Przegląd Lotniczy – kwiecień 2013

Spis numeru:

Bądź przezorny za dwóch
[inne / strona: 22 / autor: Michał Setlak]
W porównaniu z koszmarnym rokiem 2011, ubiegły rok był znacznie lepszy pod względem bezpieczeństwa lotów. Miało jednak miejsce kilka wypadków śmiertelnych mających niepokojącą cechę wspólną: wydarzyły się w locie z instruktorem. Jak unikać takich tragedii? Przed sezonem proponujemy przeanalizowanie raportów PKBWL.

Przestrzeń się zmienia – nowe granice CTR-ów polskich lotnisk
[inne / strona: 26 / autor: Andrzej Rutkowski]
Ta wiosna przynosi sporo zmian w polskiej przestrzeni powietrznej. Zdecydowana większość z nich służyć będzie lotnikom General Aviation, jednak na razie nie znajdziemy ich na mapie VFR – nowe wydanie zapowiadane jest na maj. W najnowszym PLAR pokazujemy, czego należy się spodziewać i przypominamy o tym, by przygotować się do lotu w oparciu o AIP oraz konieczności weryfikacji aktualności znajdujących się w nim stron.

Twenty Ten w próbach
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Jako jedna z pierwszych redakcji w Europie mieliśmy okazję sprawdzić w locie nowy produkt firmy Tecnam! W kwietniowym numerze PLAR opisujemy będący jeszcze w próbach certyfikacyjnych wg wymagań CS 23 czteromiejscowy samolot P2010 z certyfikowanym silnikiem na benzynę samochodową. Czy tak wyrasta silna włoska konkurencja w segmencie rynku zdominowanym przez Cessny 172 i 182?

Mamy Mistrzostwa!
[śmigłowce / strona: 36 / autor: Z Marcinem Szamborskim rozmawia Andrzej Rutkowski]
„Czy nasi piloci śmigłowcowi staną jeszcze kiedykolwiek na starcie tej pięknej imprezy?” – tym pytaniem kończy swoją książkę „Sześć stopni swobody” słynny pilot Ryszard Witkowski. To marzenie spełniło się w 2012 r., po ćwierćwieczu nieobecności Polski na Mistrzostwach Świata. Powstaje Kadra Narodowa, ruszają zawodnicze treningi i zawody. O to wszystko pytamy Marcina Szamborskiego, organizatora działalności śmigłowcowej i… Śmigłowcowych Mistrzostw Świata 2015, które odbędą się na lotnisku Gdynia-Kosakowo!

Podziel się doświadczeniem
[latanie samolotowe / strona: 40 / autor: Sławomir Cichoń, Zespół Latajmy Bezpiecznie]
Czy podczas latania nie przytrafiają nam się żadne „historie” – czy też są to rzeczy tak wstydliwe, że nie mamy zwyczaju dzielić się nimi z innymi pilotami? Sławomir Cichoń z Zespołu Latajmy Bezpiecznie zwraca uwagę na to, że warto korzystać z możliwości dobrowolnego i anonimowego zgłaszania swoich incydentów – dzieląc się doświadczeniem, pozwalajmy innym uczyć się na naszych błędach.

Pilot jest nagi
[inne / strona: 54 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Krzysztof Krawcewicz recenzuje polskie wydania kultowej książki „The naked pilot”, której autor swoją misję określa jako „przełamanie ostatniej największej bariery w lotnictwie”. Chodzi o tę barierę, która uniemożliwia skuteczną walkę z katastrofami ? presję opinii publicznej.

Zanim wybierzesz się do Łodzi
[latanie samolotowe / strona: 30 / autor: Zespół Latajmy Bezpiecznie]
Zespół Latajmy Bezpiecznie o potencjalnie niebezpiecznym zarządzeniu, wprowadzonym w AIP Polska, które zabrania „statkom powietrznym kodu A” lądowania na lotnisku Łódź Lublinek na kierunku 07L, czyli od zachodu.

