pomyślnych wiatrów – pisze Elżbieta Witkowska, wróżąc rychłe powtórzenie imprezy.


[felieton / strona: 3 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza o różnym pojmowaniu metodyki szkolenia


[felieton / strona: 78 / autor: Piotr Długiewicz]
Felieton Piotra Długiewicza o tym, że jednym z najtrudniejszych etapów lotu może być… kołowanie.

DA 40 samolotem roku
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: Redakcja Aero News Network w tegorocznym rankingu za najlepszy samolot roku 2012 uznała Diamonda DA40 XLS.

Autopilot z certyfikatem
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: EASA wydała uzupełniający certyfikat typu (STC), dopuszczający instalowanie w zarejestrowanych na terenie Europy samolotach Cessna 182 Skylane cyfrowego autopilota Avidyne DFC90, współpracującego z wyświetlaczem PFD Evolution Pro firmy Aspen Avionics.

Beechcraft przetrwa
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: Firma Hawker Beechcraft poinformowała, że do marca powinna zrealizować plan wyprowadzenia przedsiębiorstwa ze stanu upadłości (tzw. Chapter 11 bankruptcy).

Pioneer 300 w Polsce
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: W warsztacie Jerzego Gruchalskiego w Ślesinie powstaje ciekawy samolot o drewnianym szkielecie i kompozytowym pokryciu – włoski Alpi Pioneer 300.

Nowy Caravan
[aktualności / strona: 17 / autor: (ks)]
Notatka: Cessna uzyskała certyfikat FAA dla nowej wersji samolotu Grand Caravan EX i rozpoczęła dostawy pierwszych egzemplarzy maszyny.

Kitfox z wtryskiem
[aktualności / strona: 17 / autor: (ms)]
Notatka: Firma Kitfox Aircraft opracowała udoskonaloną wersję cenionego i popularnego samolotu Kitfox SLSA, wyposażoną w najnowszy silnik Rotax 912iS z elektronicznie sterowanym wtryskiem paliwa i elektronicznym zapłonem.

Cirrus G5 może więcej
[aktualności / strona: 17 / autor: (ks)]
Notatka: Cirrus uzyskał certyfikat dopuszczający zwiększenie maksymalnej masy startowej samolotów SR22 piątej generacji (G5) z 1544 do 1634 kg.

Świetny rok Wrocławia
[aktualności / strona: 17 / autor: (ms)]
Notatka: Miniony rok był przełomowym dla Portu Lotniczego im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu.

SP-LRA za oceanem
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: 16 stycznia należący do Polskich Linii Lotniczych LOT Boeing 787 Dreamliner o znakach SP-LRA wykonał swój pierwszy lot za Atlantyk. Niestety, przybycie do Ameryki zbiegło się z decyzją FAA o „uziemieniu” wszystkich Dreamlinerów.

Optymizm Gulfstreama
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: W tym roku firma Gulfstream Aerospace Corporation zamierza dostarczyć klientom około 140 samolotów dyspozycyjnych.

2-miejscowy Volocopter
[aktualności / strona: 18 / autor: (ks)]
Notatka: Niemiecka firma E-Volo, która w roku 2011 oblatała eksperymentalny pionowzlot o napędzie elektrycznym, zamierza zbudować jego dwuosobowe rozwinięcie.

Na Przylep z biegówkami
[aktualności / strona: 18 / autor: (jw) ]
Notatka: Piloci Aeroklubu Ziemi Lubuskiej nie muszą już jeździć do Jakuszyc żeby utrzymywać formę na odpowiednim poziomie.

Sokoły dla VIP-ów
[aktualności / strona: 19 / autor: (ks)]
Notatka: W PZL Świdnik oblatano przeznaczony dla 1. BLT śmigłowiec W-3WA Sokół z klimatyzowanym salonikiem wyposażonym w sprzęt audio i elegancką tapicerką.

Seryjny EC175 oblatany
[aktualności / strona: 19 / autor: (ms)]
Notatka: W zakładach Eurocoptera w Marignane na południu Francji oblatano pierwszy seryjny egzemplarz najnowszego śmigłowca tego koncernu, EC175.

Wielki Aeroscraft
[aktualności / strona: 19 / autor: (ks)]
Notatka: W kalifornijskim Tustin rozpoczęto pierwsze próby prototypu sztywnego sterowca Aeroscraft.

Swietłana w Gryźlinach
[aktualności / strona: 20 / autor: (ms)]
Notatka: Gwiazdą Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach koło Olsztynka będzie wielokrotna Mistrzyni Świata Kobiet w akrobacji samolotowej, Swietłana Kapanina.

Sukcesy w Argentynie
[aktualności / strona: 20 / autor: (aks)]
Notatka: 32. Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Argentynie zakończyły się 19.01.2013 r. sukcesem Polaków. Sebastian Kawa wrócił z dziewiątym juź medalem Mistrza Świata w klasie Standard a Jędrzej Skłodowski z brązowym medalem w klasie Światowej.

Bąk nabiera kształtów
[aktualności / strona: 20 / autor: (ms)]
Notatka: Dzięki innowacyjnym przyrządom, wykonanym przez Jerzego Gruchalskiego, nabrały tempa prace nad szkieletem rekonstruowanego przez Fundację Zabytki Polskiego Nieba motoszybowca Bąk II – pionierskiej w skali świata konstrukcji inżyniera Antoniego Kocjana.

Certyfikaty dla inżynierów
[aktualności / strona: 20 / autor: (red)]
Notatka: 25.01 na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej odbył się egzamin inżynierski dla studentów kierunku Mechanika i Eksploatacja Lotnicza. Tytuł inżyniera uzyskało szesnastu absolwentów, w tym cztery panie.

Jubileusz Piotrkowa
[aktualności / strona: 21 / autor: (ms)]
Notatka: Lotnisko Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej będzie uroczyście obchodzić jubileusz stulecia działalności.

Paragiełda 2013
[aktualności / strona: 21 / autor: (red)]
Notatka: W dniach 9-10 marca 2013 r. Gekon Glide Club zaprasza wszystkich na doroczne Targi Lotnictwa Lekkiego PARAGIEŁDA. 

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2013

Spis numeru: Między niebem a brzegiem jeziora[wydarzenie / strona: 30 / autor: Miłosz Rusiecki]W tym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje