Przegląd Lotniczy – wrzesień 2015

Spis numeru:

We wrześniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata – znów w Polsce
Śmigłowcowe MŚ rozegrane w Przylepie pretendują do lotniczego wydarzenia roku. Poprzednio ŚMŚ gościły w Polsce w 1981 r. i były sensacją transmitowaną przez TVP. Mówiono o nich żartobliwie – zważywszy na czasy – „wspólne manewry Układu Warszawskiego i NATO”. To wtedy nestor polskiego lotnictwa śmigłowcowego, Ryszard Witkowski, podał 5 etapów organizowania imprez międzynarodowych: 1. Szczery entuzjazm 2. Totalny bałagan. 3. Szukanie winnych 4. Karanie niewinnych 5. Odznaczanie tych co z organizacją nie mieli nic wspólnego… Po 34 latach śmigłowcowe elity świata znów zawitały do Polski, za sprawą tytanicznego wysiłku garstki entuzjastów. Jak im się udało? Atmosferę tych dni odnajdziemy w reportażu Andrzeja Rutkowskiego pt. „Spaleni słońcem”.

Xtreme Decathlon – nowy akrobacyjny górnopłat
Mało kto wie że klasyczna linia dopuszczonych do akrobacji górnopłatów (Champion-Citabria- Decathlon) jest stale w produkcji. Pierwszy i jedyny w Europie Decathlon wersji Xtreme można było zobaczyć na Małopolskim Pikniku Lotniczym w Krakowie. Miłosz Rusiecki przedstawia tę konstrukcję i rozmawia z jej pilotem, Krzysztofem Barszczewskim.

Otwarta droga przed R-66
Po przyznaniu certyfikatu typu przez EASA, amerykański lekki turbinowy śmigłowiec Robinson R- 66 rozgaszcza się na europejskim rynku, w tym w Polsce. Pierwszy Robinson na polskich znakach, zmontowany w Polsce już pod nadzorem EASA przedstawiamy na łamach wrześniowego PLAR.

Radość latania
Prezentujemy kolejną pracę nagrodzoną w jubileuszowym konkursie Przeglądu Lotniczego. Michał Nogieć opowiada lotnicze historie, które ukształtowały go i motywowały na trudnej drodze do kariery pilota zawodowego. Niejeden z Czytelników odnajdzie w niej podobieństwo do własnych doświadczeń.

Z Rotaksem za pan brat
Silniki Rotax serii 912 są praktycznie monotypem we współczesnych samolotach ultralekkich i niektórych lekkich maszynach certyfikowanych. Na łamach PLAR przedstawiamy ten popularny silnik, podajemy co pilot powinien o nim wiedzieć i przypominamy zalecenia umożliwiające jego bezpieczną eksploatację.

Podróż do przeszłości – w szyku
Jeszcze nie tak dawno latania w szyku można było nauczyć się w aeroklubach. Dziś jest to umiejętność unikalna. O technice bezpiecznego latania w szykach na podstawie praktyki szkoleniowej wypracowanej przez RAF opowiada Jacek Mainka. Tytułowy „powrót do przeszłości” jest tym bardziej uzasadniony że ilustrują go zdjęcia formacji trzech samolotów historycznych Tiger Moth, Auster i Chipmunk wykonane z czwartego samolotu (prowadzącego formację) przez Andrzeja Rutkowskiego

Pokazy lotnicze. Jak to zrobić?
Zorganizowanie pokazów lotniczych jest dużym wyzwaniem organizacyjnym. Organizacja lotów i logistyka to jednak nie wszystko. Okazuje się, że obecnie ilość wymogów formalnych stawiana organizatorom jest tak duża, że przygotowania do imprezy należy rozpocząć na wiele miesięcy wcześniej. Dlatego wszystkim którzy planują w przyszłym sezonie organizowanie pokazów polecamy już teraz ten artykuł. Regulacje prawne dotyczące pokazów lotniczych wyjaśnia radca prawny Paweł Szarama.

Aerocasco dla dronów
Czy bezpilotowiec można ubezpieczyć od wypadków i kradzieży? Na czym polega Aerocasco dla dronów tłumaczy specjalista ds. ubezpieczeń Tomasz Dolata.

Polski triumf nad Dunajem
Kolejne mistrzostwa – i kolejne sukcesy polskich szybowników: polska kadra przywiozła z Węgier 5 medali, w tym dwa złote. Tomasz Kawa opowiada o Szybowcowych Mistrzostwach Europy w klasie otwartej i wielomiejscowej, które rozgrywały się w Osceny.

Czyżyny dalej zachwycają
Krakowskie pokazy co roku przyciągają sympatyków lotnictwa. W tym roku atrakcji nie zabrakło i na niebie mogliśmy podziwiać zarówno maszyny historyczne, jak i współczesne. Co działo się na Czyżynach – o tym pisze Paweł Bondaryk

Józef Korol – opowieść o Pionierze
Daniel Nowik przypomina sylwetkę zmarłego 10 lat temu Józefa Korola, prekursora lotniarstwa i motolotniarstwa, konstruktora, instruktora samolotowego, który swoją pasją latania zarażał innych i któremu środowisko lotnicze Dolnego Śląska wiele zawdzięcza.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o nauce, którą powinniśmy wyciągnąć z błędów kolegów, których już nie ma wśród nas, oraz felieton Piotra Długiewicza o zwodniczym poczuciu kontroli i o tym kto jest ryzykantem.

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2015

Spis numeru: W sierpniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: „Szóstka” startuje krócejCzy 13 lat po oblocie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock