Przegląd Lotniczy – listopad 2019

Spis numeru:

W listopadowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Treningówka z Belgii
Sonaca 200 Trainer Pro to samolot przeznaczony głównie do szkolenia przyszłych pilotów liniowych. Wyposażona w glass kokpit wersja certyfikowana jest wg przepisów EASA CS-VLA, co oznacza, że musiała sprostać wielu rygorystycznym wymaganiom. Nową belgijską konstrukcję testuje nasz korespondent Dave Unwin. Czy chciałby się na niej szkolić? Zdjęcia Keith Wilson.

Po prostu latasz
W warszawskiej firmie Fusioncopter został opracowany jednoosobowy miniwiatrakowiec klasy UL-115 o nazwie JK-2 Nano. Trwające obecnie próby w locie są bardzo obiecujące. Krótką historię i konstrukcję tej nowości przedstawia Krzysztof Krawcewicz. Dzięki Nano wiatrakowce mogą jeszcze zyskać na popularności, gdyż do pilotowania urządzeń latających tej klasy nie jest wymagane świadectwo kwalifikacji.

Dziewczyna z helikopterem
Dzięki sztywnemu wirnikowi Bölkow Bö-105 jest jednym z niewielu śmigłowców, które mogą zrobić pętlę. Od niedawna na pokazach lotniczych w Polsce pojawia się ten śmigłowiec, a Maria Muś ma szansę zostać pierwszą kobietą wykonującą akrobację na tym typie. O urokach latania na Bölkowie z pilotką rozmawia Andrzej Rutkowski.

Krąg w trudnych warunkach
Krąg możemy budować na „meble” lub wg zasady 45°. Gdy jednak musimy włączyć się w krąg nadlotniskowy na nieznanym lotnisku, w warunkach zbliżonych do minimów dla lotów VFR, przy braku widoczności pasa, metody te mogą okazać się niewystarczające. W takim przypadku warto skorzystać z funkcji OBS zawartej w niemal każdym odbiorniku GPS. Instr. Włodzimierz Chrenowicz wyjaśnia, jak użyć jej właściwie.

Nad sercem Italii
Niezapomniane widoki i spora liczba małych, przyjaznych lotnisk GA czynią latanie nad Włochami bardzo przyjemnym. Jednak gęsty ruch lotniczy i intensywna korespondencja wymagają dużego skupienia i czujności. Cessnę można wypożyczyć w lokalnym aeroklubie – tak zrobili Adrian Wrocławski i Łukasz Łapiński, którzy zabierają nas w podróż do Rzymu i Neapolu.

Zobacz film z wyprawy:

Medale z Portugalii
We wrześniu w portugalskim Santa Cruz zostały rozegrane II Mistrzostwa Świata w Air Navigation Race. Wystartowały w nich 43 załogi, w tym dwie reprezentujące Polskę. Dariusz Lechowski, który wraz z Bolesławem Radomskim wywalczył w Portugalii pierwsze miejsce, relacjonuje przebieg mistrzostw oraz wyjaśnia zasady tej nowej widowiskowej konkurencji samolotowej.

W pogoni za mistrzami
W sporcie śmigłowcowym Polska liczy się coraz bardziej. Finał tegorocznego Śmigłowcowego Pucharu Świata odbył się w Łososinie. Andrzej Rutkowski rozmawia z pilotem Marcinem Szamborskim, który po ubiegłorocznym zwycięstwie – wraz z bratem Michałem – w klasie General, tym razem zmierzył się z najlepszymi z najlepszych w klasie Masters.

W hołdzie Hynkowi
W 61. rocznicę śmierci Franciszka Hynka na jednym z budynków na warszawskim Okęciu dokonano symbolicznego odsłonięcia muralu upamiętniającego dokonania pilota i pierwsze zwycięstwo polskiej załogi w pucharze Gordona Bennetta. Zwycięstwo to Franciszek Hynek odniósł w 1933 r. wraz ze Zbigniewem Burzyńskim w USA. Ewa Daszewska przedstawia relację z uroczystości oraz przybliża sylwetkę wybitnego pilota balonowego. Materiał ilustrują niepublikowane dotąd zdjęcia z archiwum Krzysztofa Borowiaka.

Jan Winczo. 1930-2019
Zmarłego 15 października Jana Winczo, pilota szybowcowego i samolotowego, instruktora o wielkich umiejętnościach i wyjątkowym talencie pedagogicznym, cieszącego się niekwestionowanym autorytetem w sprawach szkolenia lotniczego, wspominają Andrzej Pazio, współautor podręczników „Zasady pilotażu” i „Metodyka szkolenia szybowcowego” oraz Stanisław Błasiak.

W krainie Kanału Elbląskiego
Piętnaście załóg wzięło udział w rozegranych w sierpniu w Pasłęku XIII Zawodach Balonowych im. Bogusława Stankiewicza. Zgodnie z tradycją zawodnicy, oprócz udziału w sportowej rywalizacji, oddali hołd patronowi i inicjatorowi wcześniejszych edycji zawodów. Wspaniała rodzinna atmosfera, w jakiej przebiegają, to także już tradycja. Fotorelacja Ewy Daszewskiej.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o jesienno-zimowym szkoleniu oraz konieczności starannego przygotowania do każdego lotu, a także felietony: Piotra Długiewicza o dezorientacji podczas latania w ciemności, kpt. Jarosława Czaplickiego o tym, że pilot czasami musi „zdążyć przed północą” oraz Szymona Majchera o magii nocnego latania.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2019

Spis numeru: W sierpniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Electro nad WarszawąCzy to już początek nowej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P