Przegląd Lotniczy – październik 2019

Spis numeru:

W październikowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Szybko i wysoko
Jak się dobrze poszuka, to na rynku wtórnym można znaleźć dla siebie samolot high performance w całkiem przystępnej cenie. Z Tomaszem Siembidą, zadowolonym właścicielem wyposażonej w sześciocylindrowego Lycominga ze sprężarką Socaty TB21, rozmawia Krzysztof Krawcewicz, a samolot w nadbużańskich plenerach fotografował Andrzej Rutkowski.

Pamiętaj o ogonie
W trakcie lotu pilot koncentruje się na tym, co ma przed sobą, tymczasem pierwszym skutkiem wychylenia steru wysokości jest pionowe przemieszczenie ogona. Instruktor pilot Krzysztof Krawcewicz analizuje sytuacje prowadzące do kolizji w powietrzu lub uderzenia ogonem o ziemię, oraz jak prawidłowo reagować w stresie i zaskoczeniu, by to niebezpieczeństwo zażegnać.

Tu się ląduje wszędzie
Na Alasce ląduje się na drodze między samochodami, na tafli jeziora, wyschniętej kamienistej rzece, skalnej półce czy ośnieżonym lodowcu, a koła podwozia często zastępują narty lub pływaki. Poza urokami takiego przepełnionego nieskrępowaną wolnością latania chodzi też o bezpieczeństwo, a zdobyte tu umiejętności mogą przydać się w innych częściach świata. Swoją przygodę z lataniem na Alasce opisuje Magdalena Woch. I te zdjęcia…

Latać na jetach
Latanie na ekswojskowych samolotach odrzutowych jest dostępne dla pilotów general aviation i dostarcza niezapomnianych emocji. Podróżując po Teksasie Filip Modrzejewski odwiedził z aparatem ośrodek oferujący loty na włoskich S-211 Marchetti. Artykuł przybliża zasady użytkowania takich samolotów i wykonywania na nich lotów przez pilotów cywilnych w USA.

Srebrna piękność
Ryan ST-A przedstawiony przez naszego korespondenta Dave’a Unwina został opracowany za oceanem w pierwszej połowie lat 30. i uchodził za jedną z najelegantszych konstrukcji swoich czasów, do tego przewyższającą osiągami większość ówczesnych dwupłatów. Powstały też jego wersje myśliwsko-bombowe. Dave testuje w powietrzu wyprodukowany w 1939 roku egzemplarz ST-A w powietrzu, zdjęcia Darrena Harbara nie pozostawiają wątpliwości – to naprawdę piękna, rasowa maszyna.

Twarde lądowanie Sebastiana
Na tych mistrzostwach Sebastian Kawa miał bronić tytułu mistrza świata w klasie szybowców 13,5-metrowych. Drobna na pozór usterka techniczna sprawiła jednak, że w Apeninach walczył nie o zwycięstwo, a o życie. W wyniku niezadziałania silnika musiał lądować awaryjnie na stromym górskim zboczu i doznał urazu kręgosłupa. Tomasz Kawa analizuje zdarzenie, a także ryzyko podejmowane przez pilotów latających na szybowcach z układami napędowymi.

Pilot gotów!
We wrześniu na szczycie góry Litwinki w Czarnej Górze – miejscu, gdzie niemal sto lat temu zostały rozegrane pierwsze w Polsce zawody szybowcowe – odbył się II Zlot Zabytkowych Szybowców. Impreza przyciągnęła pilotów kilkunastu wspaniałych, historycznych konstrukcji – były m.in. bezkabinowa GapaSalamandraMuchy i Grunau Baby z Litwy. Wspaniałe maszyny, piękne górskie krajobrazy i duch szybowcowej historii – to była niesamowita impreza. Zorganizowała ją Sekcja Szybowcowa Aeroklubu Nowy Targ, a opisał Robert Koprowski.

Janusz „Praszczur” Orłowski
W środowisku lotniczym pojawił się w latach 90, gdy jako 67-latek wyszkolił się na paralotniach i latał niemal do ostatnich chwil. W wieku 91 lat został najstarszym czynnie latającym paralotniarzem na świecie, co potwierdził rekord Guinnessa. Sylwetkę zmarłego we wrześniu br. pilota, który nie poddał się starości, przedstawia Krzysztof Krawcewicz.

Aviation Expo
Tegoroczna, czwarta już edycja Targów Lotnictwa Lekkiego w Kielcach odbyła się pod nową nazwą „Aviation Expo” i w nieco zmienionej formule. Niezmiennie na targach jak w soczewce skupiały się aktualne trendy w lotnictwie lekkim. O tym, co można było zobaczyć w Kielcach pisze Roman Peczka, a było co oglądać – targi przyciągnęły 40 wystawców, m.in. producentów samolotów i wiropłatów.

Pokazy na stulecie
Relacja z pokazów na 100-lecie Aeroklubu Polskiego, które 31 sierpnia odbyły się na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce. Za najmocniejsze punkty imprezy uznać należy wspaniałe pokazy akrobacyjne, wielką atrakcją były obfitujące w fajerwerki pokazy nocne.

Balonowy Aeropiknik
W lipcu w Paczkowie już po raz siódmy odbył się Aeropiknik. W zawodach zaliczanych do Balonowego Pucharu Polski wystartowało 15 polskich i zagranicznych załóg. Relacja Ewy Daszewskiej.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o tym, czy wychowanie lotniczego narybku przez szkolenie szybowcowe to już przeszłość, a także felietony: Piotra Długiewicza – o dwóch samolotach-ikonach, których na zawsze zabraknie w Oshkosh, cpt. Jarosława Czaplickiego o tym, że procedury nie zastąpią umiejętności latania oraz Szymona Majchera o lataniu w trudnych warunkach z „ciśnieniowymi” kursantami, gdy instruktor zbyt ulegnie ich presji.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2019

Spis numeru: W sierpniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Electro nad WarszawąCzy to już początek nowej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P