Przegląd Lotniczy – grudzień 2015

Spis numeru:

W grudniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Pioneer 300 – klasyczna elegancja
Włoski Pioneer 300 to szybki, dwumiejscowy ultralajt o konstrukcji niezwykłej ze względu na rodzaj użytych materiałów. Niedawno pierwszy egzemplarz tego typu trafił do Polski, wykorzystaliśmy więc okazję, by przyjrzeć mu się z bliska. Wrażenia z lotu Pionierem opisuje w grudniowym numerze PLAR Krzysztof Krawcewicz. Artykuł ilustrują zdjęcia w locie Romana Peczki.

Trening przydatny dla każdego
Symulatory, od lat wykorzystywane w treningu pilotów liniowych, stały się cennym elementem szkolenia także w małym lotnictwie. W najnowszym PLAR wymieniamy symulatory dostępne w Polsce i wyjaśniamy, dlaczego warto się udać na wirtualny trening i jakich korzyści można oczekiwać.

Sprytny Sokół
Już z daleka widać, że Mraz M.1C Sokol to maszyna o korzeniach sięgających lat trzydziestych, gdy zawody Challenge dawały potężną motywację pomysłowości konstruktorów. Efektem były maszyny pełne sprytnych rozwiązań, taki jak udany czechosłowacki Sokol, zbudowany w ok. 300 egzemplarzach. Jeden z nich 50 lat temu trafił do brytyjskiego rejestru – dla Przeglądu Lotniczego opisuje go Francis Donaldson. Zdjęcia w locie wykonał nasz brytyjski współpracownik Keith Wilson.

Raportować kulturalnie
Po konferencji bezpieczeństwa kolejne lotnicze instytucje podpisały deklarację współpracy w zakresie wdrażania idei Just Culture. Co z tego wynika dla pilota, a zwłaszcza jakie zdarzenia dotyczące General Aviation podlegają zgłaszaniu obowiązkowemu pisze Magdalena Rekść-Kopyłowicz.

PC-6 w cywilu
Pilatus PC-6 to ceniony na całym świecie, wyjątkowo wszechstronny, turbośmigłowy STOL. Nic dziwnego, że gdy tylko pojawiła się okazja, miłośnicy warbirdów sprowadzili do USA dwa egzemplarze wycofane z austriackich sił powietrznych. O tym, jak do tego doszło, przeczytacie w PLAR 12/2015. Fascynujące zdjęcia w locie wykonał nasz brytyjski współpracownik Keith Wilson.

Podniebny demon
SkyDemon to zyskująca coraz większą popularność aplikacja ułatwiająca przygotowanie do lotów VFR i wspomagająca nawigację podczas lotu. O możliwościach, jakie daje pilotowi i kolejnych funkcjach pisze w najnowszym Przeglądzie Lotniczym Łukasz Jachowicz.

Zezwolenia podczas podlotu
Wtargnięcie na pas uznawane jest przez Europejski Program Bezpieczeństwa za jedną z najbardziej niebezpiecznych sytuacji w ruchu lotniczym. W grudniowym PLAR przedstawiamy analizę zgłoszenia do Zespołu Latajmy Bezpiecznie o tym jak zezwolenie kontroli ruchu lotniczego podane nie w porę pilotowi śmigłowca może skutkować niebezpiecznymi konsekwencjami. Podpowiadamy też jak się przed tym zabezpieczyć.

Kalkulator kręgu
Mam wejść w drugi do lewego na 28… Jak się w tym nie pogubić kiedy nadlatuję nad lotnisko od północy? Okazuje się, że jest proste narzędzie, które na tym etapie lotu skutecznie redukuje prawdopodobieństwo popełnienia przez pilota błędu. Co to takiego kalkulator kręgu i jak z niego korzystać? W odpowiedzi na pytanie Czytelnika publikujmy opis jego działania i szczegółową instrukcję użytkowania.

Mega laboratorium
Od listopada Polska dysponuje najnowocześniejszym w świecie i jedynym takim w Europie Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych. Placówka, zbudowana z udziałem funduszy unijnych w efekcie współpracy nauki i przemysłu, umożliwia stworzenie warunków zbliżonych do występujących wewnątrz silnika turbinowego. Jak to wygląda, pokazujemy na łamach najnowszego Przeglądu Lotniczego.

Z podniesioną głową w Latitude
1 grudnia w Modlinie po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano nowy dyspozycyjny odrzutowiec Cessna Citation Latitude. Na łamach PLAR ekspresowy opis samolotu i rzut oka do bogato wyposażonego kokpitu i kabiny amerykańskiego bizjeta, w którym podczas spaceru w kabinie pasażerskiej nie grozi nam przycierka głową o sufit…

Co w prawie piszczy
Najnowsze zmiany w prawie, dotyczące m.in. użycia źródła światła lub lasera w newralgicznych strefach przestrzeni powietrznej oraz zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych komentuje dla czytelników PLAR radca prawny Paweł Szarama.

Naznaczony
Nasza opowieść wigilijna o chłopcu, który na przekór chorobie rozwija swą lotniczą pasję, walce rodziców o leki i zaangażowaniu środowiska lotniczego.

Z Tornado na „sznurku”
Kolejny reportaż Filipa Modrzejewskiego z natowskich ćwiczeń. Tym razem mamy niepowtarzalną okazję przyjrzeć się z bliska tankowaniu Panavia Tornado w powietrzu.

Gdzie latać dronem
Po głośnym incydencie zbliżenia się drona do samolotu pasażerskiego lądującego na Okęciu, Andrzej Rutkowski przypomina, gdzie w prosty sposób nie ruszając się z domu znaleźć informacje o strukturze przestrzeni powietrznej w rejonie, w którym planujemy latać dronem.

Zdarzyło w górach
Latanie w górach to powrót do korzeni szybownictwa. Wymaga jednak od pilota wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim rozwagi. W grudniowym PLAR Michał Setlak przypomina trzy wypadki szybowcowe, które wydarzyły się na górskim szybowisku, przedstawiając ich przebieg, przyczyny i zalecenia Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Balonowy bal w Albuquerque
Ilustrowany przepięknymi zdjęciami reportaż z tej najbardziej wyjątkowej na świecie fiesty balonowej przedstawia nasz korespondent zza oceanu, Grzegorz Swiderski.

Captain speaking
Rozpoczynamy nowy cykl felietonów kapitana Jarosława Czaplickiego, pilota Boeinga 737. Pierwsza z kapitańskich opowieści dotyczy obyczajów w krajach arabskich, które mogą zaskoczyć pilota z Europy.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o korzyściach płynących z treningu na symulatorze i felieton Piotra Długiewicza o pewnym locie, który mógł mieć inne zakończenie, gdyby nie Anioł Stróż.

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2015

Spis numeru: W sierpniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: „Szóstka” startuje krócejCzy 13 lat po oblocie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock