Przegląd Lotniczy – lipiec 2019

Spis numeru:

W lipcowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Nie tylko design
Syncro to kompozytowy włoski ultralajt o ciekawej sylwetce i całkiem dobrych osiągach. W tym roku do Polski trafił pierwszy egzemplarz. Samolot z punktu widzenia pilota przedstawia Krzysztof Krawcewicz, który miał okazję zasiąść za jego sterami, a Roman Peczka wykonał zdjęcia air-to-air w malowniczej scenerii nad Zalewem Sulejowskim. Konstrukcję przedstawia Sławomir Kasjaniuk.

Debonair z duszą i klasą
Beechcraft Debonair to wersja popularnej Bonanzy z klasycznym usterzeniem. Kilka miesięcy temu taki samolot został sprowadzony do Polski ku uciesze miłośników klasycznych konstrukcji. Debonair w powietrzu prezentuje się wspaniale, posiada też stylowe wnętrze. Z samolotem zapoznaje nas Filip Modrzejewski, autor wspaniałej sesji air-to-air z Warszawą w tle o poranku.

Latać cicho
Błędy pilotażowe popełniane przez pilota, wynikające z jego niewiedzy bądź braku umiejętności, są nierzadko przyczyną nadmiernego, generowanego przez statki powietrzne hałasu, odbieranego przez osoby mieszkające w pobliżu lotnisk jako uciążliwy. Instr. pil. Krzysztof Krawcewicz wskazuje, jak, przestrzegając kilku prostych, opisanych w artykule zasad, można tę uciążliwość wyeliminować. W imię dobrosąsiedzkich stosunków – warto.

Antkiem na kraniec Europy
Nasz redaktor Roman Peczka uczestniczył w przebazowaniu „Antka”, który zmienił właściciela i znalazł nowy dom w dalekiej Portugalii, w Ponte de Sor. Samolot wystartował z lotniska w Kobylnicy, trasa liczyła 2,5 tys. km. Cieszy, że ten doskonale zachowany egzemplarz nadal będzie wykonywać loty choć szkoda, że daleko od Polski.

Sukces Diany i polskich pilotów
Rozgrywane na lotnisku w Stalowej Woli 20. Szybowcowe Mistrzostwa Europy okazały się bardzo pomyślne dla polskich zawodników, którzy zdobyli aż cztery medale. Zawody były też sprawdzianem dla naszej Diany 3. O przebiegu mistrzostw ze znawstwem i wirtuozerią pisze Tomasz Kawa.

Uśmiech nieba nad Toruniem
Dwadzieścia załóg wystartowało w fieście balonowej, odbywającej się podczas dni Torunia – miasta ściśle związanego z historią polskiego baloniarstwa. Impreza widzom dostarczyła wiele atrakcji, a zawodnikom – sportowych emocji w przyjaznym klimacie. Zwycięzców wyłoniono po dwóch lotach i trzech konkurencjach. Tekst i zdjęcia Ewa Daszewska.

Piknik na Czyżynach
W ostatni weekend czerwca na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie już po raz piętnasty odbył się Małopolski Pinki Lotniczy. Większość uczestników pokazów w tym roku startowała z pobliskiego lotniska w Pobiedniku Wielkim. Tradycyjnie w Krakowie nie brakowało maszyn historycznych, jak np. Catalina, która powróciła na Czyżyny po 10 latach. Relacja z pokazów autorstwa Jarosława Dobrzyńskiego.

Znowu pod pierwszą nazwą
III część historii Aeroklubu Polskiego. Ostatnie trzy dekady to pasmo kolejnych wielkich sukcesów polskich sportowców, reprezentujących nasz kraj oraz Aeroklub Polski – bo w 1990 r. powrócono do tej najstarszej nazwy – w różnych dyscyplinach lotniczych. Najnowszą część stuletniej historii AP, jej bohaterów i wywalczone przez nich medale i tytuły w artykule zamykającym jubileuszowy cykl przedstawia Jarosław Dobrzyński.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, kalendarium najważniejszych imprez lotniczych, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o tym, że hałas wokół lotnisk często najbardziej przeszkadza tylko łowcom gruntów, a nie mieszkańcom, a także felietony: Piotra Długiewicza o budzących skojarzenia nazwach punktów nawigacyjnych oraz kapitana Jarosława Czaplickiego o pewnej przygodzie podczas szkolenia w lotach na lądowiska przygodne – pouczające.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2019

Spis numeru: We wrześniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Jest moc – Dynali H3 SportW sierpniu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P