Awaria żyroskopów w IMC (2)
[latanie samolotowe / strona: 32 / autor: Andrzej Pazio]
Czy latając bez widoczności jesteś przygotowany na awarię przyrządów żyroskopowych, gdy na sztucznym horyzoncie wyskoczy „chorągiewka” – sygnał niesprawności, a autopilot wyda dźwięk rozłączania? Kontynuujemy artykuł Andrzeja Pazio o technice pilotażu w takiej sytuacji.

Włochy z powietrza i… z ziemi
[latanie samolotowe / strona: 42 / autor: Jan Kamiński]
Ty chcesz latać, żona – zwiedzać. Jak spędzić wspólny urlop godząc jedno i drugie? W PLAR 4/2013 podsuwamy Czytelnikom pomysł na nieco inne niż dotychczas podróżowanie po Starym Kontynencie. Latania może jest odrobinę mniej, ale za to spokojnie mieścimy się w ograniczeniach masowych klasy ultralight!

Powrót Vulcana
[latanie samolotowe / strona: 72 / autor: Iain Young]
Oto historia programu prób w locie, dzięki któremu zabytkowy Avro Vulcan XH558 – czterosilnikowy, odrzutowy bombowiec, będący symbolem zimnej wojny – po przejściu do cywila, w 2008 roku znów wzniósł się w powietrze, by cieszyć gości pokazów lotniczych. Przeczytajcie i przejrzyjcie terminarz pokazów na Wyspach, bo bieżący rok może być jednak ostatnim sezonem lotów Vulcana, do tej pory najbardziej skomplikowanego warbirda, który po odbudowie został dopuszczony do użytku cywilnego…

Pół wieku białego szaleństwa
[latanie samolotowe / strona: 50 / autor: Tadeusz Chwałczyk]
W tym roku przypada 50 lat od wznowienia po wojnie Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych – najstarszej i najdłużej kontynuowanej imprezy lotniczej w Polsce. Przed wojną zimowe zawody rozegrano pięciokrotnie, po wojnie – 47 razy. Na łamach Przeglądu Tadeusz Chwałczyk przypomina historię Zimowych Zawodów Samolotowych.

Powrót do Kiripotib
[szybownictwo / strona: 56 / autor: Jerzy Kolasiński]
Zabrzmi to niewiarygodnie, ale egzotyczna Namibia powoli staje się „drugim domem” polskich szybowników. Przyjeżdżają nie tylko po egzotykę, ale przede wszystkim po wyczynowe latanie. Poprawiają rekordy życiowe, ale i rekordy Polski. Do afrykańskiej przygody zachęca na łamach PLAR Jerzy Kolasiński. Argumenty? 5810 km przeleciane w ciągu tygodnia, najdłuższy przelot w życiu (1140 km), pobity rekord Polski na trójkącie 400 km.


[felieton / strona: 3 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Artykuł wstępny, w którym Krzysztof Krawcewicz przed rozpoczęciem sezonu przypomina o sprawach bezpieczeństwa


[felieton / strona: 78 / autor: Piotr Długiewicz]
Felieton z naziemnymi rozważaniami na lotnicze tematy.

Dojrzały Corvalis
[aktualności / strona: 14 / autor: (ks)]
Notatka: 2.03 dokonano oblotu fabrycznego pierwszego egzemplarza modelu Cessna Corvalis TTX.

Nowy Sovereign
[aktualności / strona: 14 / autor: (ms)]
Notatka: Cessna przedstawiła prototyp nowej wersji odrzutowca dyspozycyjnego Citation Sovereign ze skrzydłami zaopatrzonymi w winglety oraz silnikami Pratt & Whitney PW306D.

550 w produkcji
[aktualności / strona: 14 / autor: (ms)]
Notatka: Firma Eclipse Aerospace uzyskała od FAA zaktualizowany certyfikat producenta, umożliwiający jej rozpoczęcie końcowego montażu, prób i certyfikacji osobistego odrzutowca dyspozycyjnego Eclipse 550.

Do akrobacji – SNAP
[aktualności / strona: 14 / autor: (ms)]
Notatka: Włoski Tecnam zamierza przedstawić na targach AERO we Friedrichshafen akrobacyjny samolot o nazwie SNAP.

Zeppeliny u Goodyeara
[aktualności / strona: 15 / autor: (ks)]
Notatka: Firma Goodyear rozpoczyna wymianę swej floty sterowców.

