Przegląd Lotniczy – sierpień 2015

Spis numeru:

W sierpniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

„Szóstka” startuje krócej
Czy 13 lat po oblocie prototypu Diamond TwinStar może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Okazuje się że tak, bo wygląda na to, że wersja „VI” może już śmielej korzystać z trawiastych lotnisk, dzięki skróceniu długości rozbiegu. Co jeszcze zmieniło się w DA42? – pisze o tym Krzysztof Krawcewicz.

Nie przegap ostrzeżenia nawigacyjnego
Sytuacja geopolityczna zwiększa prawdopodobieństwo tego, że podczas spokojnego lotu gdzieś w Polsce w przestrzeni klasy G śmignie nam przed nosem wojskowy odrzutowiec, albo jakiś… komandos. Jedną z pierwszych myśli lotnika będzie wtedy: „do licha, wleciałem w jakąś strefę”. Ano, niekoniecznie… Ostrzeżenie nawigacyjne to pewne novum w przestrzeni powietrznej. Czym ono różni się od np. typowej strefy na skoki spadochronowe i gdzie go szukać przed lotem wyjaśnia informator FIS Andrzej Rutkowski.

Trasa w planie lotu
Wypełnianie planu lotu może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli robimy to rzadko, a od szkolenia upłynęło już trochę czasu i nie mieliśmy okazji zaktualizować wiedzy w tym zakresie. Jak prawidłowo zapisać trasę w planie lotu i co zmieniło się w tej kwestii w ostatnich latach, omawia Magdalena Rekść-Kopyłowicz – informator FIS Gdańsk.

Podejście z krążeniem cz.2
Instruktor Dominik Punda kontynuuje omawianie podejścia z krążeniem, które należy do trudniejszych podejść instrumentalnych jakie musi opanować pilot IFR-owy

Nad Zatoką Gdańską
„Morza szum, ptaków śpiew…” Michał Kacperski opowiada, jak można sobie zorganizować egzotyczne latanie podczas wakacji z rodziną i wcale nie przekraczając granic Polski.

Sterowanie dronem – beztroska zabawa, czy duża odpowiedzialność
W dobie wszechobecnych dronów, gdy praktycznie każdy z dnia na dzień może stać się lotnikiem pamiętajmy, że za nasze błędy ponosimy odpowiedzialność cywilną. O ubezpieczeniach w awiacji pisze specjalista ds. ubezpieczeń Tomasz Dolata.

Lot z Pszczołami
Wyjątkowe zdjęcia z lotu w formacji odrzutowym Albatrosem L-39 zespołu Baltic Bees Jet Team przedstawia Filip Modrzejewski.

Bombardier atakuje
Premiera nowej rodziny samolotów pasażerskich Bombardier CSeries była największym wydarzeniem paryskiego salonu lotniczego. Wszystko wskazuje na to, że CS100 i CS300 mają przed sobą wielką przyszłość, być może zobaczymy je niedługo w Polsce. W PLAR 8/2015 Michał Setlak pisze, czym nowe samoloty wyróżniają się w swojej klasie.

Aviation Fair Pardubice
Nasi południowi sąsiedzi pielęgnują historię rodzimej awiacji, czego znakomitym dowodem były pokazy Aviation Fair w Pardubicach. Jakie konstrukcje można było zobaczyć na czeskim niebie? O imprezie pisze Krzysztof Cieślawski.

Co zobaczymy w Radomiu
Pokazy w Radomiu, jedna z największych imprez lotniczych w kraju, tradycyjnie wzbudzają duże emocje. Przed pokazami prezentujemy zespoły i pilotów, którzy wystąpią przed publicznością.

Co nowego na EPGD
Gdańskie lotnisko przygotowało kilka nowości nie tylko dla pasażerów, ale i pilotów GA – relacja Marcina Kani.

Kompozytowy, czyli złożony
Od zarania lotnictwa konstruktorzy szukają idealnych materiałów do budowy samolotów. Do najważniejszych, obok duralu, należą kompozyty. Czym właściwie są i jakie problemy pomagają rozwiązać – pisze o tym mgr inż. Zuzanna Kunicka

Betty Jane
Lot legendarnym Mustangiem to wyjątkowa gratka – zwłaszcza, jeśli jest to bardzo rzadki model P51C. Swoje wrażenia z akrobacji na zabytkowym myśliwcu opisuje Dave Unwin.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o NOTAM-ach i felieton Piotra Długiewicza o kobietach w lotnictwie.

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2015

Spis numeru: We wrześniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata – znów w PolsceŚmigłowcowe …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *