Przegląd Lotniczy – sierpień 2019

Spis numeru:

W sierpniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Electro nad Warszawą
Czy to już początek nowej ery w general aviation? Pierwszy produkowany seryjnie samolot elektryczny – słoweński Pipistrel Alpha Electro – zakończył tournée po Polsce. Liczącą 780 km i podzieloną na 11 odcinków trasę z Wrocławia do Gdańska w kabinie Electro pokonali Nejc Faganelj, pilot doświadczalny producenta oraz Jacek Ławrecki, autor relacji, na co dzień pracownik firmy energetycznej Fortum, który dzieli się zebranymi doświadczeniami dotyczącymi eksploatacji, infrastruktury lotniskowej i planowania lotów. Wrażenia z lotu nad Warszawą opisuje Krzysztof Krawcewicz. Piękne widokowe zdjęcia w locie wykonał Andrzej Rutkowski.

Pilotom się spodoba
Przechodzący obecnie próby w locie Flaris wzbudza zrozumiałe zainteresowanie środowiska lotniczego. Znany naszym czytelnikom Dominik Punda miał okazję zająć miejsce w kokpicie nowego polskiego samolotu i po uruchomieniu silnika wykonać krótkie kołowanie po pasie lotniska w Babimoście. Autor opisuje Flarisa pod względem funkcjonalności, ergonomii kabiny i jakości wykonania. Jak przebiegło pierwsze spotkanie pilota z odrzutowcem? Czy Flaris mu się spodobał?

W Storchu nad Krosnem
„Był to najdoskonalszy samolot STOL skonstruowany przed wojną” – pisze o niemieckim Storchu Jarosław Dobrzyński, a Krzysztof Krawcewicz sprawdza, czy rzeczywiście zasługuje on na swoje miano, podziwiając Krosno z zapewniającej doskonałą widoczność kabiny. Pochodzące ze Szwajcarii Storchy remontuje mielecka firma Royal Star, dodajmy, jest to perfekcyjna robota. Zdjęcia Andrzeja Rutkowskiego ukazują zarówno charakterystyczną sylwetkę „Bociana” w podkarpackich pejzażach, jak też szczegóły klasycznej, przedwojennej konstrukcji.

Poniżej szczytów
Wiele niemieckich, austriackich i szwajcarskich szkół oferuje pilotom możliwość posmakowania alpejskiego latania pod okiem doświadczonego instruktora. Jacek Ławrecki skorzystał z jednej z podobnych ofert, łącząc zamiłowanie do turystyki lotniczej ze zdobywaniem nowych doświadczeń. W relacji ilustrowanej pełnymi ośnieżonych szczytów i zielonych dolin zdjęciami autor recenzuje takie „wprowadzenie do Alp”.

Gorąco nad śnieżnymi Pirenejami
Wśród 20 pilotów, którzy kwalifikowani byli do światowego finału wyścigów szybowcowych Grand Prix 2019, nie mogło zabraknąć niekwestionowanego lidera tej konkurencji – Sebastiana Kawy. Finał rozegrał się nad szczytami Pirenejów, w La Cerdanya w Hiszpanii, a nasz mistrz zakończył go na drugim stopniu podium, choć po pierwszym wyścigu wcale nie zanosiło się na dobry wynik… Pełna emocji i zwrotów akcji relacja Tomasza Kawy.

Balony u Cystersów
Jedenaście załóg wystartowało w odbywającej się w Wąchocku II Fieście Balonowej. Impreza to połączenie sportowej rywalizacji oraz pokazów dla mieszkańców i turystów, którzy zapełnili promenadę nad zalewem nawet bez nakazu sołtysa… Dla zawodników udział w fieście był też okazją do zwiedzenia uznawanego za perłę architektury romańskiej światowej skali opactwa Cystersów. O balonowym wydarzeniu pisze Ewa Daszewska.

Się polatało… Refleksje starszego szybownika
Nie ma co wypatrywać końca latania – przekonuje Henryk Koprowicz, 74-letni szybownik, w lotnictwie od 57 lat, od ponad 40 lat instruktor, który w refleksyjnym, wspomnieniowym tekście dzieli się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. Będąc nauczycielem, całe życie latał – i lata nadal – dla przyjemności. Autor wprowadza nową, półżartobliwą kategorię „Pi-lota”…

Show
Lipcową wystawę i pokazy Fly Fest odwiedziło aż 12 tysięcy osób. Nic dziwnego, gdyż w organizację imprezy przedstawiciele Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej wkładają wiele serca, a publiczność przyciągają bogaty program pokazów w powietrzu, liczne atrakcje na ziemi oraz darmowy wstęp. W tym roku w Piotrkowie można było oklaskiwać m.in. pilotów prezentujących swoje umiejętności pilotażu indywidualnego oraz trzy formacje. Imprezę podsumowuje Andrzej Amerski.

Dakoty nad Normandią
W 75 rocznicę lądowania wojsk alianckich w Normandii odbył się zlot samolotów C-47 Skytruck, przez Brytyjczyków zwanych Dakotami. Na lotnisko Duxford z całego świata przyleciały aż 23 legendarne transportowce, które odegrały ważną rolę w operacji „Overlord”, a także w całej drugiej wojnie światowej. Dakoty brały udział w pokazach w towarzystwie samolotów SpitfireMustang i innych warbirdów, a także wyprawiły się nad plaże Normandii. Tekst i zdjęcia Kamil Winek.

Święto śmigłowców
Miłośnicy śmigłowców w tym roku spotykali się w Hradec Kralove w Czechach na Helicopter Show. Ta kilkudniowa impreza to m.in. wystawy sprzętu lotniczego, seminaria, a także najbardziej oczekiwane przez widzów pokazy w powietrzu. Główny program zainaugurował lot w luźnej formacji 18 śmigłowców. Nie zabrakło produkowanych w Świdniku Sokoła i Mi-2, a także legendarnego Bella 47. Fotorelacja Krzysztofa Cieślawskiego.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, kalendarium najważniejszych imprez lotniczych, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o tym, że w szkołach i aeroklubach brakuje instruktorów i dlaczego tak jest (znowu ta biurokracja), a także felietony: Piotra Długiewicza o wymagających wielkiej koncentracji od pilota lotach na krótkich trasach, kapitana Jarosława Czaplickiego o tym by doskonalić stale swój angielski oraz Szymona Majchera o tym, że pilot, a zwłaszcza instruktor musi czasem robić dobrą minę do złej gry.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2019

Spis numeru: We wrześniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Jest moc – Dynali H3 SportW sierpniu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P