Czterechsetna CJ3
[aktualności / strona: 15 / autor: (ms)]
Notatka: W zakładach Cessny w Wichita wyprodukowano czterechsetny egzemplarz sprzedawanego od dziewięciu lat lekkiego odrzutowca dyspozycyjnego Citation CJ3.

Diamondy dla Dęblina
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: Studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zyskali dwa nowe samoloty szkolno-treningowe Diamond DA-20 C1-Eclipse, a do końca września do Szkoły Orląt trafią jeszcze trzy takie maszyny.

Elektryczny SportStar
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: 28 marca w Kunovicach czeska firma Evektor oblatała napędzany silnikiem elektrycznym samolot SportStar EPOS (Electric POwered Small aircraft).

„Charlie” oblatany
[aktualności / strona: 16 / autor: (ks)]
Notatka: Na przełomie marca i kwietnia Boeing wykonał serię lotów próbnych w ramach programu recertyfikacji modelu 787 Dreamliner po dokonaniu zmian w instalacji akumulatorów litowo-jonowych.

ParaRudniki 2
[aktualności / strona: 16 / autor: (ms)]
Notatka: 25 i 26 maja na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego odbędzie się druga edycja imprezy ParaRudniki.

Oblot Panthery
[aktualności / strona: 17 / autor: (ks)]
Notatka: 4 kwietnia na fabrycznym lotnisku firmy Pipistrel w słoweńskiej Ajdovscinie piloci Mirko Anzel i Saso Knez dokonali oblotu kompozytowego, czteromiejscowego samolotu Panthera.

Zrób to SAM
[aktualności / strona: 17 / autor: (ks)]
Notatka: Firma Sam Aircraft z Montrealu oblatała samolot Sam LS Retro z dwumiejscową kabinę w układzie tandem.

Virus zakwalifikowany
[aktualności / strona: 17 / autor: (ms)]
Notatka: Urząd Lotnictwa Cywilnego wpisał ultralekki samolot Pipistrel Virus SW na Listę Typów Zakwalifikowanych.

Nieważkość dla każdego
[aktualności / strona: 18 / autor: (ks)]
Notatka: Należąca do francuskiej agencji kosmicznej CNES firma Novespace rozpoczęła komercyjne loty dla osób pragnących spróbować stanu nieważkości.

Cabri dla kadetów
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: W drugiej połowie tego roku flota Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego przy Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie wzbogaci się o dwa dwumiejscowe śmigłowce Cabri G2.

Nowe Belle w Polsce
[aktualności / strona: 18 / autor: (red)]
Notatka: W maju i sierpniu tego roku Bell dostarczy do Polski dwa nowe śmigłowce Bell 407GX, zakupione przez klientów firmy JB Investments.

Symulatory dla WSOSP
[aktualności / strona: 18 / autor: (ms)]
Notatka: W Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie uruchomiono dwa nowe symulatory FNPT II – samolotowy i śmigłowcowy.

Słoneczne hangary
[aktualności / strona: 20 / autor: (ks)]
Notatka: Na lotnisku w Bremgarten (EDTG) oddano do użytku hangary dla samolotów lekkich o dachach pokrytych ogniwami fotowoltaicznymi.

Udana Paragiełda
[aktualności / strona: 20 / autor: (rp)]
Notatka: 9-10.03 odbyła się w Warszawie IX edycja Paragiełdy.

Wałbrzyski jubileusz
[aktualności / strona: 20 / autor: (azw)]
Notatka: Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej obchodzi 30-lecie istnienia oraz 50-lecie działalności lotniczej swego prezesa Jerzego Siatkowskiego.

Avidyne w Drabpolu
[aktualności / strona: 20 / autor: (rp)]
Notatka: Podczas targów towarzyszących Międzynarodowej Konwencji AEA (Aircraft Electronics Association) w Las Vegas firma Drabpol została uhonorowana statusem Elitarnego Dystrybutora Avidyne.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2013

Spis numeru: Między niebem a brzegiem jeziora[wydarzenie / strona: 30 / autor: Miłosz Rusiecki]W tym …

Stanisław Prauss i jego konstrukcje